Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Matko najmilsza, Matko... przedziwna?

Dziś poznamy kolejne wezwanie z Litanii loretańskiej.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

WSPÓLNA MODLITWA
9 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

W czternastym rozdziale Ewangelii według świętego Jana możemy znaleźć informację na temat „miłości objawionej”. Sprawę tej miłości relacjonuje nam sam Zbawiciel – Jezus Chrystus. Wypowiada takie oto słowa: „Kto ma przykazania moje i zachowuje je, ten Mnie miłuje. Kto zaś Mnie miłuje, ten będzie umiłowany przez Ojca mego, a również Ja będę go miłował i objawię mu siebie" (J 14, 21). Nie mam żadnych wątpliwości, że słowa te odnoszą się do ludzi, którzy umiłowali Boga i Jezusa, którzy miłują Jezusa, a co za tym idzie postępują zgodnie z przykazaniami. Bóg kocha wszystkich ludzi, ale szczególnym uczuciem "umiłowania" obdarza tych, którzy Go umiłowali. Taką osobą była Maryja, która nie tylko umiłowała Boga, ale umiłowała Go tak mocno, iż stała się dla niego najmilsza. Ale dlaczego najmilsza? Słowo „najmilsza” jest określeniem z kategorii reakcji na piękno. Maryja jest piękna dla oczu – jak korona z gwiazd dwunastu, jak jutrzenka w pogodny poranek. Ale dlaczego „Matko najmilsza” a nie „Panno najmilsza”, „Królowo najmilsza”? odpowiedź tkwi w macierzyństwie Maryi. To jest coś atrakcyjnego, miłego i pociągającego. To przed e wszystkim serdeczna troska Maryi o Dzieciątko Jezus. Swoją troską i miłością darzyła nie tylko własnego Syna, ale obdarzyła nią całą ludzkość.

Matko najmilsza, pomóż nam stawać się coraz bardziej milszymi w oczach Boga.

W drugiej części naszego dzisiejszego rozważania chciałbym poszukać odpowiedzi na pytanie: dlaczego mówimy do Maryi Matko przedziwna? Zacznijmy od tego, że przedziwność wiąże się z wprawianiem w zdziwienie, natomiast podstawą takiej reakcji jest coś niezwykłego, trudnego do zrozumienia, a zarazem coś urzekającego i pięknego. Ale czy Maryja jest dziwna? Nie! Ona jest Przedziwna i to przez duże „P”. A stała się taka już od chwili zwiastowania. Popatrzmy na ewangeliczny opis tej sceny: czy nie będziemy podziwiać Jej odwagi i pokory? A jej siła i odwaga w czasie podróży do Betlejem, w czasie której porodzi Syna Człowieczego? Ileż zdumienia niesie Maryja! Zdumiewa nas swoją pokorą i cichością, opanowaniem i spokojem oraz pełną powagi obecnością pod krzyżem. Swoim życiem i postawą Maryja dała najbardziej radykalną odpowiedź na miłość Boga. To właśnie dzięki takiej po stawie i niezachwianej miłości do Boga, Maryja stała się przedziwną.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-08 21:01

Ocena: +25 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja prosi o różaniec – Pompeje

[ TEMATY ]

różaniec

październik

Matka Boża Pompejańska

#NiezbędnikRóżańcowy

pl.wikipedia.org

W naszej różańcowej wędrówce przywędrowaliśmy na ziemię włoską, do Pompei, gdzie w 1872 r. nowo nawrócony Bartolomeo Longo, przyjechawszy do Pompei „wędrował po okolicy, przechodząc w pobliżu znajdującej się tam kapliczki, usłyszał wyraźnie jakiś głos, który powiedział do niego: "Kto szerzy różaniec, ten jest ocalony! To jest obietnica samej Maryi".

Usłyszawszy te słowa, nie zastanawiał się nawet przez moment. Jeszcze nie otrząsnął się ze zdumienia, a już obiecał Maryi, że do końca swoich dni będzie rozpowszechniał różaniec.. W tej samej chwili dzwony kościelne uderzyły na Anioł Pański. Bartolomeo uklęknął do pierwszego różańca związanego ze złożoną przysięgą”...

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Ukraina: Caritas-Spes wspiera psychologicznie dzieci uchodźców w parafii św. Jana Pawła II we Lwowie

2023-01-26 19:07

[ TEMATY ]

Caritas

Lwów

Caritas

Caritas-Spes od 1 października ub.r. prowadzi międzynarodowy projekt AVSI, ukierunkowany na psychologiczną pomoc dzieciom. Zajęcia w Domu św. Jana Pawła II we Lwowie prowadzi psycholog Bogdana Kuczwara. Program obejmuje zajęcia psychologiczne i terapeutyczne dla dzieci oraz konsultacje dla rodziców. Malcy podzieleni są na grupy wiekowe (0-6 lat, 7-12, i 13-18). W czasie pracy z nimi stosowane są aktywizujące metody nauczania. W projekcie wzięło udział łącznie 68 dzieci.

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie do 24 lutego 2022 żyła swoim zwyczajnym życiem, ale już od pierwszych dni wojny zaczęła przyjmować uchodźców, zwłaszcza kobiety z dziećmi. To właśnie najmłodsi najbardziej odczuwają na sobie skutki wojny. Nie rozumieją, dlaczego znajdują się daleko od swoich domów, dlaczego musieli pozostawić ulubione zabawki i rozstali się z przyjaciółmi. Potrzebują oni nie tylko opieki ze strony rodziców, ale również pomocy zawodowych specjalistów, w tym także psychologów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję