Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 14/2008, str. 8

Krzysztof Świertok

Zmartwychwstał Pan

Triduum Paschalne na Jasnej Górze

Uroczystości Triduum rozpoczęły się w Wielki Czwartek 20 marca. W Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Msza św. Wieczerzy Pańskiej z obrzędem obmycia nóg, której przewodniczył o. Izydor Matuszewski, generał Zakonu Paulinów. - Czcimy dziś pamiątkę ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa - powiedział w homilii Ojciec Generał. - Wraz z całym Kościołem dziękujemy dziś Chrystusowi za te dwa wielkie dary przekazane Kościołowi i światu. Dziękujemy także za Jego przykład służebnej miłości, jaki dał nam w czasie Ostatniej Wieczerzy, gdy umywał Apostołom nogi.
Oprawę liturgiczną uświetnił Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani” oraz Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” - oba pod dyrekcją Jarosława Jasiury.
Po Komunii św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ołtarza Wystawienia w kaplicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. W tym roku zamyśleniom w ciemnicy towarzyszyło hasło: „Quo vadis?” - Dokąd zmierzasz? Po prawej stronie kaplicy umieszczona została fotokopia obrazu Jezusa biczowanego, a po lewej - obraz trojga ludzi odwróconych obojętnie od cierpiącego Chrystusa.
Drogę Krzyżową w Wielki Piątek, 21 marca poprowadził po jasnogórskich wałach metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak. Duchowe przeżywanie Męki Pańskiej podkreślał duży drewniany krzyż, niesiony przez kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. - Pod krzyżem Jezusa trzeba powiedzieć sobie: „Bóg za mnie umarł, Bóg mój grzech unicestwił, Bóg moją śmierć przezwyciężył”-mówił w swej refleksji abp Nowak.
Wieczornej Liturgii Wielkiego Piątku, połączonej z adoracją Krzyża, przewodniczył o. Zachariasz Jabłoński, definitor generalny Zakonu Paulinów. Liturgii towarzyszył śpiew Jasnogórskiego Chóru Dziewczęcego „Filiae Mariae” - pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej. Ewangelię według św. Jana, opisującą mękę Jezusa Chrystusa, odśpiewali: o. Stanisław Rudziński, o. Jacek Łęski i o. Sebastian Matecki. - Nasze pokolenie zapisało w pamięci Wielki Piątek sprzed trzech lat: Jan Paweł II nie mógł osobiście uczestniczyć w Drodze Krzyżowej prowadzonej w Koloseum. Pozostając w swojej kaplicy, obejmował z wielką miłością krzyż, niejako przytulał do siebie Odkupiciela świata Jezusa Chrystusa - mówił o. Jabłoński. Na zakończenie monstrancja okryta białym welonem została przeniesiona do Grobu Pańskiego w Kaplicy Matki Bożej. Tegoroczna dekoracja nawiązywała do jubileuszu 700-lecia zatwierdzenia Zakonu Paulinów przez Stolicę Apostolską.
Liturgia Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę rozpoczęła się obrzędem poświęcenia ognia na dziedzińcu jasnogórskim. Liturgii przewodniczył o. Roman Majewski. W homilii nawiązał do odnawianych tego dnia przyrzeczeń chrzcielnych. - Przez chrzest św., który w tej liturgii Kościół ukazuje nam w sposób uroczysty i bardzo wyraźny, umieramy dla grzechu - mówił. - Jest to autentyczna śmierć, zniszczenie w człowieku tego, co było w nim złe, nieodkupione, by mógł odrodzić się jako syn Boży, stając się nowym stworzeniem, powołanym do świętości.
Liturgię uświetnił śpiew Jasnogórskiego Chóru Mieszanego im. Królowej Polski pod dyrekcją Marcina Lauzera.

Reklama

Niedziela Wielkanocna

Zmartwychwstanie Pańskie w Niedzielę Wielkanocną obwieściło o godz. 6.00 głośne bicie dzwonów. Z Kaplicy Matki Bożej, od pustego Grobu Pańskiego, wyruszyła uroczysta procesja rezurekcyjna. Procesji i Eucharystii przewodniczył bp Antoni Długosz z Częstochowy. - Jesteśmy tutaj, aby umocnić wiarę, wyrazić podziw i wdzięczność Bogu, aby z mocą wyznać: Jezus prawdziwie zmartwychwstał - powiedział w homilii bp Długosz. - Już na chrzcie św. zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierci i zmartwychwstaniu. Swoim wyznawcom Jezus udziela nieustannie boskiej mocy i łaski powstania do lepszego, szlachetniejszego, piękniejszego życia, godnego dzieci Bożych.
Życzenia wielkanocne złożył zgromadzonym na Eucharystii przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek. Oprawę muzyczną Mszy św. uświetniła Jasnogórska Orkiestra Dęta pod dyrekcją Marka Piątka.
Sumie Wielkanocnej, poprzedzonej uroczystym ingresem, przewodniczył abp Nowak. - Chwała Tobie, Trójco, za to największe, najważniejsze, najświętsze, najwspanialsze wydarzenie - odkupienie człowieka, zmartwychwstanie Chrystusa. I zarazem wołanie: Obudź się, bo ty też zmartwychwstaniesz! Boś już w Chrystusie zmartwychwstał - mówił w homilii abp Nowak. Metropolita Częstochowski złożył życzenia paulinom w roku ich jubileuszu, by byli świętym zakonem, mocnym w wierze, wskazującym drogę innym. W czasie liturgii śpiewał Jasnogórski Chór Chłopięcy „Pueri Claromontani”.
W Poniedziałek Wielkanocny 24 marca w Bazylice Jasnogórskiej miał miejsce koncert wielkanocny pt. „Zmartwychwstanie”. Wystąpili: kompozytor i piosenkarz Józef Skrzek oraz solistki: Aleksandra Poniszowska i Beata Mańkowska.

Reklama

Dziękczynienie za 50-lecie kapłaństwa

Modlimy się za was, drodzy kapłani, prosimy o wytrwałość w wierności Chrystusowi - mówił o. Bogdan Waliczek, przeor Jasnej Góry, witając w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze abp. Stanisława Nowaka, metropolitę częstochowskiego, i kapłanów z archidiecezji częstochowskiej, katowickiej i krakowskiej, którzy przybyli 26 marca br., by podziękować Chrystusowi i Maryi za 50 lat kapłaństwa.
W homilii abp Nowak nawiązał do Ewangelii o spotkaniu Chrystusa z uczniami w drodze do Emaus: - Dzisiejsza Ewangelia to biblijna ikona życia ludzkiego. Emaus oznacza cel ludzkiego życia. Żyjemy po to, żeby spotkać Boga, by życie miało sens. Gdy poznamy Boga, oczy nam się otworzą. Droga do Emaus oznacza życie, które przeżywamy teraz. Jezus łamiący chleb objawia się uczniom jako Ten, który zostaje z nami, który jest z nami. Nasze życie jest życiem z Bogiem - mówił Metropolita Częstochowski.

Ks. Mariusz Frukacz

Pielgrzymi ze Wschodu

Pokonali kilka tysięcy kilometrów, aby odwiedzić Polskę - ojczyznę swoich przodków. Przyjechali z rejonu Ałma-Aty, Moskwy, Irkucka, Czity, Samary, Krasnojarska i Żeleznogorska.
Dla większości z nich to podróż życia, odnajdywanie rodzinnych korzeni. Po raz pierwszy bowiem mogli odwiedzić kraj, znany do tej pory tylko z opowieści ojców i dziadów - syberyjskich zesłańców. Na Jasną Górę grupa Polaków ze Wschodu, licząca blisko 40 osób, przybyła 27 marca. Pielgrzymi modlili się przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej. Zwiedzili jasnogórski Skarbiec. Wizyta w Polsce odbywała się w dniach 20-31 marca. Święta wielkanocne Polacy ze Wschodu spędzili u rodzin w Lublinie. Odwiedzili Częstochowę, Kraków i Warszawę. Inicjatorem akcji „Wielkanoc w Polsce” jest Stowarzyszenie „Wspólne Korzenie” z Lublina; do współorganizacji włączyły się tradycyjnie urzędy miast: Lublina, Warszawy, Częstochowy i Krakowa oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Egzorcyści z całego świata na Jasnej Górze o zagrożeniach duchowych

[ TEMATY ]

Jasna Góra

egzorcyści

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Siódme spotkanie Międzynarodowego Stowarzyszenia ds. Uwalniania i osób posługujących modlitwą uwalniania dobiega końca na Jasnej Górze. Takie konferencje odbywają się co dwa lata i gromadzą przedstawicieli różnych krajów, w tym roku także z Korei, Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Jest też emerytowany kard. Paul Josef Cordes z Watykanu. W ściśle zamkniętym pięciodniowym spotkaniu udział bierze prawie 400 osób.

Egzorcyści nie mają wątpliwości - złe duchy, czyli upadłe anioły, szatan jako byt osobowy - istnieją i robią co mogą, by krzywdzić ludzi. Jednak największym problemem jest dziś to, że nie wierzymy w żywą obecność Jezusa, który kocha każdego człowieka. Dlatego, jak przypomina ks. Janusz Czenczek, koordynator księży egzorcystów z ramienia Konferencji Episkopatu Polski, najważniejszym ich zadaniem jest głoszenie miłości Boga i profilaktyka.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Niemiecki biskup: konsekwentni katolicy przyszłością Kościoła

2023-01-30 09:41

[ TEMATY ]

Niemcy

Karol Porwich/Niedziela

Biskup Rudolf Voderholzer podkreślił, że katolicy w Niemczech muszą sobie uświadomić „jeszcze bardziej niż w czasach minionych”, że są „w absolutnej mniejszości” i mogą być przekonujący tylko wtedy, „ podobnie jak Kościół pierwszych wieków trzymamy się mocno nauki apostołów [...] i komunii [communio], łamania chleba i modlitwy” (Dz 2,42) – powiedział biskup Ratyzbony, Rudolf Voderholzer w wywiadzie spoglądającym na jego dziesięć lat posługi jako ordynariusz Ratyzbony. Ukazał się w gazecie diecezjalnej.

„Niestety, zbliżanie się do siebie, słuchanie się nawzajem i dodawanie sobie otuchy są zbyt często torpedowane przez niepotrzebną i bezbożną wojnę okopową" – ubolewa bp Voderholzer. Odnosząc się do niemieckiej drogi synodalnej powiedział: „W procesie politycznym walkę toczy się twardymi kijami. Pod tym względem nie byłem zaskoczony. Muszę jednak przyznać, że na początku zakładałem jeszcze, że w ramach drogi synodalnej będzie możliwa teologiczna walka na argumenty. Zaangażowałem się w to i byłem również gotów poświęcić temu wiele czasu pracy i energii”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję