Reklama

Beatyfikacja Marii od Męki Pańskiej


Edycja zamojsko-lubaczowska 42/2002

W Niedzielę Misyjną 20 października Ojciec Święty dokona beatyfikacji Marii od Męki Pańskiej - Heleny de Chappotin de Neuville (1839-1904). Nowa błogosławiona urodziła się w wielodzietnej rodzinie we Francji. W wieku 15 lat w sposób wyraźny poczuła powołanie do stanu zakonnego, jednak ciężkie wypadki losowe (śmierć matki, choroba ojca, słaby stan zdrowia) sprawiły, że jej pragnienia mogły się zrealizować dopiero w wieku 33 lat, kiedy to wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Maryi Wynagrodzicielki. Pracując na misjach w Indiach stwierdziła, że to zgromadzenie zakonne mające charakter wybitnie kontemplacyjny było niedostosowane do trudnych i skomplikowanych warunków misyjnych, które od zakonnic domagały się dużej aktywności społecznej, stąd podjęła decyzję powołania nowego Zgromadzenia - Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi, które, nie bez trudności, zostało zatwierdzone przez papieża Piusa XI 6 stycznia 1871 r.
Pierwsze klasztory zgromadzenia zostały założone we Francji. Jednak od początku przeżywały liczne trudności, których apogeum było zdjęcie założycielki zgromadzenia z urzędu Przełożonej Generalnej. Jej pełna rehabilitacja nastąpiła w 1884 r. i od tego czasu nastąpił dynamiczny rozwój zgromadzenia na całym świecie.
Obecnie na świecie jest ponad osiem tysięcy sióstr, które pracują w 76 krajach. W Polsce pierwszy klasztor Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi powstał w 1922 r. w Łabuniach koło Zamościa, gdzie właściciel majątku Aleksander Szeptycki ofiarował siostrom swoją rezydencję wraz z gruntami rolnymi. Był to rewanż za życzliwość, jakiej rodzina Szeptyckich doświadczyła od sióstr w czasie wygnania w Odessie. Na trenie Polski jest obecnie 14 domów i ponad 300 sióstr. Na Zamojszczyźnie zgromadzenie zapisało piękną kartę swojej historii w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej. Podczas II światowej siostry eksmitowane z Łabuń do Radecznicy wraz z Różą i Janem Zamoyskimi objęły opieką dzieci uratowane z obozu przejściowego w Zwierzyńcu. Dzięki ochronce prowadzonej w Zamościu zostały ocalone setki dzieci, w tym również żydowskich. Po wojnie w domach dziecka prowadzonych przez siostry w Klemensowie, Zamościu i Łabuniach znalazło opiekę i wychowanie tysiące dzieci różnych narodowości - ofiar wojny.
Obecnie Siostry Franciszkanki Misjonarki Maryi prowadzą dom opieki dla dzieci niepełnosprawnych w Zamościu oraz dom rekolekcyjny oraz pracę formacyjną dla sióstr z całej prowincji w Łabuniach. Siostry pracują też jako katechetki i pielęgniarki, prowadzą ożywioną działalność charytatywną i apostolską. Na przestrzeni 80 lat do zgromadzenia wstąpiło dużo młodzieży żeńskiej z terenu naszej diecezji. Nasze rodaczki pracują na misjach w różnych częściach świata, np. zamościanka s. Magdalena Nadwodnik - w Nikaragui. Beatyfikacja założycielki zgromadzenia jest dniem podniosłym nie tylko dla sióstr, ale również dla korzystających z ich posługi oraz dla całej naszej diecezji, w której jest "kolebka" zgromadzenia i praca sióstr wycisnęła niezatarte piętno.

Reklama

USA: batalia o tożsamość szkół katolickich

2019-07-21 20:22

vaticannews / Indianapolis (KAI)

Osoba żyjąca w homoseksualnym związku nie może być częścią kadry mającej formować młodzież w katolickich szkołach. Zatrudnianie człowieka postępującego niezgodnie z nauką Kościoła o małżeństwie, godzi w katolicką tożsamość. Stanowisko to wyraziła archidiecezja Indianapolis w Stanach Zjednoczonych, na której czele stoi abp Charles C. Thompson.

ontrastwerkstatt/fotolia.com

Działania ordynariusza archidiecezji spotkały się z krytyką również w środowiskach katolickich. Jak podają ostatnie statystyki Centrum Badawczego Pew, ponad 60 proc. osób uważających się za katolików, popiera tzw. małżeństwa jednopłciowe. „Prawda nie jest determinowana opinią większości” – powiedział abp Thompson. „Kościół od 2 tys. lat naucza, że małżeństwo z natury jest zaplanowane przez Boga jako związek jednej kobiety i jednego mężczyzny” – dodał hierarcha.

Medialnego impetu nabrała natomiast sprawa Laytona Payne-Elliotta, który po 13 latach pracy został zwolniony z katedralnego liceum. Pozwał on archidiecezję za dyskryminację i ingerencję w kontrakt nauczycielski. Z kolei jego partner, z którym wziął cywilny ślub, wbrew woli biskupa, zachował posadę nauczyciela w innej katolickiej szkole. Prowadzona przez jezuitów Brebeuf Preparatory School, według abp Thompsona, utraciła tym samym swój katolicki status. Władze szkoły uważają jednak taki stan rzeczy za nieuprawniony i zerwały formalną współpracę z archidiecezją.

Archidiecezja Indianapolis od dwóch lat wymaga, aby w kontraktach nauczycielskich znajdował się zapis, że osoby podejmujące pracę w placówce katolickiej są zobowiązane do zachowywania nauczania Kościoła. Na terenie archidiecezji jest prawie 70 szkół, w których w zakończonym niedawno roku szkolnym uczyło się 23 tys. uczniów. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził, że organizacje religijne dla swoich nauczycieli, doradców zawodowych i innych pracowników, mają prawo definiować jakie postępowanie jest nieakaceptowalne i przeciwne temu, co mówi ich religia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

USA: Netflix stracił na aborcyjnym szantażu

2019-07-22 18:40

Vaticannews.com

Netfilix stracił w minionym kwartale 126 tys. subskrybentów w USA. Obrońcy życia wiążą te wyniki z bojkotem amerykańskiego giganta show biznesu, po tym, jak podjął się on bezpardonowej walki o aborcję w stanie Georgia.

W minionym kwartale Netflix odnotował najgorsze wyniki w swej historii. Po raz pierwszy od ośmiu lat ubyło mu subskrybentów, podczas gdy prognozy przewidywały wzrost o 352 tys.

Warto pamiętać, że pod koniec maja do bojkotu Netflixa wezwali obrońcy życia. Amerykańska firma szantażowała bowiem władze stanu Georgia, który przyjął nowe antyaborcyjne prawo. Ogranicza ono aborcję do momentu, w którym wykrywalne jest bicie serca dziecka, czyli do ok. 6 tygodnia ciąży. Netflix zapowiedział, że jeśli prawo wejdzie w życie, to zaprzestanie tam swoich produkcji i wycofa inwestycje. Przemysł filmowy ma tymczasem wielkie znaczenie dla stanu Georgia. Zatrudnia on 92 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem