Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Łodzianie pożegnali znaną etnograf

Dr Aldona Plucińska zmarła 4 października w wieku 61 lat. Była bardzo cenionym pedagogiem i artystą plastykiem w regionie łódzkim, jak i całej Polsce. Za swoją pracę i oddanie kulturze polskiej, została odznaczona m. in. srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze - Gloria Artis” i odznaką

„Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Zawsze otwarta i chętna do pomocy oraz poświęcenia swojego czasu dla gości, współpracowników Muzeum, a także mediów. Przygotowywała szereg audycji telewizyjnych i radiowych, w których z wielka pasją opowiadała o polskich zwyczajach ludowych. Była autorką wielu wystaw, publikacji, w tym unikatowej książki „Polskie świętowanie. Adwent. Gody. Zapusty”, w której opisywała zapomniane już zwyczaje ludowe w dawnej Polsce. - Przez liczne prace naukowe, publikacje, wystawy, audycje i programy - przemawiała do tysięcy czytelników, słuchaczy i widzów: jak jesteśmy bogaci w kulturze ludowej za przyczyną naszej wiary. Łączyła nas chata ludowa, polskie świętowanie przez wszystkie pory roku. Aldona Plucińska reagowała zdecydowanie na zniekształcenia oryginalnej kultury, otaczała wyjątkową troską twórców ludowych. Gromadzone pod Jej opieką i za Jej przyczyną zbiory w łódzkim Muzeum są imponujące. Świadomość straty tego czego nie zdążyła dokonać kompensuje cały Jej twórczy dorobek. W Niebie ma swoje Muzeum najbardziej interaktywne – bo o takim rozmawialiśmy i takie planowała – wspomina Zmarłą Włodzimierz Tomaszewski, Minister ds. Samorządu Terytorialnego, Poseł na Sejm RP.

Pracowała w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi od 1987 roku ponad 35 lat. W czasie pracy w tymże muzeum związana była z Działem Naukowo-Oświatowym, a następnie z Zespołem Działów Etnograficznych, w szczególności z Działem Plastyki Ludowej, którego była wieloletnim opiekunem. Przeszła długą ścieżkę awansu zawodowego od asystenta do kustosza. Jako kustosz Aldona Plucińska była autorką licznych inicjatyw na gruncie muzeum – wystaw, zarówno w gmachu placówki, jak również w skansenie Łęczycka Zagroda Chłopska w Kwiatkówku, książek i artykułów. - Kiedy opowiadała o tradycjach, o obrzędach, o obyczajach jej oczy ciągle się śmiały. Wyglądało to tak, jakby cała Aldona kochała ten świat o którym opowiadała. I tak z pewnością było. Szkoda, że nie zobaczymy już tych iskierek radości w Twoich oczach. Do zobaczenia! – wspomina Teresa Łęcka, dyrektor Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Łodzi.

Dr Aldona Plucińska spoczywa na Starym Cmentarzu na ulicy Ogrodowej w Łodzi.

2022-10-12 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

W ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd, ustanowiony w 1954 r. przez Raoula Follereau, francuskiego podróżnika i pisarza zaangażowanego w pomoc chorym na trąd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję