Reklama

Wiadomości

Poznań: zmarł Ryszard Piasek – autor filmów o polskich misjonarzach

13 października w wieku 79 lat zmarł w Poznaniu Ryszard Piasek, autor ponad 130 filmów dokumentalnych i reportaży z najdalszych zakątków świata, w tym wielu poświęconych polskim misjonarzom.

[ TEMATY ]

zmarły

Poznań

ryszardpiasek.pl

Ryszerd Piasek

Ryszerd Piasek

Jego dewizą życiową było to być blisko ludzi. - Aby pokazać obcą kulturę, trzeba dotknąć problemów zwykłych ludzi - mówił reżyser i podróżnik. Fotografią zajmował się od najmłodszych lat. Pierwszy projektor do wyświetlania slajdów zbudował gdy był w 5-tej klasie szkoły podstawowej.

Po studiach na Politechnice Poznańskiej skończył drugie , w zakresie nauk społecznych, na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Tam spotykał ówczesnego kardynała Karola Wojtyłę, który prowadził na KULu Seminarium z Etyki. Jednocześnie pracował w Instytucie Fizyki na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej, a potem w Instytucie Fizyki Molekularnej PAN. Wreszcie, po latach, udało mu się połączyć zainteresowania techniczne z humanistycznymi w Zakładzie Nowych Technik Kształcenia Politechniki Poznańskiej. Tutaj też zaczął zawodowo zajmować się filmem dydaktycznym i naukowym.

Pogłębienie studiów miało miejsce na seminarium doktoranckim KUL oraz podczas rocznego stypendium naukowego w Paryżu.

Reklama

Realizacja dawnych marzeń przyszła wraz z powołaniem do życia własnego studia filmowego w roku 1986. Początkowo były to filmy naukowe i dydaktyczne, potem przyszły zamówienia od miast i miasteczek, głównie z terenu Wielkopolski. Od początków lat 90-tych rozpoczął wyjazdy z kamerą w „bliższy i coraz dalszy świat”.

Owocem wyjazdów stały się liczne filmy dokumentalne i reportaże. Coraz częściej też powstawały całe serie filmowe, jak np.: „Z kamerą przez Amerykę”, „Stolice i Metropolie Świata”, „Skarby Ziemi Świętej”, „Na drogach i bezdrożach Afryki”, „Śladami Wspaniałej Przeszłości”, „Misje Polskie w Świecie”.

swych podróżach Ryszard Piasek miał - okazję i zaszczyt - jak mówił, spotykać takich ludzi jak Matka Teresa z Kalkuty, Ojciec Marian Żelazek (Puri, Indie), Kardynał Adam Kozłowiecki (Mpunde, Zambia) czy Dr Wanda Błeńska (Buluba, Uganda). O nich też powstały filmy dokumentalne: „Kalkuta, miasto Matki Teresy”, „Misjonarz”, „Kardynał w buszu”, „W sercu Afryki”, „Pożegnanie z Ugandą” czy „Dokta”.

W dokonaniach filmowych Ryszarda Piaska wyróżnić można trzy podstawowe nurty: podróżniczo-przyrodniczy, historyczny oraz misyjny. Filmy prezentowane są przez różne stacje telewizyjne a także wychodzą na płytach DVD. Reżyser odwiedzał z kamerą filmową polskich misjonarzy w różnych, często bardzo odległych, zakątkach świata.

2022-10-13 20:18

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odcisnąć ślad na piasku

Niedziela Ogólnopolska 32/2018, str. 36-37

[ TEMATY ]

zmarły

Piotr Iwicki

Tomek Stańko ze  wszystkich polskich jazzmanów zaszedł najdalej, stworzył swój muzyczny świat, niepowtarzalne brzmienie, odcisnął silne piętno, a  tym, co zagrał i  nagrał, złożył na gatunku swój podpis – powiedział o zmarłym trębaczu Włodek PawlikNamysło

Tomek Stańko ze  wszystkich polskich jazzmanów zaszedł najdalej, stworzył swój muzyczny świat, niepowtarzalne brzmienie, odcisnął silne piętno, a  tym, co zagrał i  nagrał, złożył na gatunku swój podpis – powiedział o zmarłym trębaczu Włodek PawlikNamysło

Sztuka dzisiaj – czy raczej komercyjne działania w obrębie sztuki, tej pisanej dźwiękiem – to zjawisko przemijające. Muzyczne mody, gwiazdki jednego sezonu (czy raczej komety półsezonu) aspirujące do miana gwiazd, o których już za kilkanaście tygodni nikt nie będzie pamiętać, to przeciwległy biegun do tego, co dał nam Tomasz Stańko.

Gigant europejskiego jazzu, swingujący obywatel świata, trębacz, który dla polskiej muzyki – jazzu – uczynił więcej niż ktokolwiek w historii, odszedł w ostatnią niedzielę lipca jako człowiek pogodzony z tym, że przemija.

CZYTAJ DALEJ

Patronka od... Decyzji serca

Niedziela Ogólnopolska 39/2015, str. 22-23

[ TEMATY ]

beatyfikacja

siostry

błogosławiona

Małgorzata Cichoń

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium św. Jana Pawła II

Obraz Matki Klary, który zostanie umieszczony w jednej z kaplic sanktuarium
św. Jana Pawła II

By zostać siostrą zakonną... uciekła z domu. O bł. Klarze Ludwice Szczęsnej rozmawiamy z m. Agnieszką Renatą Kijowską SSCJ, przełożoną generalną Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego.

27 września 2015 r. została beatyfikowana czcigodna sługa Boża Klara Ludwika Szczęsna (1863-1916), współzałożycielka, wraz ze św. Józefem Sebastianem Pelczarem, Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego (sióstr sercanek), powstałego w 1894 r. w Krakowie. Była pierwszą członkinią nowego zgromadzenia i pierwszą przełożoną generalną, która wprowadzała w codzienne życie wskazania założycielskie – ukazywała siostrom, co znaczy być sercanką.

CZYTAJ DALEJ

83. rocznica zsyłki na Sybir [zaproszenie]

2023-02-07 19:49

ks. Łukasz Romańczuk

Wystawa "Golgota Wschodu"

Wystawa

10 lutego przypadnie 83. rocznica masowej zsyłki Polaków na Sybir. We Wrocławiu obchody tej rocznicy odbywać się będą w Sanktuarium „Golgoty Wschodu” przy ul. Wittiga.

Uroczystości zostały podzielone na III części. W pierwszej przewidziana jest Eucharystia, recytacja wierszy sybirackich, przemowy władz rządowych i samorządowych oraz wręczenie odznaczeń. W drugiej odśpiewany zostanie Hymn Narodowy, przewidziana jest modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa, a delegacje złożą wieńce. W trzeciej części zaplanowane jest zwiedzanie wystawy “Golgota Wschodu” oraz spotkanie integracyjne.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję