Reklama

Świat

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela

[ TEMATY ]

rodzina

rozwód

BOŻENA SZTAJNER

Przed zagrożeniami związanymi z dążeniem do uproszczenia procedur związanych z orzeczekaniem przez sądy kościelne nieważności małżeństwa przestrzegł prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, kard. Raymond Burke. Zaznaczył, że w sprawach tych nie można kierować się „fałszywym miłosierdziem”, a orzeczenia o nieważności powinny być wydawane, tak jak wymaga tego obecnie obowiązujące prawo, przez dwie instancje. Amerykański kardynał kurialny, kierujący najwyższym organem sądowniczym Kościoła katolickiego wygłosił w miniony czwartek wykład na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie. Zaznaczył w nim, że wszelkie reformy procesu o stwierdzenie nieważności muszą być najpierw być dokładnie przeanalizowane przez komisję ekspertów. Nie można zrezygnować w tych procesach z orzekania przez dwie instancje.

Reklama

Jego uwagi wzbudziły duże zainteresowanie w związku z głosami w dyskusji, jaka toczy się w Kościele na ten temat przed październikowym III Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów. Kard. Burke zaznaczył, że trzeba mieć jasną świadomość, iż proces dotyczący stwierdzenia nieważności małżeństwa nie jest jedynie kwestią proceduralną, lecz jest istotnie związany z nauczaniem Kościoła. Przytoczył kanon 1141, który stwierdza: „Małżeństwo zawarte i dopełnione nie może być rozwiązane żadną ludzką władzą i z żadnej przyczyny, oprócz śmierci”. Skrytykował on głosy jakoby proces kanoniczny zasklepił się w uciążliwym jurydycyzmie. Jeśli bowiem jest prowadzony merytorycznie i starannie, to zadanie jakie stawia sobie trybunał na pewno godne jest tej pracy i przynosi satysfakcję. Cytując bł. Jana Pawła II amerykański purpurat przestrzegł przed fałszywym miłosierdziem, nie troszczącym się o prawdę, a więc nie mogącym służyć miłosierdziu, którego jedynym celem jest zbawienie dusz.

Odnosząc się do konieczności orzeczenia w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa przez dwie instancje prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej zauważył, że w przeszłości wielkie szkody wyrządziła dyspensa udzielona w latach 1971-1983 na prośbę episkopatu USA przez Stolicę Apostolską od orzekania przez drugą instancję. Co do konieczności tego wymogu amerykański purpurat kurialny nie ma najmniejszej wątpliwości.

Występując natomiast przed kamerami katolickiej telewizji EWTN kard. Burke zauważył, że dyskusje na ten temat tworzą ogromne potencjalne rozczarowanie, jako byśmy mogli ukryć prawdę o małżeństwie. Odnosimy się bowiem do słów samego Pana Jezusa, który wyraźnie nauczał o nierozerwalności małżeństwa. Odnosząc się do wykładu kard. Waltera Kaspera na otwarcie lutowego konsystorza prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej wyraził przekonanie, że błąd zaprezentowanego w tym tekście stanowiska w najbliższych dniach stanie się coraz bardziej wyraźna. Nie krył, że wielu kardynałów nie zgadzało się z propozycjami kard. Kaspera, a fakt, że zostały one wygłoszone na konsystorzu nie oznacza jeszcze, że wszyscy purpuraci dobrze je przyjęli.

2014-03-22 18:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedem sekretów efektywnego ojcostwa. Flagowe warsztaty Tato.Net ruszają w wersji online

[ TEMATY ]

rodzina

Adobe Stock

Co wyróżnia ojców, którzy osiągnęli sukces w budowaniu relacji ze swoimi dziećmi? Wieloletnie badania wykazały, że ich skuteczność jest ściśle związana z siedmioma obszarami. Wokół nich zbudowano formułę warsztatów, które pokazują dobre praktyki i pomagają wzmocnić tych siedem ojcowskich kompetencji. Już w środę Inicjatywa Tato.Net rusza z warsztatami "7 sekretów efektywnego ojcostwa" online.

Podczas czterech kolejnych cotygodniowych spotkań online ojcowie otrzymają solidną dawkę inspiracji przydatną w budowaniu trwałej relacji z żoną i dziećmi.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję