Reklama

Niedziela Łódzka

Bełchatów: Trzeba młodemu pokoleniu Polaków wskazywać tego bohaterskiego kapłana Polaka i przykładnego patriotę - abp W. Ziółek

- Solidarność bełchatowska od czasów wyniesienia księdza Jerzego do chwały ołtarzy – czyli od roku 2010 – szczególnie uroczyście obchodzi tę rocznicę gromadząc się wraz z przedstawicielami samorządowych władz lokalnych i mieszkańcami Bełchatowa i okolic na wspólnej modlitwie i refleksji na terenie tej młodej bełchatowskiej parafii. Tak jest również dzisiaj i niech tak będzie na przyszłość, trzeba bowiem kolejnemu młodemu pokoleniu Polaków wskazywać tego bohaterskiego kapłana Polaka i przykładnego patriotę, który stał się ofiarą bezdusznych władz PRL-u. - mówił abp Ziółek.

W słowie pouczenia pasterskiego ksiądz arcybiskup przypomniał postać Polskiego Męczennika wskazując na to, że - stojąc odważnie naprzeciw murów wrogości błogosławiony ksiądz Jerzy nie dał się zawładnąć niszczącej sile nienawiści, której tak boleśnie doświadczał. On na co dzień trwał w ścisłym zjednoczeniu z Chrystusem, był rozmiłowany w Chrystusie, żył Jego życiem. Od Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego czerpał siłę i moc, by nie załamać się w godzinie próby. Pamiętał o słowach Chrystusa, które słyszeliśmy również w dzisiejszej Ewangelii: miejcie się na baczności przed ludźmi. Będą was wydawać sądom i będą was biczować. Będziecie w nienawiści u wszystkich z powodu mojego imienia. Lecz kto wytrwa do końca ten będzie zbawiony. Te słowa Chrystusa spełniły się całkowicie w życiu księdza Jerzego. Jeśli ksiądz Jerzy został wyniesiony na ołtarze, to dlatego, że odznaczał się w stopniu heroicznym cnotami przede wszystkim bronił wiary i wytrwał w niej aż do męczeństwa. Z odwagą żył po katolicku i wypełniał posługę kapłańską pomimo prześladowań reżimu komunistycznego oraz pogardy dla religii. Nieustannie upominał się o pokój między ludźmi i cechowała go ewangeliczna miłość do każdego człowieka. Znamy wszyscy dobrze motto jego przepowiadania: zło dobrem zwyciężaj! – podkreślił hierarcha.

Kaznodzieja zaapelował do zebranych – zachowując pokój ze wszystkimi, bądźmy odważni w wyznawaniu naszej wiary w codzienności. Nie dajmy sobie wmówić, że wiara, którą wyznajemy jest zagrożeniem dla czyjejkolwiek równości i wolności, albo że jest wrogiem życia publicznego. Ale tym bardziej – na ile każdy z nas potrafi – bądźmy przykładem wiary głębokiej i świadomej. Miłość, która płynie z wiary, niech nas prowadzi do bardzo konkretnego świadectwa objawionego czynem i słowem. Bądźmy wiarygodnymi i trwałymi świadkami żyjąc w sposób autentyczny zgodnie z tym, w co wierzymy. Tylko w ten sposób prawda zatryumfuje nad kłamstwem, miłość nad nienawiścią, wiara nad niewiarą. Tylko wtedy zło przezwyciężymy dobrem! – zakończył duchowny. Przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup zwrócił uwagę na nową świątynię, która jest wznoszona wspólnym wysiłkiem wszystkich parafian i z wielkim uznaniem przypomniał postać pierwszego proboszcza parafii ks. Antoniego Pietrasa oraz podziękował ks. Mariuszowi Kuligowskiemu – obecnemu proboszczowi za zaproszenie i zaangażowanie w kontynuowanie posługi – w tej najmłodszej parafii bełchatowskiej. Liturgię Eucharystii poprzedziła modlitwa i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą błogosławionego Kapłana Męczennika.

2022-10-20 09:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert Chwały online w Bełchatowie

11 czerwca w Bełchatowie, z okazji uroczystości Bożego Ciała odbył się Koncert Chwały. Wydarzenie przygotował i poprowadził Zespół Muzyczny Syjon wraz z zaproszonymi gośćmi przy współpracy z Parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Parznie.

Zespół powstał w Bełchatowie i łączy ludzi z różnych kręgów, którzy muzyką i śpiewem pragną szerzyć Słowo Boże. Dzięki takiej inicjatywie muzycy podkreślili znaczenie tej uroczystości.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Strażnicy pamięci

2023-02-06 09:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Zuzanna Lickiewicz

W jorcajt, czyli w rocznicę śmierci w tradycji żydowskiej, odbyło się upamiętnienie dr. Wiktora Ziege na Cmentarzu Żydowskim w Łodzi przy ul. Brackiej 40.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję