Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Panno roztropna i czcigodna

Kolejny dzień naszych różańcowych rozważań przynosi nam dwa litanijne imiona nadane Maryi. Dziś rozważymy o roztropności i czcigodności Matki Najświętszej.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

WSPÓLNA MODLITWA
12 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Rozważając tytuł „Panno roztropna” nadany Maryi, można odwołać się do jednej z przypowieści Jezusa. Jest to oczywiście przypowieść o pannach roztropnych i nieroztropnych. Patrząc na Maryję, jaką znamy, jest ona z całą pewnością Panną roztropną. Ale dlaczego? Co o tym świadczy?

Przede wszystkim to, że Najświętsza Maryja Panna przez całe życie wiernie służyła Bogu. Już jako dziecię została ofiarowana przez rodziców i wstępuje do grona dziewic przy świątyni jerozolimskiej. W Nazarecie żyje z dala od świata i myśli tylko o sprawach bożych. A gdy Bóg zażądał od niej najcięższej ofiary, zgadza się chętnie i znosi ją wraz z Synem mężnie i w milczeniu. Maryja – jako Matka Boga odznaczała się prawdziwą mądrością. Maryja jest Panną roztropną po myśli Najwyższego, który powiedział: "Pełnią mądrości jest służba Boża" (Syr 1, 20).

Reklama

Maryja jest również wzorem chrześcijańskiej roztropności, a Ewangelie bardzo wyraźnie ukazują tę cnotę Maryi na tle historii ziemskiego życia Jej i Syna. Roztropność chrześcijańska mówi o wsłuchiwaniu się w głos Ducha Świętego i wprowadzaniu Jego rad w życie. Maryja jest pierwszą spośród ludzi, która pozwoliła się poprowadzić Duchowi Świętemu do końca i we wszystkim. Z Bogiem się nie dyskutuje – poznaną wolę Boża się pełni. Właśnie takiej postawy uczy nas Maryja.

A teraz poznajmy drugie wezwanie: Panno czcigodna.

W Liście do Rzymian (13,7) czytamy: "Oddajcie cześć temu, komu się należy". Innymi słowy Paweł Apostoł wzywa nas do wychwalania tych, którzy w ciągu swojego życia na to zasłużyli, czy też zasługują. Myślę, że nie ma najmniejszych wątpliwość co do zasług Maryi. Tytuł Panny czcigodnej, który teraz rozważamy jest w pełni zasłużony. A zatem Maryję należy czcić, szanować, poważać. Cześć według nauki Kościoła przysługuje Najświętszej Maryi Pannie dlatego, że w Niej ujawniła się szczególna świętość i wyjątkowe powołanie w dziele zbawienia. Niewątpliwie wyjątkowa świętość Maryi wyrażona w powitaniu anielskim „łaski pełna” (Łk 1,28) stawia Matkę Chrystusa ponad wszystkimi świętymi i domaga się dla Niej czci wyższej. Ale Bóg jest Miłością – czcić więc to przede wszystkim kochać: sercem i duszą, całą swoją osobą... Czcić to siebie samego dać w darze miłości, która nie szuka swego...

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-11 20:00

Ocena: +25 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja wzorem miłości

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Adobe Stock

To już nasze ostatnie rozważanie październikowe. Rozstajemy się z naszymi rozważaniami, ale nie wypuszczajmy z rąk różańca. Niech trwa nasza modlitwa o pokój, bo to jest świadectwo naszej miłości.

WSPÓLNA MODLITWA
31 października

CZYTAJ DALEJ

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

2023-01-30 16:33

[ TEMATY ]

profanacja

archpoznan.pl

Arcybiskup Stanisław Gądecki odwiedził miejsce profanacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Koziegłowach k. Poznania. „Takie czyny wspólnota Kościoła przyjmuje z bólem i zobowiązuje się je naprawić poprzez obrzęd pokutny, który w tej parafii zostanie odprawiony w Środę Popielcową. Modlitwą otaczamy też sprawców, prosząc o ich nawrócenie” – czytamy w komunikacie Kurii Metropolitalnej w Poznaniu.

W piątek 27 stycznia w niedawno poświęconym kościele dokonano aktu wandalizmu – przewrócono figurę Matki Bożej, zdewastowano żłóbek, zniszczono nagłośnienie.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-02-02 17:01

[ TEMATY ]

pilegrzymka

papież Franciszek

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję