Reklama

Z życia diecezji - z życia regionów


Edycja zielonogórsko-gorzowska 42/2002

Gubin

5 października przy parafii pw. Trójcy Świętej w Gubinie odbył się dzień skupienia Akcji Katolickiej pod hasłem "Widzieć - ocenić - działać", który poprowadzili asystent diecezjalny ks. Zbigniew Kucharski i prezes DIAK Stanisław Rzeźniczak. Uczestniczyli w nim nie tylko członkowie AK wraz ze swoim asystentem ks. Zbigniewem Smaociakiem, ale także zaproszono przedstawicieli innych parafii z dekanatu Gubin, Krosno Odrz. i Lubsko, w których nie ma jeszcze oddziałów AK.

Rokitno

6 października w bazylice mniejszej w Rokitnie modliły się wspólnoty Żywego Różańca i dziecięce grupy Podwórkowych Kółek Różańcowych w ramach corocznej pielgrzymki diecezjalnej czcicieli Różańca św. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Dajczak. Modlitewne czuwanie wraz z siostrami Jezusa Miłosiernego prowadził ks. kan. Ryszard Kolano. W tym roku do Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie pielgrzymowało 6000 wiernych.

Wybory

Edward Jerzy Jaworski został nowym dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie. Z wykształcenia jest historykiem, a przez wiele lat pracował w firmach ubezpieczeniowych. Chciałby m.in. podnieść prestiż zawodu bibliotekarza, stworzyć sieć internetową w bibliotece, uprościć sposoby finansowania filii, wzbogacić księgozbiór. Natomiast ponownie dyrektorem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze została Maria Wasik. Skończyła filologię polską na UAM oraz podyplomowe studia w zakresie bibliotekoznawstwa i międzywydziałowego studium kulturalno-oświatowego UAM. W bibliotece rozpoczynała pracę jako kierownik działu instrukcyjno-metodycznego, a od 1994 r. pełni funkcję dyrektora zielonogórskiej WiMBP. Komisja wybrała obydwu dyrektorów jednogłośnie.

Reklama

Reorganizacja

Z dniem 1 października bp diecezjalny Adam Dyczkowski dokonał zmian administracyjnych. W wyniku podziału dekanatu Pszczew utworzono dekanat Rokitno z siedzibą w parafii Rokitno oraz zreorganizowano dekanaty Sulęcin oraz dekanat Gorzów Wlkp. - Chrystusa Króla. Obecnie do dekanatu pszczewskiego należą parafie: Bobowicko, Kaława, Międzyrzecz - pw. św. Jana Chrzciciela, Międzyrzecz - pw. św. Pierwszych Męczenników Polski, Międzyrzecz - pw. św. Wojciecha, Pszczew, Stary Dwór, Templewo (z dekanatu Sulęcin), do dekanatu rokitniańskiego zaś: Bledzew, Goraj, Lipki Wielkie (z dekanatu Gorzów - Chrystusa Króla), Przytoczna, Rokitno, Skwierzyna, Trzebiszewo.

Zaproszenie

26 października od godz. 19.00 do 24.00 odbędzie się w kościele Wyższego Seminarium w Paradyżu czuwanie modlitewne w intencji Seminarium i diecezji. Mogą w nim uczestniczyć także wierni świeccy, którzy pragną modlić się razem z rodziną seminaryjną.

Prezes Dzieła Nowego Tysiąclecia: jesteśmy już w Polsce bardzo dobrą marką

2019-10-14 14:43

tk / Warszawa (KAI)

Jestem bardzo zadowolony z przebiegu tegorocznego Dnia Papieskiego – powiedział KAI ks. Dariusz Kowalczyk prezes Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (FDNT), która jest organizatorem wydarzenia. Misją Fundacji jest formacja stypendystów, ich integracja i wyzwalanie wiary we własne siły – podkreśla szef Fundacji dodając, że Dzień Papieski jest bardzo żywa ideą zaś Fundacja dopracowała się w Polsce bardzo dobrej marki.

dzielo.org.pl
Ks. Dariusz Kowalczyk

Duchowny wyraził uznanie wobec wszystkich, którzy włączyli się w przygotowanie Dnia, w tym stypendystów Fundacji oraz Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego, w skład którego wchodzi prawie 20 organizacji.

Hasłem XIX Dnia Papieskiego, obchodzonego wczoraj w całej Polsce były słowa "Wstańcie, chodźmy!". Poprzez szereg wydarzeń duchowych i kulturalnych przypominano nauczanie św. Jana Pawła II. We wszystkich kościołach i na ulicach miast odbyła się zbiórka na „żywy pomnik” Papieża – Polaka, czyli stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

„Choć słowa Chrystus wypowiada do apostołów na krótko przed męką i śmiercią, to my odczytujemy je jako wezwanie do nadziei, bo każdy musi przejść przez chwile trudne i przez śmierć i w tym doświadczeniu nie jesteśmy sami, bo przeszedł przez to nasz Mistrz a także Jan Paweł II” – mówi ks. Kowalczyk. – Patrząc na takie wzory wiemy, że w tych chwilach będzie dojrzewała nasza wiara” – dodaje.

Zdaniem szefa FDNT tak rozumiane hasło „Wstańcie, chodźmy!” jest nieco podobne do myśli Franciszka, który zachęcał młodzież by „wstała z kanapy” i pokazywała innym radość, głębię i piękno wiary.

Duchowny zwraca uwagę na formacyjny aspekt działalności Fundacji. „Kiedy to, co dla chrześcijanina jest najświętszą wartością, jest wystawione pośmiewisko, wyszydzone, zamienione na antykulturę, czego doświadczaliśmy w Polsce – nie powinniśmy się załamywać bo to jeszcze bardziej hartuje nasz charakter. Nie w walce lecz poprzez przekonanie do Ewangelii tych, którzy z wartości szydzą. To jest prawdziwe zwycięstwo, i o takie zwycięstwo nam chodzi” – podkreśla ks. Kowalczyk.

Nawiązując do programu stypendialnego Fundacji jej prezes przypomniał, że 2 lata temu udało się zwiększyć kwotę stypendium dla uczniów do 400 zł miesięcznie. W tej chwili korzysta z tego programu około tysiąca osób, co daje wraz z kosztami około miliona złotych. Było to możliwe dzięki dobrym zbiórkom przykościelnym ale i wpłatom dokonywanym przez około dziesięć tysięcy okazjonalnych lub stałych darczyńców.

Fundacja chciałaby utrzymać wspieranie dwóch tysięcy podopiecznych ale nie tylko przez stały system stypendialny ale też – w konkretnych, indywidualnych przypadkach – udzielanie dodatkowego wsparcia. Chodzi na przykład o zakup profesjonalnego instrumentu dla wybitnie uzdolnionego stypendysty tak, by mógł rozwijać międzynarodową karierę muzyczną. „Szukamy wtedy sponsorów, darczyńców i sami włączamy się w taki wsparcie” – mówi szef Fundacji. Zapowiada uelastycznienie programu tak, by reagować w zależności od potrzeb.

Ks. Kowalczyk zwraca uwagę na ogromne walor integracyjny Fundacji, zwłaszcza dwutygodniowych, letnich obozów, które są znakomitą okazją do formacji w duchu Jana Pawła II i Franciszka. Młodzież bardzo sobie takie wyjazdy ceni i żyje nimi długo po ich zakończeniu.

Ponadto – wskazuje duchowny – dzięki Fundacji młodzi nabierają przekonania: stać mnie na coś. Bardzo często zdarza się bowiem, że pomimo wielu zdolności i różnych predyspozycji, młodzi ludzie nie mają wiary we własne siły. Po prostu nigdy, nawet w rodzinie, nie nikt usłyszeli słów wsparcia, zachęty, uznania: „jesteś dobrym uczniem”, „jesteś wspaniałym człowiekiem” – mówi ks. Kowalczyk. W dodatku młodzi często myślą, że jeśli sytuacja rodziny była zła, to „na pewno niczego nie osiągnę”. Kiedy natomiast widzą starszych kolegów z Fundacji i byłych już stypendystów i słyszą od nich: jesteś świetny – nagle zaczynają w siebie wierzyć. Aspekt formacyjny, integracyjny i wyzwalanie wiary we własne siły – to jest misja Fundacji – podkreśla duchowny.

Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” została powołana przez Konferencję Episkopatu Polski w 2000 r. Powstała jako owoc pielgrzymki św. Jana Pawła II do ojczyzny w 1999 r. W ciągu dziewiętnastu lat swojej działalności Fundacja objęła opieką kilkanaście tysięcy młodych ludzi z całej Polski zgodnie z wezwaniem Ojca Świętego do „nowej wyobraźni miłosierdzia”. Najważniejszym elementem obchodów Dnia Papieskiego jest zbiórka pieniędzy na stypendia dla uzdolnionej i niezamożnej młodzieży z małych miejscowości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Indie: arcybiskup zginął w wypadku samochodowym

2019-10-15 11:26

ts (KAI) / Shillong

Katolicki arcybiskup położonej w południowo-wschodnich Indiach archidiecezji Shillong, Dominic Jala, zginął w wypadku drogowym w USA. Wraz z 68-letnim hierarchą zginął też podróżujący z nim ksiądz. Trzeci duchowny został ranny. Jak poinformowała 14 października azjatycka agencja katolicka Ucanews, do śmiertelnego wypadku doszło już dzień wcześniej. Auto arcybiskupa zderzyło się z ciągnikiem.

youtube.com

- Śmierć bardzo lubianego arcybiskupa jest wielką stratą - oświadczył arcybiskup Guwahati, John Moolachira. Publiczne ubolewanie z powodu tego wypadku wyraził publicznie szef rządu Narendra Modi.

Arcybiskup Jala był salezjaninem, od 1999 arcybiskupem Shillong i od trzech lat pełnił dodatkowo urząd administratora apostolskiego diecezji Nongstoin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem