Reklama

Niedziela Wrocławska

Niewiasta przypowieści ewangelicznej. Centralne uroczystości odpustowe w Trzebnicy

Trwają centralne uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi w Trzebnicy. Sumie odpustowej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski, biskup legnicki. Po Eucharystii odbyła się procesja z relikwiami świętej pod przewodnictwem ks. Józefa Figla, prowincjała polskiej prowincji salwatorianów.

Marzena Cyfert

Procesja z relikwiami św. Jadwigi w Trzebnicy

Procesja z relikwiami św. Jadwigi w Trzebnicy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii bp Siemieniewski nawiązał do trzech czytań dzisiejszej liturgii i zauważył, że prze nie Pan Bóg jak gdyby otwiera nam troje drzwi. – Po raz pierwszy z czytania z Księgi Syracha. I ujrzeliśmy przez otwarte drzwi dom rodzinny: żonę, jej męża, rodziców, dzieci i wszystkie obowiązki, radości i trudy, które się z tym wiążą. A potem z listu do Tymoteusza zajrzeliśmy przez otwarte drzwi, jakby inne miejsce, w jakiś wzór życia konsekrowanego z czasów Apostołów, z czasów św. Pawła, gdzie trwa nieustanna modlitwa i oddalenie od spraw tego świata. I wreszcie w Ewangelii, przez trzecie otwarte drzwi słowa Bożego, ujrzeliśmy nagle tłum ludzi, którzy zgromadzili się ze wszystkich możliwych miejsc i zapewne ze wszystkich możliwych sytuacji życiowych, szukających obecności Pana Jezusa. W której z tych scenerii odnajdujemy św. Jadwigę? – pytał ksiądz biskup. I odpowiedział, że światło słowa Bożego podpowiada nam, że we wszystkich trzech, gdyż w bardzo wielu miejscach i na wiele sposobów św. Jadwiga zostawiła duchowy ślad.

A dziś Pan Bóg stawia nam jeszcze ważniejsze pytanie: jaki ślad duchowy zostaje nam po przejściu przez doczesność, po przejściu przez tę ziemię. Ślad duchowy, który pozostawia po sobie chrześcijanin. Ile światła Bożego wniósł w życie tych, którzy mieli szczęście go spotkać?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

–Ten dzień, w tym sanktuarium, na pierwszym miejscu poświęcony jest św. Jadwidze, ale także św. Janowi Pawłowi II. Jest to także Dzień Papieski, poświęcony naszemu wielkiemu rodakowi – mówił biskup legnicki. Podkreślił, że papież Polak zmienił ten świat, ale sam też był dziedzicem dobra otrzymanego od wielu innych osób. I kiedy patrzymy na życie świętych uświadamiamy sobie, że każdy z nich należał do bardzo specjalnej rodziny, założonej przez Jezusa, do Kościoła. Papież Polak bardzo dużo wniósł do tej rodziny.

– Jest i drugi bardzo wyrazisty przykład związany z naszym pielgrzymowaniem do Trzebnicy, to wzór św. Jadwigi. Niewiasta rodzinna? Tak, aż na dwa sposoby. Założyła z mężem Henrykiem I Brodatym rodzinę naturalną, w której przyszedł na świat Henryk II Pobożny i inne dzieci. A po drugie – jej rodzinna perspektywa rozszerzyła się w tę nadprzyrodzoną rodzinę, którą jest Kościół Boży. Aż osiem wieków między jedną postacią a drugą – mówił ksiądz biskup, podkreślają, że tyle czasu upłynęło, ale obie postaci łączy ten sam Zbawiciel, Jezus Chrystus. Oboje są uczniami tej samej Ewangelii.

Reklama

Przypomniał o zachowanym okienku św. Jadwigi w murach kamienicy na Ostrowie Tumskim. – Pobożność ludowa nie zapamiętała strojów książęcych Jadwigi ani wyszukanych dworskich zwyczajów, ale zapamiętała otwarte serce na ubogich. To okno św. Jadwigi – jak mówią – podobno służyło do wydawania pomocy potrzebującym – mówił bp Siemieniewski, porównując św. Jadwigę do roztropnego i wiernego zarządcy majątku z przypowieści. Jadwigę, niewiastę ewangelicznych przypowieści, zapamiętano jako tę, która służyła swoimi dobrami, pomagała zabłąkanym w życiu, m.in. więźniom, pomagała ubogim, pielgrzymom. Do dziś istnieją szpitale jej imienia, wzorowane domami opieki, które ona zakładała przed ośmioma wiekami.

– To, co pewnie w oczach wielu było zajęciem poniżej godności księżnej, sprawiło, że tak szybko, dwadzieścia kilka lat po śmierci, została kanonizowana – mówił hierarcha.

Zaznaczył, że pamięć o księżnej zachowała się wśród ludzi i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Podkreślił też wątek ascezy w życiu księżnej i fakt jej ogromnego zaangażowania w życie społeczne, co sprawiło, że jest wspominana również jako patronka Śląska, Polski, ale i pojednania, uchodźców i pokoju.

– Asceza musi mieć inny powód niż tylko negatywne odrzucenie a jeśli chcemy wiedzieć, jaki to powód, trzeba nam sięgnąć do Pisma Świętego – mówił bp. Siemieniewski, przypominając perykopę ewangeliczną o drogocennej perle. – Jadwiga wybrała życie trudne i wymagające nie dlatego, że nie podobał jej się świat stworzony przez Boga, tylko dlatego, że szukała drogocennej perły. Szukała i znalazła w Jezusie Chrystusie. Sprzedała wszystko, ale nie została z pustymi rękami, została z perłą, z Panem Jezusem, Jego Kościołem, wszystkimi świętymi, z tyloma ludźmi, którym mogła służyć i pomagać. Została z całym gronem świętych, którzy ją poprzedzili i czekali na nią w niebie. Św. Jadwiga, niewiasta przypowieści ewangelicznej – nauczał ksiądz biskup i zauważył: – Nie dziwi nas, że tak jak wielorakie i wielobarwne było jej życie i tak jak wielokształtne jej naśladowanie Ewangelii, tak umiała znaleźć inspiracje do życia rodzinnego, konsekrowanego i ewangelizacyjnego. Nie dziwi nas, że tak wiele osób ze wszystkich stanów ludu Bożego tutaj przybywa, tu do Trzebnicy, aby tą wielką świętą się inspirować, aby szukać jej pomocy, aby pomyśleć sobie, że skoro było to możliwe tyle wieków temu, to i dziś jest możliwe, by żyć Ewangelią i przypowieściami ewangelicznymi. Święta patronka, do której przybywają osoby życia rodzinnego: matki, ojcowie, żony, mężowie, rodzice i dzieci. Przybywają osoby życia konsekrowanego, osoby niosące odpowiedzialność za spełnienie obietnic Ewangelii w życiu społecznym, publicznym, w różnych miejscach i na różne sposoby.

Po Eucharystii odbyła się procesja z relikwiami św. Jadwigi pod przewodnictwem ks. Józefa Figla, prowincjała polskiej prowincji salwatorianów.

2022-10-16 16:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cenzura czy mowa nienawiści?

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 34-35

[ TEMATY ]

gender

Adobe Stock

Ostra krytyka środowisk homoseksualnych oraz jednoznaczne twierdzenie, że są tylko dwie płcie, już niedługo może się stać przestępstwem zagrożonym karą 3 lat więzienia. Takie zmiany w Kodeksie karnym przygotował resort sprawiedliwości.

Opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt zmian Kodeksu karnego ma zapewnić „pełniejszą realizację konstytucyjnego zakazu dyskryminacji ze względu na jakąkolwiek przyczynę, a także realizację międzynarodowych zaleceń w zakresie standardu ochrony przed mową nienawiści i przestępstwami z nienawiści”. „Mowa nienawiści” to specjalnie zaprojektowany termin prawniczy, który jest narzędziem służącym do zakazu krytyki m.in. ze względu na „orientację seksualną” lub „tożsamość płciową”. W ekstremalnych przypadkach za mówienie i pisanie, że aktywny homoseksualizm jest grzechem, albo za podkreślanie, iż istnieją tylko dwie płcie, może grozić nawet do 3 lat więzienia. – Oczywiście, nie stanie się to od razu, bo nie wiadomo, jak zachowają się polskie sądy, ale praktyka wymiaru sprawiedliwości w innych państwach wskazuje, że najpierw jest seria procesów, a później coraz większe ograniczanie wolności słowa – mówi mec. Rafał Dorosiński, który z ramienia Ordo Iuris monitoruje proponowane zmiany w Kodeksie karnym ws. „mowy nienawiści”.

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania

2024-04-25 12:59

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Krzysztof Tadej

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Ks. prał. Paweł Ptasznik

„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata" - podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim - Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.

Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito". „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji" - podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek" - dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego - Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję