Reklama

Kościół

Kard. Krajewski: wracam do Watykanu, ale jestem na Ukrainie!

Prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia, kard. Konrad Krajewski uczestniczył wczoraj w inicjatywie "Zawrzyjmy pokój!", dniu poświęconym szczególnie dzieciom, zorganizowanym w Bazylice św. Sofii i Mądrości Bożej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego w rzymskiej dzielnicy Boccea. Kardynał był głęboko poruszony postawą tych, którzy otwierają drzwi swoich domów dla uciekających przed wojną. „Tworzą oni małe Betlejem, w którym można narodzić się na nowo, w którym można wzrastać i z którego można wyjść, aby nieść ten pokój".

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na spotkanie przybyło wiele dzieci z Ukrainy i innych krajów objętych dziś wojną. Organizatorem była organizacja charytatywna „Tabor” oraz stowarzyszenie Santa Sofia. W spotkaniu wzięły udział setki osób.

„Jezus mówi, że musimy być jak dzieci, więc można się tu wiele nauczyć! Ale nie mogłem nie przyjąć, bo to są uchodźcy, to są ci, którzy potrzebują nie tylko naszych modlitw, ale i naszej obecności. Uciekli ze swojego kraju i tutaj, we Włoszech, znaleźli wyjątkowe przyjęcie, a Kościół musi być pośród nich” – powiedział kard. Krajewski.

Kardynał ponad tydzień temu wrócił z Ukrainy, gdzie miał okazję doświadczyć cierpień narodu ukraińskiego. „Wracam do Watykanu, ale jestem na Ukrainie. Mogę powiedzieć, że wciąż nie wyjechałem stamtąd. Myślę o wszystkich ludziach, którzy cierpią, którzy walczą, o ludziach, którzy muszą opuścić swoje domy; myślę o chorych, myślę też o zmarłych, widziałem ich tak wielu w Iziumie. Spędziłem na Ukrainie dwa tygodnie, ale jak już mówiłem, nie wyjechałem z Ukrainy. Widziałem niezwykłych ludzi, nawet Kościół, który nie opuścił swoich wiernych, Kościół łaciński, Kościół greckokatolicki, Kościół prawosławny: wszyscy zjednoczeni. I widziałem ludzi z wielką nadzieją, z wielką miłością do ojczyzny. Co mnie bardzo poruszyło, to fakt, że nie widziałem nienawiści. Tak wielu ludzi tam cierpi, nie tylko żołnierze, ale i cywile, którzy są zabijani, cywile, którzy musieli opuścić swój kraj, swoje domy. Powiedziałem to wszystko Ojcu Świętemu, a on każdego dnia, kiedy wygłasza publiczne przemówienia, zawsze modli się za Ukrainę, modli się za uchodźców z całego świata: robi to, co zrobiłby Jezus” – powiedział kard. Krajewski.

Nawiązując do hasła spotkania: "Zawrzyjmy pokój" kardynał powiedział: „Ukradliśmy im ten pokój: są niewinni. Dorośli, dojrzali ludzie są odpowiedzialni za wszystko, co dzieje się na świecie. Pokój ... musimy zacząć od siebie, w nas samych musi być pokój, a potem możemy go dać innym. Nie działa to w żaden inny sposób. I za to chciałbym podziękować tak wielu rodzinom, począwszy od tych w krajach graniczących z Ukrainą, aż po Włochy, Francję, Niemcy, Portugalię, Hiszpanię, wszystkim tym rodzinom, które przyjmują ukraińskie rodziny uchodźców w swoich domach i oferują im pokój. Oferują też spokój, którego nie mogą znaleźć we własnej ojczyźnie: i to jest piękna rzecz. Z jednej strony jest wojna, z drugiej strony jest to piękno, które wychodzi z nas, z rodzin, które przyjmują. Można powiedzieć, że tworzą małe Betlejem, w którym można się narodzić na nowo, w którym można wzrastać i z którego można potem wyjść, aby nieść ten pokój”.

2022-10-10 12:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Krajewski w imieniu papieża Franciszka odwiedza Ischię

[ TEMATY ]

kard. Krajewski

papież Franciszek

Urszula Buglewicz/Niedziela Lubelska

Na włoskiej wyspie Ischia odbyły się pierwsze pogrzeby ofiar lawiny błotnej, m.in. pary młodych narzeczonych. Jako znak bliskości z cierpiącą wspólnotą, na wyspie w imieniu Ojca Świętego przebywa dzisiaj jałmużnik papieski, kard. Konrad Krajewski.

26 listopada, o piątej nad ranem osunęła się część góry. Masy błota i kamieni z dużą prędkością zeszły wprost na osiedle, zabijając dwanaście osób. Wśród ofiar były także dzieci, w tym trzymiesięczne niemowlę. Kard. Krajewski przybył na Ischię, aby być z cierpiącymi rodzinami i zapewnić je o modlitwie i bliskości papieża.

CZYTAJ DALEJ

Władze Lizbony odsunęły od przygotowań do ŚDM przedstawiciela rządu Portugalii

2023-02-03 20:18

[ TEMATY ]

rząd

ŚDM Lizbona

lizbona2023.pl

Władze Lizbony odsunęły od prac przy organizacji Światowych Dni Młodzieży José Sá Fernandesa, przedstawiciela socjalistycznego rządu Portugalii Antónia Costy w komitecie organizacyjnym tej imprezy. Według portugalskich mediów decyzja ta została podyktowana nadmiernymi wydatkami na organizację zaplanowanej na 1-6 sierpnia br. imprezy. W czwartek, jak potwierdził burmistrz Lizbony Carlos Moedas, reprezentant rządu Costy został odsunięty od przygotowań do organizacji ŚDM.

Kontrowersje wokół działań Sá Fernandesa pojawiły się po ujawnieniu kosztów organizacji ŚDM, które mają przekroczyć 160 mln euro. Szczególne wątpliwości co do uczciwych szacunków kosztów wydarzenia pojawiły się po ujawnieniu informacji, że ponad 90 proc. kontraktów na inwestycje w ramach ŚDM zostało zawartych bez wcześniejszych przetargów, zaś koszt głównego ołtarza tej imprezy może w sumie przekroczyć kwotę 5 mln euro.

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję