Reklama

Kościół

USA: 10 kandydatów na przewodniczącego episkopatu

Podczas jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupi USA wybiorą nowego przewodniczącego i wiceprzewodniczącego swej konferencji episkopatu – przypomniano w opublikowanej 4 października informacji. Sesja planowana jest w dniach 14-17 listopada. Zostaną także podczas niej wybrani nowi przewodniczący sześciu komisji stałych konferencji amerykańskiego episkopatu.

[ TEMATY ]

USA

episkopat

Episkopat News

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani spośród 10 kandydatów, którzy zostali nominowani przez swoich współbraci biskupów. Są to następujące osoby (w kolejności alfabetycznej):

Arcybiskup Timothy P. Broglio – ordynariusz diecezji wojskowej

Biskup Michael F. Burbidge, z diecezji Arlington

Reklama

Biskup Frank J. Caggiano, z diecezji Bridgeport

Arcybiskup Paul S. Coakley, z archidiecezji Oklahoma City

Arcybiskup Salvatore J. Cordileone, z archidiecezji San Francisco

Arcybiskup Paul D. Etienne, z archidiecezji Seattle

Biskup Daniel E. Flores, z diecezji Brownsville

Arcybiskup Gustavo García-Siller, z archidiecezji San Antonio

Arcybiskup William E. Lori, z archidiecezji Baltimore

Biskup Kevin C. Rhoades, z diecezji Fort Wayne-South Bend

Przewodniczący i wiceprzewodniczący są wybierani na trzyletnie kadencje, które rozpoczynają się po zakończeniu tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego. W tym czasie arcybiskup José H. Gomez z Los Angeles i arcybiskup Allen H. Vigneron z Detroit zakończą swoją kadencję odpowiednio jako przewodniczący i wiceprzewodniczący episkopatu.

Regulamin Konferencji Biskupów Katolickich USA przewiduje, że pierwsze wybory to wybory przewodniczącego zwykłą większością głosów członków obecnych i głosujących. Po wyborze przewodniczącego, wiceprzewodniczący jest wybierany spośród pozostałych dziewięciu kandydatów. W obu wyborach, jeśli kandydat nie otrzyma więcej niż połowę głosów oddanych w pierwszej turze głosowania, przeprowadza się drugie głosowanie. Jeśli konieczna jest trzecia tura głosowania, to w tej turze następuje dogrywka między dwoma biskupami, którzy otrzymali najwięcej głosów w drugiej turze.

Podczas spotkania biskupi będą również głosować na nowych przewodniczących sześciu stałych komisji: Komisji ds. Kanonicznych i Zarządzania Kościołem; Komisji ds. Ekumenicznych i Międzyreligijnych; Komisji Ewangelizacji i Katechezy; Komisji Sprawiedliwości i Pokoju Międzynarodowego; Komisji Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Komisji Wolności Religijnej. Sześciu wybranych przewodniczących komisji będzie pełnić przez rok funkcję przewodniczącego-elekta, a następnie rozpocznie trzyletnią kadencję po zakończeniu jesiennego zgromadzenia plenarnego biskupów w 2023 r.

2022-10-04 16:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

USA: kogo wybiorą na prezydenta katolicy?

[ TEMATY ]

USA

wybory

screenschot

Głos katolików w jutrzejszych wyborach prezydenckich w USA może być decydujący. Co piąty Amerykanin deklaruje swoją przynależność do Kościoła katolickiego, co sprawia, że jest on największym wyznaniem religijnym w USA. Katolicy faworyzują Hillary Clinton na stanowisku kolejnego prezydenta USA: 57 proc. deklaruje jej wybór, a 33 chce wybrać konserwatystę Donalda Trumpa. 69 proc. osób niezwiązanych z żadną religią opowiada się za Clinton, a 17 proc. za Trumpem - wynika z niedawnego sondażu przeprowadzonego przez Public Religion Research Institutes w Waszyngtonie.

Według obserwatorów, religia, etyka i moralność nie odgrywały zbyt dużej roli w tegorocznej kampanii prezydenckiej w USA. Choć Trump podczas wystąpienia przed tysiącem ewangelikalnych pastorów w Nowym Jorku zapewniał o swojej głębokiej wierze, a Clinton, wychowana w rodzinie metodystów, mówiła o codziennej lekturze Biblii i aktywnej przynależności do grupy modlitewnej w Senacie, to żaden z kandydatów specjalnie nie manifestował w kampanii wyborczej swojej wiary, gdyż element ten odgrywał w niej niewielką rolę. Przede wszystkim chodziło raczej o to, aby "jeden drugiego mógł jak najbardziej pogrążyć". Niski poziom prezydenckiej kampanii doprowadził też do tego, że dla wielu Amerykanów będzie to wybór "mniejszego zła".

CZYTAJ DALEJ

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję