Reklama

Kościół

Bp Miziński: nowelizacja statutu KEP zakłada, że sekretarzem generalnym KEP może być kapłan

Przyjęta przez biskupów nowelizacja statutu KEP zakłada m.in., że sekretarzem generalnym KEP może zostać kapłan. Choć będzie on uczestniczył w zebraniach plenarnych, to nie będzie miał prawa głosu, ani nie będzie wchodzi w skład gremiów Episkopatu - powiedział sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński.

[ TEMATY ]

episkopat

Karol Porwich/Niedziela

Od kilku lat trwają prace nad nowelizacją statutu KEP z roku 2009. Ostateczny tekst przyjęty przez biskupów diecezjalnych został przesłany do Stolicy Apostolskiej, aby uzyskać tzw. recognitio, które jest jednoznaczne z jego zatwierdzeniem, czyli potwierdzeniem zgodności zaproponowanych zmian z normami ogólnymi kodeksu prawa kanonicznego (KPK).

Zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego zmiany statutowe są głosowane tylko przez biskupów diecezjalnych i zrównanych z nimi w prawie - ordynariuszem polowym Wojska Polskiego oraz trzema biskupami obrządku grekokatolickiego - powiedział bp Miziński w czasie czwartkowej konferencji prasowej w siedzibie KEP.

Na pytanie o normę w znowelizowanym statucie, dopuszczającą Zebranie Plenarne KEP w formie on-line wyjaśnił, że "zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej obrady KEP w sytuacjach kryzysowych mogą się odbywać zdalnie, ale głosowania biskupów w czasie posiedzenia plenarnego nie mogą odbywać się on-line". "W związku z tym, aby podjąć istotne decyzje, które są głosowane personalnie, konieczne będzie i tak spotkanie biskupów w konkretnym miejscu" - zaznaczył bp Miziński.

Inna zmiana w nowelizowanym statucie będzie dotyczyła wyboru osoby sekretarza generalnego KEP.

"Zgodnie z propozycją polskich biskupów, nowelizacja statutu KEP umożliwia wybór na ten urząd kapłana. W porównaniu z innymi krajami nie jest to czymś nadzwyczajnym" - powiedział bp Miziński zwracając uwagę, że "są państwa, w których sekretarzem Episkopatu są także osoby konsekrowane czy świeckie, np. od niedawana w Niemczech urząd ten piastuje świecka kobieta".

Zaznaczył, że "jeśli ta propozycja nowelizacji zostanie utrzymana przez Stolicę Apostolską, to wówczas będzie konieczne wprowadzenie kilku zmian prawnych dotyczących podejścia do roli sekretarza generalnego".

"Obecnie z racji tego, że urząd ten pełni biskup, sekretarz generalny jest członkiem KEP, wchodzi w skład Prezydium KEP, czy reprezentuje biskupów na zewnątrz. Tymczasem, jeśli to stanowisko obejmie kapłan, wówczas rola sekretarza generalnego KEP będzie okrojona. Choć będzie on uczestniczył w zebraniach plenarnych, to jednak nie będzie miał prawa głosu, ani nie będzie wchodzi w skład gremiów Episkopatu" - zwrócił uwagę bp Miziński.

Reklama

Rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak zaznaczył, że "w projekcie nowego statutu nie ma zmian dotyczących kompetencji sekretarza generalnego, czyli jego zadań i zakresu obowiązków". Wyjaśnił, że jeśli biskupi wybiorą na urząd sekretarza generalnego KEP - kapłana wówczas nie będzie mógł on głosować i nie będzie miał głosu w czasie zebrania plenarnego, czyli nie będzie mógł zgłaszać postulatów".

Zaznaczył, że wprowadzenie tej normy do nowelizacji daje jedynie biskupom możliwość wyboru kapłana, natomiast nie obliguje ich do tego. Mogą wciąż na to stanowisko wybierać któregoś z biskupów" - powiedział rzecznik KEP.

Przyznał, że "z punktu widzenia funkcjonowania oraz hierarchiczności Kościoła, kapłanowi będzie trochę trudniej niż biskupowi". "Otwiera to jednak możliwość trochę większego zdystansowania się do całego kolegium biskupów" - dodał.

Zgodnie z statutem KEP, sekretarz generalny kieruje sekretariatem, który jest organem Konferencji Episkopatu Polski wspierającym ją i jej Przewodniczącego w wykonywaniu statutowych zadań. Jest on wybierany pięciu lat i może ją pełnić przez dwie kolejne kadencje. Do jego zadań należy m.in., sporządzanie protokołu z Zebrań Rady Stałej, Zebrań plenarnych i Rady biskupów diecezjalnych; sporządzanie dokumentów na zlecenie Przewodniczącego KEP; informowanie innych Konferencje Episkopatów o działalności i dokumentach, zgodnie z poleceniami Zebrania plenarnego, Rady biskupów diecezjalnych lub Rady Stałej; prowadzi korespondencję Konferencji, Rady Stałej oraz Przewodniczącego; prowadzi archiwum Konferencji, wszystkich jej organów oraz agend.

Reklama

Pierwszy statut Konferencji Episkopatu Polski uchwalono w 1969 r. Po wejściu w życie nowego Kodeksu Prawa Kanonicznego w 1983 r. znowelizowano statut, ostatecznie zatwierdzony przez Stolice Apostolską w 1987 r. Przemiany społeczno-polityczne roku 1989, w tym ustawa o stosunku państwa do Kościoła, oraz reorganizacja struktury administracyjnej Kościoła w Polsce w 1992 r. stały się przyczyną prac nad trzecim z kolei statutem Konferencji. Wszedł on w życie w 1996 r. Kolejna nowelizacja statutu KEP weszła w życie w 2009 r. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

2022-10-06 15:57

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zebranie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów KEP

[ TEMATY ]

episkopat

Konferencja Episkopatu Polski

episkopat.pl

Obrzęd chrześcijańskiego wtajemniczenia dzieci w wieku przedszkolnym, projekt Mszy św. z udziałem ludzi głuchoniemych, projekt Lekcjonarza na celebracje Eucharystii z udziałem dzieci – to tylko niektóre tematy kolejnego zebrania Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w warszawskim gmachu Konferencji Episkopatu Polski. Pracami w dniach 4-5 listopada kierował biskup pomocniczy diecezji świdnickiej Adam Bałabuch – przewodniczący komisji.

Jak poinformował członek komisji bp Piotr Greger, w czasie zebrania podjęto dyskusję nad aktualnymi zagadnieniami liturgicznymi. Należą do nich m.in. takie kwestie jak: obrzęd chrześcijańskiego wtajemniczenia dzieci w wieku przedszkolnym, projektem Mszy św. z udziałem ludzi głuchoniemych, projekt Lekcjonarza na celebracje Eucharystii z udziałem dzieci, poprawki do księgi Wtajemniczenia chrześcijańskiego dorosłych, teksty liturgiczne na dwa liturgiczne wspomnienia: Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej oraz św. papieża Pawła VI, elogium Stefana kard. Wyszyńskiego. Poruszono także sprawę przewodniczących podkomisji oraz delegatów do spraw służby liturgicznej oraz do spraw muzyki kościelnej.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze

2022-12-06 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

grudzień

niepokalane poczęcie NMP

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa w obronie życia dzieci poczętych, nieszpory, a po nich „procesja światła”, akt zawierzenia i „hołd z kwiatów” złożą się na obchody na Jasnej Góry uroczystości ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny obchodzone 8 grudnia. Tego dnia minie także 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego.

W południe, w Kaplicy Matki Bożej odprawiona zostanie Msza św. o radość życia dla każdego człowieka oraz o nawrócenie dla tych, którzy daru życia nie szanują. O tym, że „życie dziecka zaczyna się pod sercem matki” przypomną też słowa bł. ks. Popiełuszki wyryte na dzwonie „Głos Nienarodzonych”. Podobnie jak rok temu, każdy kto opowiada się za życiem może w niego symbolicznie uderzyć, by dać „swój głos tym, którym się go odbiera i budzić sumienia innych”.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję