Reklama

Polkowiczanie u stóp Jasnogórskiej Pani

Tekst: Maria Nowak
Edycja legnicka 42/2002

28 września br. niemal osiemdziesięcioosobowa grupa polkowiczan udała się na parafialną pielgrzymkę autokarową na Jasną Górę. Za zgodą ks. Ludwika Kośmidka wyjazd zorganizowała parafia pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach. Intencji, z którymi pielgrzymowali pątnicy, było wiele, jednak wspólnie modlono się za Kościół powszechny, z jego Pasterzem papieżem Janem Pawłem II, za naszą Ojczyznę, diecezję z jej Biskupem Tadeuszem i Biskupem Stefanem, za parafię, księdza proboszcza, za rodziny, przyjaciół i znajomych, za dzieci i młodzież, którzy rozpoczęli nowy rok szkolny, za studentów, przed którymi nowy rok akademicki, szczególnie za wspólnotę legnickiego WSD oraz o liczne i święte powołania kapłańskie i zakonne, by Dobra Nowina dotarła aż po krańce ziemi.
I tak w sobotni bardzo wczesny ranek (o 4.15) wyruszyły z Polkowic dwa autokary pielgrzymów. Pogoda nie była tego ranka najlepsza - padał deszcz i było zimno, nawet bardzo zimno... Jednak modlitwy (m. in. Godzinki czy Różaniec) i różne pieśni wykonywane w drodze bardzo szybko zawiodły pielgrzymów pod szczyt klasztoru Ojców Paulinów w Częstochowie.
Pogoda jakby się poprawiła i wszyscy ruszyli do Jasnogórskiej Bazyliki, skąd udali się do Kaplicy Matki Bożej, by przed Cudownym Obrazem rozpocząć o godz. 11.00 Eucharystię. Tego dnia wiele par ślubowało sobie wzajemnie miłość, wierność i uczciwość małżeńską - pielgrzymi zatem byli świadkami rodzącej się w Bogu nowej rodziny, budującej swój dom na mocnym fundamencie, na Skale, którą jest Jezus Chrystus.
Rozpoczynając Mszę św., kapłan mówił, iż "gromadzimy się u stóp Czarnej Madonny, Królowej naszego Narodu, bo każdy z nas zawsze przybywa do Niej z różnymi sprawami. (...) Przychodzą tu różni ludzie; dziś przyszli tu i ci młodzi, którzy przed Cudownym Wizerunkiem Maryi, w obecności Boga pragną powiedzieć sobie TAK na całe życie".
Po przywitaniu pątników z całej Polski proszono Matkę Najświętszą o orędownictwo u Boga i przez Jej ręce zanoszono wspólne modlitwy przed tron Najwyższego. "Każdy z nas - mówił Celebrans - przychodzi tu ze swymi konkretnymi sprawami: chce podziękować, ale chce także i prosić. Jedynie Matka może nas wysłuchać; Ona to wszystko przedstawi swojemu Synowi".
W homilii kapłan mówił: "Przeżywamy Eucharystię w tym szczególnym miejscu, w duchowej Stolicy Polski. Tu zawsze czujemy się u siebie, czujemy się dziećmi jednej Ojczyzny i jednej Matki. Tu zawsze spieszymy z różnych zakątków Polski; idziemy, by spojrzeć w cudowne Oblicze Matki, które jest i w nas wpatrzone. Tu przychodzimy z okazji ważnych wydarzeń dla naszego Narodu i dla naszego osobistego życia. Dlatego istotny jest motyw, ważna intencja, z jaką dziś tu przybywamy".
Podczas Eucharystii przestał padać deszcz, wyszło piękne słońce i zrobiło się cieplej. Polkowiccy pielgrzymi udali się zatem pod pomnik Prymasa Tysiąclecia Stefana kard. Wyszyńskiego, gdzie modlono się o jego rychłą beatyfikację. Następnie był czas na posiłek oraz dokonanie zakupów kilku drobnych pamiątek i upominków dla siebie oraz najbliższych.
O godz. 15.00 pielgrzymi zgromadzili się na wałach, by odprawić Drogę Krzyżową. Przechodząc między kolejnymi stacjami, polecali Panu Bogu jedną z intencji, z którymi przyszli na to święte miejsce. Na zakończenie pod pomnikiem naszego wielkiego Rodaka Papieża Jana Pawła II modlono się w jego intencji i w intencjach, które sam Ojciec Święty poleca dobremu Bogu. Dziękując przez Maryję Bogu Trójjedynemu za dotychczasowe błogosławieństwo i pomoc, proszono jednocześnie o dalsze prowadzenie na ścieżkach ziemskiego wędrowania wiodących wprost do Chrystusa i życia wiecznego.

Reklama

Jan Paweł II najsłynniejeszym miłośnikiem szkaplerza

2019-07-08 14:00

rk / Wadowice (KAI)

Wśród licznej rzeszy duchownych i świeckich, miłośników nabożeństwa szkaplerznego, najsłynniejszym był św. Jan Paweł II – przypomina o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD, konsultor watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Adam Bujak/Arturo Mari/ Biały Kruk

Jak zaznacza zakonnik, papież Polak, nazywany także „karmelitańskim”, przyjął znak opieki Matki Bożej w wieku chłopięcym w kościele karmelitów bosych w Wadowicach. To właśnie podczas spotkania w 1999 r. w swym rodzinnym mieście papież przywołał, obok słynnych kremówek, moment, gdy na wadowickiej Górce przyjął jako młody chłopiec u karmelitów szkaplerz.

Te słowa papieskie widnieją dziś na marmurowej tablicy na ścianie obok ołtarza Matki Bożej Szkaplerznej w wadowickim kościele. Tam także w ozdobnym relikwiarzu jest szkaplerz Ojca Świętego. Po śmierci papieża klasztor otrzymał tę relikwię od kard. Stanisława Dziwisza.

O. Praśkiewicz przywołuje inne słowa młodego bp. Karola Wojtyły, skierowane do karmelitów bosych. „Szkaplerz, który przyjąłem z rąk o. Sylwestra, noszę zawsze, a chociaż mieszkałem w cieniu kościoła parafialnego, wasz kościół na Górce był mi zawsze bardzo drogi. Wśród wielu nabożeństw, które urzekały mą dziecięcą duszę, najgorliwiej korzystałem z nowenny przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel. Był to czas wakacji, miesiąc lipiec. Dawniej nie wyjeżdżało się na wczasy, jak obecnie. Wakacje spędzałem w Wadowicach, więc nigdy do czasu mojego wyjazdu z Wadowic nie opuszczałem popołudniowych nabożeństw w czasie nowenny. Czasem trudno się było oderwać od kolegów, wyjść z orzeźwiających fal kochanej Skawy, ale melodyjny glos karmelitańskich dzwonów był taki mocny, taki przenikający do głębi duszy, więc szedłem. Tak, tak, mieszkałem obok kościoła parafialnego, ale wzrastałem w waszym kościele karmelitańskim” – mówił wówczas przyszły papież.

Według zakonnika, o tym, że św. Jan Paweł II nosił zawsze szkaplerz, świadczą też liczne fotografie. „Najbardziej znane są trzy: na jednej widzimy sukniany szkaplerz na barkach junaka Karola Wojtyły, pozującego do pamiątkowego zdjęcia wraz z kolegami; na drugiej szkaplerz widnieje na szyi Kardynała, odpoczywającego na Mazurach; na trzeciej zaś dostrzegamy brunatny szkaplerz Karmelu na szyi Jana Pawła II przebywającego w Poliklinice Gemelli w 1981 r., tuż po zamachu na jego życie. Obnażony ze wszystkiego i pozostawiony tylko w szpitalnej koszuli, nie pozwolił zdjąć ze swej szyi brunatnego szkaplerza karmelitańskiego” – podkreśla karmelita bosy.

O. Praśkiewicz wyjaśnia, że św. Jan Paweł II pozostawił także wypowiedzi doktrynalne, które zawierają teologię szkaplerza świętego. W orędziu wydanym z okazji 750. rocznicy tego daru Maryi, przypadało w 2001 roku, papież podkreślił m.in., że znak szkaplerza, pozostając ustawicznie na naszych barkach, przypomina i zobowiązuje do tego, by nasze maryjne nabożeństwo nie ograniczało się jedynie do modlitw i hołdów składanych Matce Chrystusa przy określonych okazjach.

„Chodzi o to, by było ono czymś stałym, habitualnym w naszym życiu, tak by stanowić habit, czyli stałe maryjne ukierunkowanie naszego życia chrześcijańskiego” – tłumaczy o. Praśkiewicz, przywołując leksykalne konotacje słowa habit. „Wszak szkaplerz to przecież habit, po włosku mówi się na niego abitino, na habit zaś abito, czyli szkaplerz po włosku to habicik” – dodał.

Karmelita, który głosi nowennę u sióstr karmelitanek bosych w Katowicach, zachęca czcicieli Matki Bożej Szkaplerznej, by widzieli w Ojcu Świętym szczególnego patrona i orędownika.

Tradycja karmelitańska podaje, że ruch szkaplerzny zaczął się rozwijać po objawieniach, które otrzymał w 1251 roku św. Szymon Stock, generał Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Przyjęcie szkaplerza, całkowite zawierzenie Matce Bożej, niesie ze sobą obietnice szczególnej opieki Maryi w niebezpieczeństwach życia oraz szczęśliwej śmierci i zachowania od wiecznego potępienia.

Pod koniec XV wieku do powyższych łask dołączono jeszcze tzw. przywilej sobotni. Zgodnie z nim Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po śmierci uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: w piątek rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-17 16:05

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

Jakub Szymczuk

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem