Reklama

Pracowite wakacje w wykrotach

Romuald Jankiewicz - Prezes Akcji Katolickiej przy parafii w Wykrotach
Edycja legnicka 42/2002

Ostatnie miesiące w klubie "Rodzina" przy parafii w Wykrotach były bardzo pracowite. W tym czasie odbył się tradycyjny już rodzinny bezalkoholowy festyn odpustowy z okazji patronki parafii św. Anny. Dzięki materialnej pomocy pełnomocnika Zarządu ds. uzależnień GiM Nowogrodziec Ewy Szczepańskiej, a także miejscowego koła gospodyń wiejskich ufundowane zostały dwa rowery górskie, a inne fanty na loterię dostarczyli liczni sponsorzy. Dzięki sprzedaży losów i aukcji pastelowych obrazów, także drobnej działalności handlowej na rzecz festynu uzyskaliśmy ponad 3.500 zł. Było za co zorganizować półkolonie dla dzieci, będzie na wiele innych okazji: m.in. Andrzejki, Mikołajki, Dzień Dziecka, także na tradycyjną Wigilię dla samotnych.
Nasz festyn cieszy się w okolicy sporym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i zaproszonych gości. W grupie występujących zespołów nie zabrakło scholi z Węglińca i Gościszowa oraz zespołów muzyczno-wokalnych z Zagajnika i Tomisławia. Pod kierownictwem zaprzyjaźnionego aktora - Zbigniewa Walerysia - po raz pierwszy zatańczyły i zaśpiewały u nas "Wąsoszanki" z Wąsosza. Bogaty i interesujący repertuar śpiewaczy i taneczny zaprezentował też miejscowy zespół dziecięco-młodzieżowy "Jupiter".
W pełni udały się planowane dla dzieci i młodzieży letnie imprezy przy klubie "Rodzina".
Dziesięć dni w lipcu - to wakacje w siodle. Ponad 80 dzieci rano i po południu, zgodnie z wytyczoną kolejnością - bryczką i konno (oczywiście w siodle) przemierzało łąki oraz okoliczne drogi i dróżki. Pod fachową opieką gościnnie przybyłego do Wykrot proboszcza z Radzimowa- - ks. Andrzeja Wojciechowskiego i jego sympatycznej drużyny: Elżbiety Rytych oraz Marty Kucharczyk, Katarzyny Sokołowskiej, Anny Jelonek, Kamili Morzeckiej, Michała Wisieckiego, Pstryka Polowego, Przemka Polowego i Mateusza Urygi - uczyły się nowej umiejętności.
Trzy tygodnie w sierpniu - to półkolonie dla ponad 60 dzieci z podstawówki i gimnazjum. Z jednorazowym wyżywieniem w ciągu 6-godzinnego dnia zajęć. Program świetlicowy przeplatał się z wycieczkami do parku, na boisko, na łąkę. Liczne konkursy i turnieje sportowe miały swoich zagorzałych miłośników. Na zakończenie, przy ognisku z kiełbaskami trwały jeszcze ostatnie zmagania konkursowe. W podsumowaniu okazało się, że każda grupa miała swoich zwycięzców. I tak, w szachach najlepsze dziewczęta: Irena Jankiewicz, Marta Słomińska i Roksana Roman wygrały z najlepszymi chłopcami: Wojtkiem Paraluszem, Arturem Mazurkiewiczem i Łukaszem Kościukiem; w tenisie stołowym wygrali: Daniel Roman przed Wojtkiem Paraluszem i Krzyśkiem Majką oraz Roksaną Roman przed Alą Bury i Renatą Roman; w piłkarzykach najlepsza para to Daniel Roman i Wojtek Paralusz. Konkurs malarski miał jak zwykle najwięcej zwolenników. Najlepsi wśród starszych dzieci: Irena Jankiewicz, Beata Bury, Natalia Sokalska i Bartosz Bujnicki. Wśród młodszych była wyrównana stawka: Marta Słomińska, Marta Maciejczyk, Adriana Skrzypacz, Kamil Kościuk, Justyna Stopyra, Asia Masłowska, Karolina Mielnik, Justyna Matkowska, Justyna Gorzel i Grzegorz Bywalec. Kręcenie kółkiem na rękach, na nodze, szyi, w pasie miało swoich gorących wielbicieli wśród najmłodszych. Tutaj wygrywali: Ala Bury, Tobiasz Paralusz, Karolina Janiec, Angelika i Ania Skiba. Monika Pacholarz wygrała skakankę, a Radek Klisiewicz - wyścigi na piłkach.
Wśród zabaw i gier znalazło się miejsce i na coś poważniejszego: dzieci wysłuchały interesującego i pożytecznego wykładu sierżanta sztabowego
p. Waldemara Romańczuka z sekcji ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji na temat zasad bezpieczeństwa drogowego. Była też wycieczka da znanego zakładu ceramiki budowlanej w Przybarsku, gdzie dzieci zapoznały się z produkcją płytek, dachówek itp., ale też np. brakujących elementów w rekonstrukcji zabytkowych obiektów na terenie kraju. Z uzyskanej tutaj porcji gliny same próbowały ulepić coś interesującego - najczęściej były to zwierzątka.
Letnie zajęcia z dziećmi przy parafialnym klubie "Rodzina" w Wykrotach to już tradycja. Cieszą się uznaniem rodziców i dzieci, wsparciem księdza proboszcza Andrzeja Kulickiego i władz gminy. Burmistrz GiM Nowogrodziec Edward Szczerbień na zakończeniowym ognisku zapewniał, że nadal będzie materialnie wspierać inicjatywę Stowarzyszenia Rodzin Katolickich i Akcji Katolickiej przy parafii w Wykrotach.
Tak szeroką gamę działań można prowadzić dzięki znaczącemu udziałowi licznych sponsorów. Mamy już wielu stałych darczyńców, zarówno wśród mieszkańców wioski, jak i właścicieli drobnych i średnich zakładów nie tylko z Wykrot i okolic, ale nawet z Nowogrodźca i Bolesławca. Przy organizacji festynu (w tym: zakup, fundowanie losów) oraz bezpośrednio przy wspieraniu półkolonii uczestniczyło wielu ludzi dobrej woli. Między innymi państwo: Ancygierowie, Czekajowie, Jańcowie, Kojdrowie, Mazurkiewiczowie, Milerowie, Romanowie, Smolińscy, Stangretowie, Turkiewiczowie, Zawrotniakowie; właściciele różnorodnych miejscowych zakładów: apteki p. Chamielec, dwóch zakładów fryzjerskich p. Walczak i p. Rusinek, piekarni p. Krakowiaków, wytwórni dywaników samochodowych p. Wołoszyna, młyna p. Żółkiewskich z Nowogrodźca, ciastkarni p. Korczewskich z Bolesławca, fermy drobiu p. Tomczyk z Zabłocia i wielu innych.
Dziękujemy za ich dobre serce, za zrozumienie potrzeb naszych dzieci. Do zobaczenia na kolejnych wakacjach!

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki

2019-10-18 12:22

pk / Warszawa (KAI)

35 lat temu ksiądz Jerzy Popiełuszko, kapelan Solidarności, przygotowywał się do wyruszenia w podróż do Bydgoszczy. Tam, w duszpasterstwie ludzi pracy, miał wygłosić słowa dotyczące sprawiedliwości, prawdy i męstwa a także zaniechania nienawiści i przemocy. Z podróży tej, jak pokazała historia, nigdy nie powrócił. Zakatowane przez funkcjonariuszy komunistycznej służby bezpieczeństwa ciało kapłana odnaleziono w wodach Wisły. Nieprzypadkowo data 19 października przez parlament i prezydenta RP wybrana została na doroczne Święto Duchownych Niezłomnych.

Graziako/Niedziela
Ks. Jerzy Popiełuszko”, Teresa Chromy (1984 r.)

Od 18 do 20 października w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki przy parafii Świętego Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbędą się uroczystości upamiętniające 35. rocznicę dramatycznej śmierci kapłana. Już w piątek 18 października wieniec przed grobem księdza Jerzego około 18:30, w obecności świadków życia kapłana złoży prezydent Andrzej Duda. Tego samego dnia o godzinie 19:00 odbędzie się Wieczór Świadków podczas którego pięć osób związanych z księdzem Jerzym Popiełuszką opowie o jego drodze życia oraz dojrzewaniu do świętości.

19 października o godzinie 18:00 będą miały miejsce centralne uroczystości. W ich trakcie kardynał Kazimierz Nycz, przewodniczący liturgii, dokona poświęcenia kaplicy w której w specjalnej gablocie wystawione zostaną relikwie sutanny jaka miał na sobie męczennik w momencie śmierci. Uroczystą liturgię zakończy modlitwa o kanonizację kapłana oraz złożenie wieńców przy jego grobie przez członków rządu, przedstawicieli służb mundurowych, Solidarności oraz licznych instytucji. W uroczystościach weźmie udział rodzina księdza Jerzego, jego bliscy, przedstawiciele rządu i samorządów. Cały dzień honorową wartę przy grobie pełnić będzie blisko sto pocztów sztandarowych Solidarności.

20 października zaś, Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki znajdujące się na terenie parafii Świętego Stanisława Kostki, zaprasza do uczestnictwa w grze miejskiej. Jej uczestnicy poznają miejsca związane z działalnością kapelana Solidarności na terenie stolicy. Jednym z miejsc będzie Huta Warszawa, gdzie emerytowani członkowie Solidarności z 1980 opowiedzą uczestnikom o burzliwych latach 80tych, o walce o wolność i o zaangażowaniu w nią księdza Jerzego Popiełuszki.

„Osoba księdza Jerzego Popiełuszki nie należy jedynie do historii… ideały, które wskazał ksiądz Jerzy są uniwersalne i wskazują nam jak żyć dziś i jak myśleć o przyszłości” – powiedział kustosz sanktuarium księdza Jerzego Popiełuszki, ks. Marcin Brzeziński.

Ksiądz Jerzy Popiełuszko, urodzony w 1947 roku w Okopach na Białostocczyźnie, po zdaniu matury wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego. Jako kleryk odbywał przymusową służbę wojskową w specjalnej jednostce kleryckiej w Bartoszycach, gdzie wobec komunistycznej indoktrynacji dał się poznać jako niezłomny obrońca wiary i wartości. Po święceniach kapłańskich otrzymanych w 1972 roku pełnił posługę w kilku parafiach Archidiecezji Warszawskiej, zajmując się m.in. duszpasterstwem młodzieży i służby zdrowia. W ostatnich latach życia posługiwał w parafii Św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu gdzie związał się z Solidarnością oraz celebrował comiesięczne Msze Święte za Ojczyznę gromadzące wokół świątyni wielotysięczne tłumy.

W czasie Stanu Wojennego ksiądz Jerzy występował w obronie internowanych wskutek czego stał się obiektem nękania i prowokacji ze strony służb komunistycznego reżimu. Swoją ostatnią duszpasterską podróż odbył 19 października 1984 roku do parafii Świętych Polskich Braci Męczenników do Bydgoszczy. Podczas podróży powrotnej został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jego umęczone ciało wrzucono do Wisły na wysokości tamy we Włocławku. Pogrzeb Księdza Jerzego, który miał miejsce 3 listopada 1984 roku zgromadził blisko milionową rzeszę ludzi. Od 1984 roku grób męczennika odwiedziły blisko 23 miliony wiernych, w tym liczni kardynałowie, biskupi, prezydenci i przedstawiciele świata kultury. Papież Benedykt XVI 6 czerwca 2010 roku zaliczył księdza Jerzego Popiełuszkę do grona błogosławionych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

2019-10-18 21:54

Beata Pieczykura

– Wkraczamy z ufnością w nowy rok akademicki 2019/2020. Ośmielamy się śmiałością nie ludzką, ale pochodzącą od Ducha Świętego podjąć studia teologiczne, którym towarzyszy formacja do dojrzałego życia chrześcijańskiego i podjęcie różnych form ewangelizacji we współczesnym święcie – mówił ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. Najświętszej Maryi Panny Stolicy Mądrości w Częstochowie podczas inauguracji nowego roku akademickiego w murach tej uczelni.

Beata Pieczykura/Niedziela

Uroczystość inauguracji nowego roku akademickiego 2019/2020 w Wyższym Instytucie Teologicznym w Częstochowie odbyła się 18 października br. Z tej okazji Mszy św. w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego przewodniczył i homilię głosił abp Wacław Depo. Do zebranych, czyli „uczestników zmagań o komplementarność wiary i rozumu”, Ksiądz Arcybiskup powiedział: – Prośmy Ducha Świętego o pogłębienie naszej wiary i ludzkiej współpracy w tym dziele, którym jest Uniwersytet i nasz Instytut.

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: Zapalają ogień w świecie

Po uroczystej immatrykulacji studentów I roku oraz wręczeniu dyplomów magisterskich, dyplomów i świadectw Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej wykład inauguracyjny „Teologiczne recepty na kryzys Kościoła w Polsce” wygłosił ks. dr hab. Damian Wąsek.

W ub. r. akademickim w Instytucie studiowało 125 studentów na studiach magisterskich i podyplomowych. W warsztatach biblijnych uczestniczyło 59 osób. Stopień magistra teologii Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (ponieważ Wyższy Instytut Teologiczny w Częstochowie jest związany umową z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie) uzyskało 9 osób, a studia podyplomowe ukończyło 7 osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem