Reklama

Niedziela Wrocławska

Inauguracja nowego roku akademickiego na PWT

Po uroczystej Eucharystii sprawowanej w katedrze wrocławskiej studenci i przybyli na inaugurację goście przeszli do Auli PWT. Tam odśpiewano Gaude Mater Poloniae, po czym ks. prof. Sławomir Stasiak, rektor PWT wygłosił przemówienie.

Marzena Cyfert

Immatrykulacja studentów na PWT we Wrocławiu

Immatrykulacja studentów na PWT we Wrocławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Inauguracja nowego roku akademickiego jest z jednej strony świętem uczelni a z drugiej – celebracją prawdy, dobra i piękna, zdobywanych zarówno przez studentów, jak i zgłębianych w badaniach przez nauczycieli akademickich. Jeśli podkreślimy, że na naszej uczelni zgłębiamy tajemnicę Tego, który stworzył wszystko i przez swego Syna odkupił każdego człowieka, to spektrum celebracji akademickości staje się kompletne – mówił ksiądz rektor.

Podkreślił, że za nami bardzo trudny rok, pełen wyzwań i nowych doświadczeń, naznaczonych wychodzeniem z rzeczywistości zdalnego nauczania spowodowanego pandemią. Ale wydarzenia, które mają miejsce za naszą wschodnią granicą postawiły nas obecnie w całkowicie nowej sytuacji – nie tylko geopolitycznej i gospodarczej, ale również duszpasterskiej i teologicznej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydawałoby się, że wojna za naszą wschodnią granicą nie posiada związku z uprawianą na uczelni teologią, ale pojawiają się związane z nią pytania, które są przedmiotem badań socjologicznych i katolickiej nauki społecznej.

– W kontekście tych wydarzeń chcemy spojrzeć w przyszłość. Także w przyszłość naszej uczelni. Już kiedy kandydowałem na stanowisko rektora, podjąłem inicjatywę przekształcenia naszej uczelni w Akademię. Co dzisiaj, w pewnym sensie, ksiądz arcybiskup już ogłosił – mówił ks. prof. Stasiak. Zaznaczył, że integralną częścią tej Akademii mają być: Wydział Nauk Społecznych, Wydział Prawa Kanonicznego i Wydział Teologiczny.

– Zostały już podjęte pierwsze kroki w celu przekształcenia naszej uczelni w Akademię. Powstały cztery nowe komisje zadaniowe: ds. tworzenia statutów, ds. przygotowania minimum kadrowego przyszłych wydziałów oraz ds. przygotowania programów kształcenia i erygowania Wydziału Nauk Społecznych i Wydziału Prawa Kanonicznego. Komisje z dniem dzisiejszym zaczną swoją pracę. W tym miejscu bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w pracę w tych komisjach, szczególnie ich przewodniczącym. Przed nami jeszcze długa droga, ale jesteśmy pełni nadziei, że z wolą Bożą dzieło doprowadzimy do szczęśliwego finału. Chcielibyśmy, aby nasza przyszła Akademia nosiła imię wielkiego Europejczyka i wielkiego Wrocławianina, ks. kard. Bolesława Kominka – mówił ksiądz rektor.

Reklama

Życzył zebranym zapału i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonych celów w nowym roku akademickim oraz wiary we własne możliwości.

Po wystąpieniu księdza rektora miały miejsce: immatrykulacja studentów pierwszego roku, promocje doktorskie oraz wręczenie dekretów powołujących na adiunktów i pracowników etatowych uczelni.

Wykład inauguracyjny pt. „W służbie życiu. Psycho-społeczny aspekt opieki paliatywno-hospicyjnej” wygłosił ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Temat, który przedstawiłem jako propozycję do wykładu inauguracyjnego to zagadnienie, pobrzmiewające w sercach wielu ludzi. Tak naprawdę wiemy o tym, że każdy z nas jest sługą życia. Czasami o tym zapominamy w ferworze różnych wydarzeń życiowych – nieraz w nurcie dyskusji, które w mediach nas zalewają różnymi opiniami i komentarzami. Ale trzeba tu zawsze stawać na gruncie najpewniejszym, który wypływa z tajemnicy nauczania Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii – mówił ksiądz rektor.

Podkreślił, że to Ewangelie nazywane są Ewangeliami życia, bo daje nam je Pan Jezus i to z Jego nauczania czerpie się respekt i uznanie dla środowiska służby zdrowia.

Zwrócił uwagę na duże osiągnięcia w medycynie, dążenie do maksymalnego przedłużania życia i rozwiązania problemu śmierci, podkreślając, że po to jest medycyna, aby zabezpieczać nam jakość i komfort życia do momentu naszego odchodzenia.

– Światowa Organizacja Zdrowia dopiero pod koniec XX wieku zorientowała się, że o dobrostanie człowieka świadczy nie tylko wymiar somatyczny. Okazało się bowiem, że wszystkie parametry człowiek spełnia, od strony somatycznej są one właściwe, a nie ma tego dobrostanu. Dołożono później wymiar psychologiczny i socjalny. Okazało się, że jeszcze czegoś brakuje. Wszystkie parametry są znakomite, natomiast nie ma dobrostanu. I okazało się, że bardzo potrzebny jest wymiar duchowy. Oczywiście, możemy się zastanawiać, czy w wymiarze duchowym potrafimy dostrzec wymiar religijny – mówił ksiądz rektor.

Reklama

Podkreślił, że badania w ostatnich 20 latach wskazują, że pacjent, który ma system wartości duchowych i religijnych, jest dużo lepszym pacjentem – zarówno w okresie terapeutycznym, jak i rekonwalescencji. Szybciej powraca do zdrowia i potrafi emanować na innych. Tezy te poparte są badaniami naukowymi.

Ksiądz rektor zwrócił uwagę na wywodzący się z chrześcijaństwa czynnik miłosierdzia.

– On radykalnie zmienił podejście do człowieka chorego, cierpiącego, opuszczonego i samotnego. To w 325 r. Sobór Nicejski nakazał każdej diecezji i każdemu biskupowi, przy katedrze, swojej siedzibie, tworzyć zakłady, które dzisiaj określamy jako szpitale. Wówczas mówiono o nich opiekuńczo-lecznicze. Niedługo będziemy obchodzić 1700 lat od tego wydarzenia. Możemy zapytać, jak inne religie podchodziły do obecności człowieka cierpiącego w swoim obszarze. Możemy wysoko podnosić czoło i mówić o tym, że służymy człowiekowi od pierwszego momentu, w którym Jezus Chrystus przedstawił piękny obraz Miłosiernego Samarytanina i również swoje słowa na Górze Błogosławieństw – mówił ks. prof. Kalinowski.

Przypomniał przemówienie Jana Pawła II do lekarzy, w którym mówił, że to Jezus Chrystus nauczył świadczyć dobro człowiekowi cierpiącemu i świadczyć dobro cierpieniem. Podzielił się doświadczeniem szefowania od 8 lat w dużym hospicjum w Lublinie.

Reklama

– Widzę wyraźnie, że jeżeli człowiek ma system wartości, który jest jego systemem wiodącym w życiu, opartym o mocny fundament wartości chrześcijańskich, odchodzi lekko. Trzeba też jasno powiedzieć, że tym, czego najbardziej potrzebują osoby, które odchodzą, jest obecność – dzielił się ksiądz rektor.

– W hospicjum ważna jest obecność. Brak jest dzieci i wnuków naszych podopiecznych. To nie jest problem dzieci, ale problem dorosłych, którzy nie potrafią sobie poradzić z odchodzeniem bliskiej osoby – zauważył ksiądz rektor, podkreślając, jak mało jest dzieci i młodzieży na pogrzebach.

Zaznaczył, że wobec cierpienia przyjmujemy często postawę onieśmielenia, ale możemy ją przezwyciężyć imperatywem serca, czyli nastawieniem pełnym empatii do drugiego, i imperatywem wiary. Tego uczy nas Jan Paweł II.

Przytoczył badania dotyczące postaw osób, będących w terminalnej fazie choroby nowotworowej, od odrzucenia i izolacji; przez gniew i bunt; poszukiwanie porozumień i układów za cenę przedłużenia życia; depresję aż po akceptację. Nauka nie zna jednak odpowiedzi, czy wszyscy przeżywają te fazy, czy wszystkie i czy w takiej kolejności.

Ksiądz rektor nawiązał jeszcze do koncepcji świadomości śmierci. Pierwsza z nich to koncepcja zamknięta, kiedy wszyscy wiedzą o odchodzeniu, ale nikt o tym nie mówi. Druga to koncepcja podejrzewania – chory podejrzewa, że coś się z nim dzieje; Trzecia koncepcja to wzajemne oszukiwanie – wszyscy wiedzą, ale nikt na ten temat nie mówi. Czwarte podejście to świadomość otwarta.

– Potrzeba nam otwartości. Brat Albert mówił kiedyś takie ważne słowa: „Bez miłości grosz jest szorstki”. Odczuwał to. Mówił dalej: „Bez miłości najlepszy obiad jest niesmaczny”, Nawet jeżeli jest pięknie przyrządzony. A smakuje nawet ten, który jest przesolony, bo wiemy, że jest on z miłości przygotowany i podany. Ale mówił coś jeszcze: „Bez miłości najlepsza opieka jest niemiła”. I dlatego służba życiu, Ewangelia życia, dlatego odwołanie się do nauczania Jezusa Chrystusa, dlatego przypominanie o wartościach, które leżą u podstaw instytucji służących człowiekowi – mówił ks. prof. Kalinowski.

Reklama

Na zakończenie głos zabrał Wielki Kanclerz PWT abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

– Tak jak ksiądz rektor powiedział, ten rok był rokiem szczególnym, dlatego że były wybory nowego rektora. To jest początek. Równocześnie biskupi diecezji świdnickiej i legnickiej zwrócili się do mnie, by przyjąć ich kleryków do seminarium na studia. To jest nowa jakość – mówił ksiądz arcybiskup, zaznaczając, że chciałby krótko podsumować i zamknąć ten poprzedni okres. Podziękował i docenił tych wszystkich, którzy przez dwie ostatnie kadencje, osiem lat, zarządzali uczelnią z wielkimi osiągnięciami i sukcesami. Przeprowadzono uczelnię przez zmiany prawne, związane z wdrażaniem konstytucji apostolskiej „Veritatis gaudium”, opracowano i wdrożono nowy statut PWT, uporządkowano proces dydaktyczny na wszystkich studiach, programy studiów dostosowano do obowiązujących wymogów prawnych, uruchomiono także studia drugiego stopnia z pedagogiki oraz jednolite studia magisterskie na kierunku: pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, uruchomiono wymianę międzynarodową studentów i pracowników, w tym okresie bardzo podniesiono poziom badań naukowych, publikacji dzięki czemu uczelnia otrzymała wysoką naukową kategorię „A”.

– Jesteśmy z tego dumni, wielki ukłon pod kierunkiem byłego rektora, ale także całego grona profesorskiego – mówił ksiądz arcybiskup.

Podkreślił, że podniesiono poziom doktoratów i habilitacji a „Wrocławski Przegląd Teologiczny” stał się wysoko punktowanym czasopismem. Ustabilizowano również sytuację finansową uczelni, dokonano wielu remontów, uczelnia została objęta cyfryzacją, jest otwarta na osoby niepełnosprawne.

Reklama

– Tych osiągnięć jest bardzo dużo. Czuję taką potrzebę, żeby w sposób szczególny podziękować tym, którzy odeszli z Zarządu i odznaczyć ich pamiątkowym numizmatem – mówił ksiądz arcybiskup i wręczył odznaczenia.

– Myślimy o przyszłości, dlatego życzę, by te ambitne plany zakreślone przez księdza rektora udało się zrealizować. Chodzi o to, żeby nasza uczelnia się rozwijała. Ma w tej chwili większy potencjał, jeśli chodzi o studentów, z czego bardzo się cieszymy. Cieszymy się również z kleryków, którzy przybyli z sąsiednich diecezji. To środowisko teologiczne we Wrocławiu może być bardzo silne. Chciałbym też w tym nowym roku akademickim zachęcić wszystkich studentów do korzystania z programów i grantów, byśmy wykorzystywali te wszystkie możliwości. Życzę osiągnięć w pracy dydaktycznej i badawczej, rozwoju, zadowolenia z tej trudnej pracy przekazywania wiedzy a studentom wszystkiego, co najlepsze na tej drodze poszukiwania prawdy. Dziękuję Wam, że wybraliście naszą uczelnię i że chcecie tutaj studiować i inspirować się wartościami chrześcijańskimi i nieść je współczesnemu społeczeństwu – mówił Wielki Kanclerz PWT.

2022-10-18 15:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konkurs fotograficzny na jubileusz 900-lecia

2024-04-24 19:00

[ TEMATY ]

konkurs fotograficzny

diecezja lubuska

Bożena Sztajner/Niedziela

Do końca sierpnia 2024 trwa konkurs fotograficzny z okazji jubileuszu 900-lecia utworzenia diecezji lubuskiej. Czekają atrakcyjne nagrody.

Konkurs jest przeznaczony zarówno dla fotografów amatorów, jak i profesjonalistów z wszystkich parafii naszej diecezji. Jego celem jest uwiecznienie śladów materialnych pozostałych po dawnej diecezji lubuskiej, która istniała od 1124 roku do II połowy XVI wieku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17

[ TEMATY ]

bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

- Idę służyć Bogu i ludziom - powiedział bp Artur Ważny. - Tak mówi dziś Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam gdzie jest Jezus i tam gdzie są ci, którzy szukają Boga cały czas. To dzisiejsze posłanie z Ewangelii bardzo mnie umacnia. Bez tego po ludzku nie byłoby prosto. Kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie przez Niego do tego, żeby za Nim kroczyć, wędrować tam gdzie On chce iść, to jest to wielka radość, nadzieja i takie umocnienie, że niczego nie trzeba się obawiać - wyznał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Papież: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

2024-04-25 07:41

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek

Papież Franciszek

W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Przypomniał, że w Kościele jest miejsce dla każdego: jeśli ksiądz w parafii nie wydaje się przyjazny, poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, nie uciekaj od Kościoła, jest wspaniały - stwierdził Ojciec Święty.

Fragmenty wywiadu, który trwał około godziny i został przeprowadzony przez Norah O'Donnell, dyrektora „Cbs Evening News”, zostały wyemitowane po północy czasu polskiego. Rozszerzona wersja dialogu zostanie wyemitowana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję