Reklama

Z Watykanu

Błogosławieństwo „Urbi et Orbi”

Wielkanoc w Watykanie

Benedykt XVI przewodniczył 23 marca na Placu św. Piotra w Watykanie Mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego. Po Mszy św. Papież udzielił błogosławieństwa apostolskiego „Urbi et Orbi” - Miastu i Światu, wcześniej wygłosił orędzie wielkanocne, w którym podjął zagadnienie zmartwychwstania Chrystusa i znaczenie tego faktu dla współczesnej ludzkości. - Podczas uroczystej Wigilii Paschalnej - mówił Ojciec Święty - ciemności prawdziwie stają się światłem, noc ustępuje przed dniem, który nie zna zachodu. Śmierć i Zmartwychwstanie wcielonego Słowa Bożego jest dziełem niezrównanej miłości, jest zwycięstwem Miłości, która wyzwoliła nas z niewoli grzechu i śmierci. Przypomniał, że przez swą odkupieńczą ofiarę Jezus z Nazaretu uczynił nas przybranymi dziećmi Boga tak, iż teraz my również możemy włączyć się w tajemniczy dialog między Nim a Ojcem.
- Zaskakujące zmartwychwstanie Jezusa w istocie jest wydarzeniem miłości - miłości Ojca, który oddaje Syna za zbawienie świata - miłości Syna, który z woli Ojca oddaje się za nas wszystkich; miłości Ducha, który wyprowadza Jezusa spośród umarłych w Jego przemienionym ciele - mówił dalej Benedykt XVI.
Papież podkreślił, że często stosunki między ludźmi a całymi narodami naznaczone są nie miłością, ale egoizmem, niesprawiedliwością, nienawiścią, przemocą, tworząc w ten sposób w różnych zakątkach świata otwarte i bolesne rany ludzkości, często zapomniane, a czasami świadomie ukrywane.
W tym kontekście Ojciec Święty przywołał sytuację w niektórych regionach Afryki - Darfurze i Somalii, umęczony Bliski Wschód, zwłaszcza Ziemię Świętą, Irak, Liban i wreszcie Tybet. Zachęcił do poszukiwania dla tych obszarów rozwiązań stojących na straży dobra i pokoju.

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II

Kiedy beatyfikacja?

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych bezzwłocznie przystąpi do analizy „positio” - dokumentu, który przedstawi ks. dr Sławomir Oder, postulator procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Prefekt tej kongregacji kard. José Saraiva Martins zapewnił w wypowiedzi dla Radia Watykańskiego z okazji trzeciej rocznicy śmierci Papieża Polaka, że dykasteria kierowana przez niego pragnie, aby Karola Wojtyłę jak najszybciej można było czcić jako błogosławionego. Przypomniał okrzyk: „Santo subito!”- „Święty natychmiast”, jaki towarzyszył uroczystościom pogrzebowym w Watykanie. Jego zdaniem, wyrażał on doskonale uczucia wiernych i dowiódł, że „Jan Paweł II cieszy się prawdziwą opinią świętości, co - jak wiadomo - ma fundamentalne znaczenie w procesie beatyfikacyjnym. - Gdyby nie było opinii świętości, nie można by nawet rozpocząć sprawy beatyfikacyjnej - podkreślił kard. Saraiva Martins.
Zapytany, na jakim obecnie etapie znajduje się sprawa, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przypomniał, że przed rokiem, dokładnie 2 kwietnia 2007 r., zakończyła się faza diecezjalna procesu i zgromadzone w niej materiały zostały natychmiast przekazane do Watykanu. Obecnie postulator pracuje nad tzw. positio - zbiorem wszystkich dokumentów, uporządkowanych w sposób systematyczny i organiczny; po wydrukowaniu dokument ten zostanie poddany ocenie różnych gremiów kolegialnych dykasterii.
Jak wyjaśnił kard. Martins, w tej chwili wszystko zależy od tego, ile czasu zajmie postulatorowi ukończenie tej pracy. - Nie wiem, ile miesięcy, może rok... nie wiem tego ja, nie wie pewnie nawet postulator. Mogę jednak zapewnić, że kiedy tylko dostaniemy positio, przystąpimy bezzwłocznie do jej oceny.

Reklama

Pięć kongresów

Pięć międzynarodowych kongresów przygotowuje w najbliższych miesiącach Papieska Rada „Iustitia et Pax”. W dniach 11-12 kwietnia w siedzibie rady odbędzie się spotkanie zatytułowane: „Rozbrojenie, rozwój i pokój: perspektywy całkowitego rozbrojenia”. Szczególną uwagę poświęci się kwestiom etyczno-politycznym, ekonomicznym i prawnym, związanym z tą problematyką.
W dniach 19-21 czerwca dykasteria zorganizuje w Watykanie konferencję na temat: „Polityka wymagającą formą miłosierdzia”. Mówić się na niej będzie o chrześcijańskiej wizji polityki oraz praw i obowiązków człowieka w dziedzinie obrony życia i rodziny, systemu podatkowego, współpracy międzynarodowej i biotechnologii.
Pod koniec sierpnia w Dar es Salam w Tanzanii odbędzie się afrykański kongres z prezentacją „Kompendium nauki społecznej Kościoła”. Natomiast dwudniowe seminarium poświęcone administracji skarbowej planowane jest w siedzibie wspomnianej dykasterii 26 i 27 września. Zwróci się na nim uwagę na znaczenie etyczne, ekonomiczne i prawne, jakie ma dziś kwestia podatkowa zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.
Zaraz po jego zakończeniu w tym samym miejscu odbędzie się również dwudniowe (28-29 września) sympozjum o znaczeniu, jakie ma katolicka nauka społeczna dla wiernych świeckich.

Reklama

Przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ u Papieża

Po audiencji ogólnej 16 marca Papież Benedykt XVI przyjął przewodniczącego Zgromadzenia Ogólnego ONZ Srgjana Kerima, pochodzącego z Macedonii. Rozmawiał on z Ojcem Świętym m.in. o papieskiej wizycie w nowojorskiej siedzibie organizacji, która odbędzie się w trakcie kwietniowej pielgrzymki Benedykta XVI do USA. Macedoński dyplomata rozmawiał również z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.
Papież 18 kwietnia wygłosi przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Będzie to jedno z głównych wydarzeń papieskiej podróży do Stanów Zjednoczonych, która odbywać się będzie w dniach 15-20 kwietnia. Ojciec Święty złoży wizytę w siedzibie ONZ na zaproszenie sekretarza generalnego tej organizacji Ban Ki-moona.

Fortepian do wakacyjnego apartamentu Papieża

Podczas 2-tygodniowego urlopu letniego w Górnej Adydze na północy Włoch Benedykt XVI pragnie więcej czasu poświęcić grze na fortepianie. Na wiadomość o tym Seminarium Duchowne w Bressanone postanowiło wstawić instrument do papieskiego apartamentu.
Papież będzie przebywał w Bressanone w dniach 28 lipca - 11 sierpnia br. w ramach swojego letniego odpoczynku. W tym czasie odbędzie kilka wycieczek w bliższej i dalszej okolicy. Jedynym publicznym wystąpieniem Benedykta XVI będzie wspólna niedzielna modlitwa „Anioł Pański”, w czasie której Papież spotka się z mieszkańcami regionu przed miejscową katedrą.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

[ TEMATY ]

modlitwa

pokój

papież Franciszek

pokój dla Ukrainy

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Drodzy bracia i siostry. Z wielkim smutkiem przyjmuję wiadomości napływające z Ziemi Świętej, w szczególności o śmierci dziesięciu Palestyńczyków, w tym kobiety, zabitych podczas izraelskich antyterrorystycznych akcji wojskowych w Palestynie; oraz o tym, co wydarzyło się w pobliżu Jerozolimy w piątek wieczorem, kiedy siedmiu izraelskich Żydów zostało zabitych przez Palestyńczyka, a trzech zostało rannych, gdy wychodzili z synagogi. Zwiększająca się z dnia na dzień spirala śmierci zamyka jedynie nieliczne iskierki zaufania, które istnieją między oboma narodami. Od początku roku w wymianach ognia z izraelską armią zginęły dziesiątki Palestyńczyków. Apeluję do obu rządów i społeczności międzynarodowej o natychmiastowe i bezzwłoczne znalezienie innych dróg, które obejmują dialog i szczere poszukiwanie pokoju. Módlmy się o to, bracia i siostry.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję