Reklama

Wiadomości

Zrób Podzielnik w swojej parafii – akcja z okazji Niedzieli Św. Franciszka

Chcemy głośno powiedzieć: więcej szczęścia jest w dawaniu i sprawdzić to w praktyce. Dlatego zachęcamy każdą parafię do stworzenia Podzielnika i spotkań modlitewnych w intencjach ważnych dla świata – piszą pomysłodawcy ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska. Z okazji obchodzonej jutro Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się we wspólną modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach św. 9 października 2022 wraz z odczytaniem specjalnej katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.

[ TEMATY ]

ekologia

Materiał prasowy

Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska zaprasza parafie do zorganizowania Podzielników, czyli specjalnej przestrzeni wzajemnego dzielenia się czasem, obecnością i wymiany konkretnych rzeczy, takich jak na przykład nadal ładne ubrania, sprawne przedmioty, niezniszczone książki. Ważne, aby przynieść coś, co zachowało dobrą jakość, z czego kolejni właściciele będą mogli być zadowoleni. Akcja nie jest sposobem na jesienne porządki, czy czyszczenie szaf.

Ania Oleksy, animatorka Laudato si’ z Krakowa, już w 2019 r. zorganizowała Podzielnik, który dał możliwość nawiązania nowych relacji i spędzenia wspólnego czasu osobom z jednej parafii, ale też okazał się miejscem radości z dzielenia się: „Ktoś przyniósł telefon dla seniora, który z wielkim wzruszeniem przyjęła nieco zawstydzona starsza pani, jedna osoba ucieszyła się z sukni ślubnej, zdarzyło się też, że parafianie przekazali, do podania dalej, ekspres do kawy”.

Wspólnota parafialna – miejsce dzielenia się dobrem duchowym i materialnym. – Warto zaangażować się w tworzenie Podzielnika, ze względu na zmniejszanie konsumpcji oraz powrotu do współdzielenia we wspólnocie. Uwolnienie od nadmiaru przedmiotów, które mamy w domu, nie tylko wprowadza ład, daje więcej przestrzeni, ale także pomaga nam nie przywiązywać się do rzeczy materialnych, bo wiadomo – gdzie Twój skarb, tam jest Twoje serce (Mt 6,21). Wspólnota parafialna jest właściwym miejscem dla wspólnego dzielenia się dobrem, nie tylko tym duchowym, ale także materialnym – mówi KAI Magda Kadziak, koordynatorka programu Zielone Parafie.

Każdy człowiek ma coś, czym może się podzielić, coś, co może być odpowiedzią na czyjś brak, a dzisiaj szczególnie warto dawać sobie wzajemnie pewność, że niezależnie od okoliczności – jest na kogo liczyć. Może ktoś ma zielony, zimowy płaszcz, w którym już nie chodzi, a nadal jest w dobrym stanie i jeszcze nie wie, że istnieje ktoś inny, dla kogo ten sam płaszcz może być spełnieniem marzenia? Może w Twojej parafii są osoby, które tęsknią za rozmową i choć jednym popołudniem spędzonym bez samotności?

Reklama

Św. Franciszek z Asyżu – dobry patron na ten czas

Niedziela św. Franciszka to wydarzenie obchodzone w pierwszą niedzielę po liturgicznym wspomnieniu św. Franciszka z Asyżu. To święto w tym roku zostało objęte patronatem Konferencji Episkopatu Polski, a jego myśl przewodnia: „Mniej znaczy więcej. Radość z dzielenia” ma zachęcać wspólnoty parafialne do sprawdzenia w praktyce biblijnych słów Jezusa o tym, że więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu oraz do odkrycia na nowo sensu chrześcijańskiej ascezy, której sednem jest nie tyle rezygnacja, co uczenie się dawania (por. LS, 9).

– Od czasów św. Jana Pawła II, a nawet wcześniej, wyraźnie słychać rosnący niepokój Stolicy Apostolskiej dotyczący stanu naszego wspólnego domu – ziemi, którą zamieszkujemy. Ostatni papieże apelują o zmianę postaw i zwracają uwagę, że troska o środowisko, a co za tym idzie – o człowieka – to integralny element naszego nawrócenia i moralny obowiązek. Niestety, w rzeczywistości to nauczanie Kościoła wydaje się zapomniane, a nieraz ignorowane. Niedziela św. Franciszka jest po to, by je nie tylko przypomnieć, ale też wskazać, jak realizować w praktyce.

- Wierzymy, że Duch Św. mówi dziś Kościołowi, że usłyszenie „wołania ziemi i krzyku ubogich” i odpowiedzi na nie, są konkretną realizacją Przykazania Miłości i służbą, do której zaprasza. Widzimy też, że coraz więcej osób ma świadomość powagi kryzysu ekologicznego i wpływu, jaki ma on na zdrowie i życie ludzi. Zapraszając do zaangażowania w Niedzielę św. Franciszka, chcemy pokazać, że jest w Kościele przepiękne, głębokie nauczanie dotyczące naszej odpowiedzialności za ten świat i że realizując je w praktyce – żyjemy wiarą i dajemy świadectwo o Chrystusie. A to zawsze jest przywilej i wielka radość – podsumowuje dla KAI Piotr Abramczyk, prezes Zarządu LSM Polska, Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska.

Reklama

***

Z okazji Niedzieli św. Franciszka wspólnoty parafialne zaproszone są do włączenia się we wspólną modlitwę w intencji troski o świat i jego mieszkańców na niedzielnych Mszach św. 9 października 2022 wraz z odczytaniem specjalnej katechezy przygotowanej w oparciu o fragmenty encykliki Laudato si’ papieża Franciszka.

Jedną z form zaanagażowania może być zorganizowanie tzw. Podzielnika – specjalnej przestrzeni (np. w jednej z salek parafialnych) i dzielenia się dobrymi rzeczami, dobrym słowem oraz przeżycia razem ze wspólnotą parafialną dobrego czasu. Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska oferuje wsparcie - można kontaktować się, pisząc na adres: lsm.polska@livelaudatosi.org

Inną formą ekologicznego zaangażowania jest dołączenie do programu Zielone Parafie poprzez bezpłatną rejestrację na stronie www.zieloneparafie.pl, aby zaangażować wspólnotę parafialną w działania na rzecz katolickiej ekologii integralnej.

Zielone Parafie to inicjatywa polskiego zespołu Światowego Ruchu Katolików na rzecz środowiska. Program łączy ponad 100 wspólnot parafialnych i jest objęty patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

2022-10-08 15:11

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Turkson: ciągłość papieskiego nauczania o ekologii

[ TEMATY ]

ekologia

Franciszek

Haiducul / pl.wikipedia.org

Ustanowienie przez Papieża Światowego Dnia Modlitwy za Ochronę Stworzenia ma, podobnie jak encyklika „Laudato si’”, duże znaczenie ekumeniczne. Podkreśla to w wywiadzie dla Radia Watykańskiego przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” kard. Peter Turkson.

„Myśl, żeby obchodzić ten Dzień na rzecz stworzenia we wrześniu, tak jak Kościół prawosławny, symbolizuje coś bardzo ważnego: zbieżność idei między obu tymi Kościołami. Oczywiście Ojciec Święty mógłby wybrać jakąkolwiek inną datę. Zatem przyjęcie tej samej daty co prawosławni jest bardzo znaczące. Zamiast pomnażać obchody, staramy się przyłączyć do tych, które już istnieją. Encyklika «Laudato si’» proponuje liczne idee, a wybór daty nadaje im swoistą konkretność. Dokument ten jest wyrazem ciągłości papieskiego nauczania. Odnosi się to do myśli podnoszonych już podczas poprzednich pontyfikatów. Na przykład sprawę «nawrócenia ekologicznego» po raz pierwszy wysunął Papież Jan Paweł II. To nawrócenie prowadzi nas do uznania, że wszyscy musimy zmienić postępowanie i przyczynić się w różny sposób do uchronienia świata” – powiedział kard. Turkson.

CZYTAJ DALEJ

Gdy nie było sakramentu

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 12-13

Adobe Stock, montaż M.P.

Dlaczego Kościół katolicki z taką łatwością orzeka dziś nieważność małżeństwa? I to nawet w sytuacji, gdy małżonkowie mają już dorosłe dzieci? Czy nie jest to wyraz relatywizowania małżeństwa sakramentalnego? – pyta czytelnik.

W tak sformułowanym pytaniu kryje się teza, że orzeczenie nieważności małżeństwa jest dziś łatwiejsze niż niegdyś. Istotnie, o takiej możliwości słyszymy coraz częściej, zwłaszcza gdy dotyczy to osób znanych w świecie polityki, kultury czy show-biznesu. W prasie codziennej i w internecie opisywane są – nierzadko w sensacyjnym albo oskarżycielskim tonie – historie osób, które przeszły przez procedurę kanoniczną w sądach kościelnych. Na czym ona polega i czy naprawdę jest łatwiej?

CZYTAJ DALEJ

Owoce Ducha Świętego - Radość

2023-02-04 17:36

[ TEMATY ]

Duch Święty

Duch Św.

Adobe Stock

„Radość jest ważna w naszym życiu. W jakiś sposób jest to czujnik tego, czy dobrze żyjemy, czy źle żyjemy. Taki drobny czujniczek, ale ważny! Coś jak kontrolka ABS-u w samochodzie.

Można jechać dalej, ale prawdopodobnie, na pierwszych światłach, gdy ktoś przed nami zahamuje, to będziemy musieli trochę przerwać tę naszą podróż. Gdzie szukać radości? Jak sprawić, żeby zachować skarb radości w swoim sercu?” - na te pytania odpowiada ks. Michał Twarkowski, charyzmatyczny kapłan z Prałatury Opus Dei, biblista, duszpasterz, wychowawca, informatyk.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję