Reklama

Niezwykłe wakacje

Tekst: ks. Mirosław Łyczko
Edycja legnicka 42/2002

Tegoroczne wakacje dla młodzieży z parafii w Grudzy były rzeczywiście niezwykłe, bowiem po raz pierwszy przeżyli je razem z młodzieżą niemiecką na terenie Gutshof Hilbersdorf, należącym do spółki Stadtgut Görlitz. Patronem i współorganizatorem tego campusu ekologicznego po stronie Niemiec było Stowarzyszenie Ekologiczne "Życie i działanie" w Euroregionie Nysa, a po stronie polskiej parafia pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Grudzy. Międzynarodowy Obóz Ekologiczny działa od 1997 r., od maja do września. W tym roku od 19 do 30 sierpnia w obozie wzięła udział 22- osobowa grupa młodzieży z Polski.
"Hilbersdorf / Arnsdorf - wioska niedaleko Görlitz, przepięknie położona, zauroczyła wszystkich. Gospodarstwo, w którym mieszkaliśmy - wspominają uczestnicy - oraz wszystkie posiłki były ekologiczne. Wszyscy mieszkańcy wioski byli dla nas bardzo mili, a jednocześnie wyrozumiali, gdyż nie najlepiej mówiliśmy w ich ojczystym języku".
Uczestnicy obozu mieli możliwość zdobywania wiedzy w teorii i praktyce w dziedzinie ekologicznego rolnictwa, np.: w sadzie, w szklarni, ogrodnictwie oraz pracach i zajęciach gospodarstwa domowego.
Oprócz pracy był też czas na rekreację, a więc basen, wycieczki do Görlitz i okolic, zabawę na festynie, dyskotekę, wspólne gry sportowe z miejscową młodzieżą. Ponieważ jest to region w przeważającej części protestancki, w niedzielę młodzież brała udział w nabożeństwie ekumenicznym i nawiązała kontakt z miejscowym pastorem.
W trakcie trwania obozu doszło też do spotkania przy wspólnym ognisku z władzami Stowarzyszenia i burmistrzami landów niemieckich a strona polską, którą reprezentowali przedstawiciele kopalni Prit-Bazalt i proboszcz parafii w Grudzy.
Na zakończenie campusu każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający zdobyte doświadczenia w prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego.
"Nasz dwunastodniowy pobyt na nietypowych wakacjach był naprawdę udany. Dzięki ludziom, którzy umożliwili nam wyjazd, poznaliśmy wiele nowych osób, a przede wszystkim zdobyliśmy nowe doświadczenia, które na pewno nam się przydadzą w dalszym życiu" - wspomina Marta Orzechowska, jedna z uczestniczek obozu.
Za te niezwykłe wakacje, w imieniu młodzieży i własnym, chciałbym serdecznie podziękować organizatorom: P. W. Stiller, P. John, Norbertowi Gölnitz, Pastorowi, Burmistrzom i wszystkim ludziom dobrej woli. Tak ciekawe wakacje na pewno pozostaną na długo w pamięci. Mamy też nadzieję, że początek dobrej współpracy i wymiany młodzieży przerodzi się w partnerstwo na długie lata. Już teraz zapraszamy młodzież z Niemiec do naszej parafii w terminie 18-20 października br.

Reklama

Kanada: w parlamencie Quebecu usunięto ze ściany krzyż

2019-07-14 16:14

vaticannews.va / Quebec (KAI)

W sali obrad zgromadzenia parlamentarnego Quebecu usunięto ze ściany krzyż. Jest to jeden ze skutków przyjętego w marcu nowego prawa o świeckości państwa. Krzyż nie zniknie jednak z parlamentu. Ze względu na rolę chrześcijaństwa w historii tej francuskojęzycznej prowincji Kanady, krucyfiks trafi do muzealnej gabloty.

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Głównym celem kontrowersyjnego prawa były muzułmańskie nakrycia głowy. Wraz z nimi zakazano też innych symboli religijnych. Nie mogą ich nosić niektóre kategorie pracowników państwowych, w tym sędziowie, policjanci, adwokaci czy nauczyciele. Nowe prawo o świeckości nie przewiduje natomiast wycofania się państwa z finansowania kościelnego szkolnictwa.

Na zagrożenia wypływające z nowych rozporządzeń wskazywali kanadyjscy biskupi. Ich zdaniem zakaz noszenia symboli religijnych nie przyczyni się do budowania pokoju społecznego. Wręcz przeciwnie może zachęcać do nietolerancji i lęku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

"Śladami Jezusa” – multimedialna wystawa na Jasnej Górze

2019-07-15 19:36

AKW

Bożena Sztajner/Niedziela

Multimedialna wystawa pt. „Śladami Jezusa” zorganizowana na parkingu nieopodal Domu Pielgrzyma przy Jasnej Górze została oficjalnie otwarta. W symbolicznym odsunięciu kotary prowadzącej do wystawowych przestrzeni uczestniczyli bp Andrzej Przybylski – biskup pomocniczy w Częstochowie, o. Waldemar Pastusiak, paulin, kustosz Jasnej Góry, Krzysztof Noworyta – pomysłodawca i realizator wystawy, o. prof. Narcyz Klimas – franciszkanin, opiekun merytoryczny wystawy, dr Artur Dąbrowski – prezes Akcji Katolickiej w archidiecezji częstochowskiej.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Twórcy ekspozycji zastosowali nowoczesne środki wyrazu, aby ukazać zwiedzającym historię Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa, ale jak podkreśla Krzysztof Noworyta, wykorzystali przede wszystkim wyniki badań naukowych. Nowoczesny kształt wystawy: wykorzystanie filmów, animacji komputerowych, a nawet zapachów, stworzonych na podstawie biblijnych opisów pozwala zwiedzającym na odbycie podróży do źródeł chrześcijaństwa.

- Jeżeli ambicją każdego wierzącego człowieka jest naśladowanie Jezusa, to nie da się tego zrobić bez poznania tych miejsc, w których Jezus żył i kształtował swoje człowieczeństwo – podkreślił podczas otwarcia bp Andrzej Przybylski. Dodał, że liczy, że wystawa będzie dla każdego zwiedzającego osobistym kontaktem z przestrzenią Bożego Grobu, Wieczernika i Góry Oliwnej, a także przypomnieniem o chrześcijańskiej obecności w tym miejscu, obecności, która dziś jest ciągle zagrożona. Wystawa ma też swój wymiar kulturowy – przypomina, że nasza cywilizacja polska, europejska, jest zbudowana na fundamencie judeo-chrześcijańskim. Ziemia Święta i to co się w niej wydarzyło jest w sporej odległości od Europy, ale duchowo są to nasze fundamenty.

O. Waldemar Pastusiak – kustosz Jasnej Góry pogratulował twórcom pomysłu. - Wystawa to dobry moment, aby spotkać się z Ziemią Świętą – powiedział. - Mam nadzieję, że przyniesie dobre owoce, a pielgrzymi zostaną ubogaceni zarówno spotkaniem z Matką Bożą na Jasnej Górze, ale też poznaniem Ziemi Świętej.

Wystawa zajmuje ok. 900 m. kw. Narratorem prowadzącym widza jest aktor Piotr Fronczewski. Dopełnieniem jego narracji jest śpiew syryjskiej artystki mieszkającą w Polsce - Myrne Kbbeh. Wystawa będzie dostępna w Częstochowie do 27 października br.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem