Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Radość w Duchu Świętym

Dziś naszą uwagę zwracają kolejne wezwania z litanii loretańskiej. Jedno nawiązuje do roli, jaką Maryja odgrywa w naszym życiu a drugie mówi o Jej szczególnej relacji z Duchem Świętym. Poznajmy zatem treści tych wezwań.

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

WSPÓLNA MODLITWA
16 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Na kartach Pisma Świętego znajdziemy kilkakrotne wezwanie do radości. Opisywane są też zdarzenia związane z radością, jaka stała się udziałem biblijnych bohaterów. I np. Ewangelia według św. Łukasza przypomina nam spotkanie Anioła Pańskiego z pasterzami betlejemskimi, podczas którego Anioł zwiastował narodzenie Chrystusa. Mówi on: "Oto zwiastuję wam radość wielką..." (Łk 2,10). Radością tą było narodzenie Jezusa Chrystusa. Narodzenie przez Maryję. Ona zgadzając się na narodzenie Jezusa przyniosła nam radość płynącą z bliskości Boga.

Kościół zawsze umieszczał swą radość w Chrystusie i miłował Go z coraz pełniejszą radością. Ponieważ Jezus przyszedł do nas przez Maryję, Kościół stopniowo doszedł do zrozumienia, że poprzez swe współdziałanie w tajemnicy Wcielenia Słowa stała się Ona przyczyną, czyli początkiem i źródłem tak wielkiej radości. Oprócz tego Kościół w przekonaniu, że smutek, jaki wniosła w dzieje świata Ewa przez nieposłuszeństwo, Maryja zamieniła w radość przez uległość, zaczął Jej oddawać cześć jako "Przyczynie naszej radości.

Podziel się cytatem

Reklama

A co z tym drugim wezwaniem? Jakie jest znaczenie słów „Przybytku Ducha Świętego”?

Kiedy otworzymy słownik, dowiemy się, że słowo "przybytek" znaczy tyle, co siedlisko czegoś. Przybytek Ducha Świętego oznacza więc nic innego, jak siedlisko Ducha Świętego. Miejsce, gdzie Duch Święty działa. W Maryi Duch Święty działał przez całe jej życie i to z Ducha Świętego zrodził się w niej Jezus.

Stąd Maryja jest nazwana „naczyniem duchowym” a więc nie ze złota, nie z innego cennego kruszcu, ale z „tworzywa” duchowego, z wartości nadprzyrodzonych. Bardzo osobista więź między Maryją a Duchem Świętym czyni z Niej prawdziwy Przybytek – Świątynię Ducha. Bóg zapowiedział Jej: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię” (Łk 1, 35). Maryja stała się bezcennym naczyniem ofiarnym, które okrywało sobą Chrystusa jak w tabernakulum.

Podziel się cytatem

Reklama

Rozważana przez nas litania wskazuje, że Maryja jest także „Przybytkiem chwalebnym”. O co tutaj chodzi? Przybytkiem określane są również miejsca sakralne, w Izraelu tak mówiono o świątyni Jerozolimskiej. Chrześcijanie wykorzystali ten zwrot, aby określić Maryje, jako godną osobę noszącą Zbawiciela. Maryja jest prawdziwym przybytkiem, Jest Świątynią, w której zamieszkała Światłość: Jezus Chrystus. Jest pierwszą Świętą spośród wszystkich Świętych, Matką wcielonego Boga. Jezus jednakże zamieszkał w Maryi nie tylko na sposób cielesny, ale i duchowy. Nazywamy przecież Maryję „Niosąca Ducha”. Niosąc do Elżbiety wiadomość o zwiastowaniu, Maryja – osłonięta Mocą Najwyższego - zaniosła również dar Ducha Świętego. Podczas tego spotkania Elżbieta powiedziała: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła (…) (Łk 1,45). W ten sposób jako pierwsza oddała chwałę Maryi. Pamiętać musimy, że przedmiotem naszego uwielbienia i naszej chwały, nie jest Maryja, ale sam Bóg Ojciec, bo przecież Maryja jest przybytkiem, w którym przebywa sam Bóg.

Ale w Litanii Loretańskiej, którą odmawiamy, w jednym z wezwań Maryja jest nazwana Przybytkiem sławnym pobożności. Dlatego drugą część naszych dzisiejszych rozważań chciałbym poświęcić temu właśnie określeniu. Wiec co to określenie znaczy w odniesieniu do Matki Pana Jezusa?

W poprzednich rozważaniach poznaliśmy znaczenie słowa przybytek. Wiemy zatem, że Maryja jest czczona jako przybytek Boga, a jej pobożność stała się sławna, ponieważ Maryja przyniosła ludziom Zbawiciela. Maryja bez cienia wątpliwości jest dla nas wzorem, drogą pobożności, która polega na naśladowaniu Jej cnót. I to jest głównym przesłaniem tego wezwania: abyśmy dostrzegli „jego zawartość” – którym jest pobożność Matki Zbawiciela.

Reklama

Skoro jednak nazywamy Maryję Przybytkiem sławnym pobożności, pamiętajmy, że Matka Boża jest naszym domem, pałacem, zamkiem, mieszkaniem. Ale nie jest Ona przyrównana do jakiejś zwykłej budowli, lecz do budowli sławnej pobożnością. Jest więc przede wszystkim naszą Świątynią, miejscem spotkania z Ojcem, Synem i Duchem – z Bogiem, który sam postanowił w Niej zamieszkać. My wszyscy jesteśmy zaproszeni do wejścia dzisiaj do tego sławnego przybytku, aby zaczerpnąć z niewyczerpanego źródła łask, które się w Nim znajdują.

Czy chcemy pójść drogą pobożności maryjnej?

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-15 21:39

Ocena: +35 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Panno roztropna i czcigodna

[ TEMATY ]

#NiezbędnikRóżańcowy

Karol Porwich/Niedziela

Kolejny dzień naszych różańcowych rozważań przynosi nam dwa litanijne imiona nadane Maryi. Dziś rozważymy o roztropności i czcigodności Matki Najświętszej.

WSPÓLNA MODLITWA
12 października

CZYTAJ DALEJ

„Msza św. w Roblox” - komentarz rzecznika archidiecezji gnieźnieńskiej

2023-01-25 16:54

[ TEMATY ]

Msza św.

Andrzej Hrechorowicz

„Archidiecezja gnieźnieńska nie jest twórcą, ani nie moderuje społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox” - informuje ks. Remigiusz Malewicz, rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej w odpowiedzi na pojawiające się pytania i niegasnące zainteresowanie mediów grą internetową, w której dzieci symulują odprawianie Mszy świętej.

„Użycie nazwy archidiecezji gnieźnieńskiej i herbu Kapituły Prymasowskiej przez twórców gry może być mylące, dlatego chciałbym jeszcze raz podkreślić, że archidiecezja gnieźnieńska nie ma udziału w tworzeniu i moderacji społeczności o tej samej nazwie na platformie Roblox. Przyznam, że nagrania Mszy św. «odprawianych» przez dzieci w wirtualnym wnętrzu katedry gnieźnieńskiej zaskoczyły nas tak samo, jak niemal wszystkich” - mówił w rozmowie z KAI rzecznik Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. Remigiusz Malewicz.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: ksiądz-didżej bije rekordy popularności w internecie

2023-01-26 21:18

Portugalski ksiądz Guilherme Peixoto bije rekordy popularności w internecie dzięki swojej aktywności muzycznej. Posługujący w diecezji Viana do Castelo duszpasterz zdobywa popularność głównie dzięki swojemu zaangażowaniu w prowadzenie zabaw muzycznych, podczas których jest didżejem. Utwory muzyczne przeplata on przesłaniem świętych i błogosławionych.

Pod koniec stycznia ks. Guilherme zdecydował się pojawić ze swoimi nagraniami w sieci TikTok, gdzie szybko zdobył dużą popularność. W ciągu zaledwie dwóch dni jego konto w tej sieci społecznościowej odwiedziły 3 mln internautów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję