Reklama

Na maryjnym szlaku (118)

Andrzej Zawicki
Edycja zielonogórsko-gorzowska (Aspekty) 42/2002

Wędrując po polskich sanktuariach często spotykamy zamknięte świątynie. Ma to miejsce najczęściej na bocznych szlakach, w sanktuariach nieco ostatnio zapomnianych lub tam, gdzie jeden kapłan pełni wszystkie obowiązki duszpasterskie. Kościół otwarty narażony jest w dzisiejszych czasach, niestety, na niebezpieczeństwo ze strony wandali i złodziei. Czytamy często o włamaniach, podpaleniach, a i kustosze opowiadają historie, które w katolickim kraju nie powinny mieć miejsca.
Jednak prawdziwy pielgrzym zawsze trafi do człowieka z kluczem (ksiądz lub świecki) i będzie mógł zwiedzić sanktuarium, a przede wszystkim pomodlić się przed obrazem czy figurą Matki Bożej. Ja zawsze spotykałem się z życzliwym przyjęciem, a tam, gdzie należy, grano nawet fanfary i odsłaniano obraz. Kto cierpliwie puka, tam otworzą.
Ciche i piękne dwa sanktuaria - między Radomiem a Warszawą. W Błotnicy (20 km za Radomiem) w ołtarzu głównym cześć odbiera Matka Pocieszenia Pani Ziemi Radomskiej. Wizerunek pochodzi z XVI w. i przypomina Madonnę Piekarską. Według legendy słynny obraz wydobyty został z ziemi podczas orki we wsi Ryki. Znalezienie obrazu podczas pracy na roli to częsty motyw dotyczący polskich wizerunków. Już Jan Łaski, prymas Polski napisał w protokóle powizytacyjnym parafii w 1511 r., że "kościół drewniany jest tu bardzo stary i słynie cudownym obrazem Najświętszej Maryi Panny i odpustami w Jej uroczystości". Z błotnickim sanktuarium byli szczególnie związani bracia biskupi Andrzej i Józef Załuscy. Ten drugi znany jest jako współtwórca pierwszej biblioteki w Warszawie. Jego to właśnie dotyczyło cudowne uzdrowienie za wstawiennictwem Matki Bożej Błotnickiej. Losy biskupa Załuskiego były bardzo dramatyczne. W czasie trwania sejmu w Warszawie w 1767 r. został porwany przez ambasadora Katarzyny II i wywieziony wraz z trzema innymi posłami w głąb Rosji.
Wielu ludzi, a nawet cała wioska zawdzięcza uratowanie swego istnienia Matce Bożej Pocieszenia. W 1941 r. władze hitlerowskie postanowiły zniszczyć Błotnicę i na tym terenie urządzić poligon wojskowy. Żadne prośby ani apele nie skutkowały. Proboszcz bez żadnej już zresztą nadziei, wysłał pocztą list do Generalnego Gubernatora Hansa Franka w Krakowie. W dniu, w którym miano dokonać zburzenia kościoła, gdy zdejmowano obraz Matki Bożej, by przenieść go do kościoła w sąsiedniej miejscowości, oficer niemiecki przyniósł decyzję odwołującą poprzednie rozkazy.
Koronacji Matki Bożej Błotnickiej dokonał kardynał Karol Wojtyła w 1977 r., po słynnych już "wypadkach radomskich", które boleśnie znaczyły historię Polski Ludowej. Wtedy powiedział: "Chyba szczególnie potrzebna jest ta koronacja Matki Bożej Pocieszenia na tym miejscu, na tej ziemi radomskiej, która jak wszyscy dobrze wiemy, była w ostatnim roku ziemią szczególnego smutku... Trzeba narodowi nadziei i radości życia, podniesionych głów, a nie spuszczonych do ziemi".
Dobry, łagodny wzrok Błotnickiej Pani i dziś napełnia nas spokojem i nadzieją.
Bliżej Warszawy, niedaleko Grójca na kopcu usypanym w podzięce Bogu za zwycięstwo jednego z książąt mazowieckich w średniowieczu, w Lewiczynie, stoi prawdziwa perła, zabytek klasy zero, drewniany kościół św. Wojciecha i św. Marcina z barokowym wystrojem i słynącym łaskami wizerunkiem Matki Bożej, zwanej Pocieszycielką Strapionych. Jest to Matka Boża Pocieszycielka, gdyż przez palce lewej ręki ma przewiniętą białą chusteczkę, którą gotowa jest ocierać każdą łzę. Wielkim czcicielem Matki Bożej Lewiczyńskiej był król Zygmunt III Waza, który ofiarował jedną z dwóch wykonanych przez siebie monstrancji. Drugą przekazał do Częstochowy. Lewiczyńską świątynię często odwiedzali polscy królowie.
Niektórzy twierdzą, że lewiczyński obraz został namalowany tą samą ręką co częstochowski (św. Łukasz?), też na desce z drzewa cedrowego. Takich obrazów jest na świecie podobno co najwyżej dziesięć.
Tragedia powstania styczniowego 1863 r. przerwała świetność Lewiczyna. Ówczesnego proboszcza zesłano na Syberię na 25 lat katorgi. Wszystkie bractwa przy kościele zlikwidowano i nawet główny szlak drogowy, łączący Kraków z Warszawą przesunięto o kilka kilometrów. Mimo to wierny lud nawiedzał Matkę Bożą w Lewiczynie i modlił się do Niej.
Czytałem o cudownym wydarzeniu, które miało miejsce 5 lat temu. Jeden z ministrantów został straszliwie poparzony na całym ciele wrzącym smarem. Lekarze nie dawali szans na przeżycie. Chłopiec powiedział wówczas rodzicom: "Wy nie płaczcie, wy się módlcie". Po dwóch miesiącach Adrian znowu służył do Mszy św. Nie przechodził żadnej operacji, a tylko na lewym przedramieniu pozostał ślad oparzenia.
Naprawdę wiele łask możemy wyprosić w naszych pięknych polskich sanktuariach. Korzystajmy z takiej możliwości. W Lewiczynie, na jednym z obrazów możemy przeczytać: "Lekkie czynię przeciwności, bo ten naród mam w miłości".

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem