Reklama

Kościół

Kard. Dziwisz w rocznicę wyboru Jana Pawła II: Nie pozwólcie pozbawić należnej czci tego, który odnowił Polskę

W modlitwie papieża były obecne wszystkie wielkie sprawy Kościoła i świata, któremu starał się służyć i wstawiać się za nim przed Bogiem – mówił kard. Stanisław Dziwisz w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach. Hierarcha odprawił tam Mszę św. w 44. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na stolicę Piotrową.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stanisław Dziwisz

Mazur/episkopat.pl

Kard. Dziwisz przypominał w homilii, że Jan Paweł II od dziecka był człowiekiem modlitwy, gdy przychodził do wadowickiej świątyni czy pielgrzymował do Kalwarii Zebrzydowskiej.

- Cały pontyfikat Jana Pawła II przepełniony był modlitwą, od rana do wieczora. Ojciec Święty żył i pracował, mając stałą świadomość obecności Boga. Modlitwa towarzyszyła mu w pracy, a praca zbliżała go do Boga – opowiadał krakowski arcybiskup senior. Jak dodał, papież modlił się „podczas pisania tekstów dokumentów Kościoła, katechez, homilii i przemówień”, ale także w czasie niezliczonych spotkań z ludźmi w Watykanie i podczas pielgrzymek. - Tak było również podczas ostatnich lat posługi papieskiej, naznaczonych cierpieniem – zaznaczył kardynał.

Wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II przekonywał, że nie można sobie wyobrazić Jana Pawła II bez jego modlitwy, która „stanowiła istotny rys jego osobowości i służby”.

- W modlitwie papieża były obecne wszystkie wielkie sprawy Kościoła i świata, któremu starał się służyć i wstawiać się za nim przed Bogiem. W pewnym sensie jego modlitwa przypominała postawę Mojżesza. Podczas walki Izraelitów z Amalekitami Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry i wtedy Izrael miał przewagę. Gdy zaś zdrętwiały mu ręce, podtrzymywano mu je i były wzniesione wysoko aż do zachodu słońca i odniesienia zwycięstwa – mówił.

- Przeżywając dziś z całym Kościołem w Polsce Niedzielę Papieską, dziękujmy Bogu za dar życia i służby Jana Pawła II. Święty dziś papież, który przyszedł na świat w Wadowicach ponad sto lat temu, odszedł już do wieczności, ale przecież jego osobowość, jego nauczanie, jego posługa i świętość nadal rodzą obfite owoce w Kościele i świecie – podkreślał kard. Dziwisz.

Przypominał, że polskiemu papieżowi w znacznym stopniu należy zawdzięczać wyzwolenie kraju i wschodniej części Europy spod „tyranii bezbożnego systemu komunistycznego”.

Podziel się cytatem

Reklama

- Janowi Pawłowi II zawdzięczamy to, że Kościół przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia wiary chrześcijańskiej jeszcze więcej uwagi poświęca obronie ludzkiego życia, rodzinie i młodym. Jan Paweł II uczył nas, jak stawiać czoło wyzwaniom współczesnego świata, jak być wiarygodnym, jak bez kompleksów dawać świadectwo Chrystusowi i Jego Ewangelii w dzisiejszym świecie, bo tylko On ma słowa życia wiecznego – wymieniał kard. Dziwisz.

- Na zakończenie zwracam się do was, którzy mieliście to szczęście spotkać się z Janem Pawłem II Świętym i Wielkim! Nie pozwólcie pozbawić należnej czci tego, który odnowił Polskę i świat i stał się chlubą narodu naszego pośród narodów świata! - zaapelował do mieszkańców miasta, w którym urodził się przyszły papież.

2022-10-16 15:17

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieluń. Udane zakończenie projektu

[ TEMATY ]

sztuka

Jan Paweł II

Zofia Białas

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieluniu, Fundacja Słowem Pisane i Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich zaprosiły 6 listopada na spektakl w reżyserii Jarosława Figury, oparty na sztuce Karola Wojtyły „Brat naszego Boga”.

– Jest to spektakl bardzo malarski. W mojej adaptacji zmierzyłem się z problemem wyboru, przed którym stanęli Karol Wojtyła i Adam Chmielowski (być może dlatego powstała sztuka „Brat naszego Boga”). Obaj artyści na pewnym etapie swojego życia stanęli przed podobnymi dylematami: wybrać pomoc drugiemu człowiekowi czy drogę sztuki – powiedział reżyser i odtwórca roli Adama Chmielowskiego, późniejszego św. Brata Alberta.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-01-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

Grzegorz Gałązka

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję