Reklama

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Pani Białokamieńska ukoronowana

Zwieńczeniem jubileuszu nadania parafii św. Jerzego w Wałbrzychu drugiego wezwania odnoszącego się do Matki Bożej było nałożenie koron na obraz, który trafił tu przed lata wraz z uciekającą z Kresów ludnością.

[ TEMATY ]

Wałbrzych

bp Marek Mendyk

abp Mieczysław Mokrzycki

koronacja obrazu

ks. Zbigniew Chromy

ks. Mirosław Benedyk

Moment koronacji obrazu Matki Bożej z dzieciątkiem

Moment koronacji obrazu Matki Bożej z dzieciątkiem

Jeszcze przed rozpoczęciem Mszy św., której 7 października przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki w asyście bp. Marka Mendyka i inf. Józefa Strugarka, proboszcz przypomniał okoliczności i intencję uroczystości.

Przejaw szczególnej czci

– Chcemy podziękować naszej Matce za 60 lat jest szczególnej opieki nad nami. Złote korony, które zwieńczą skronie Pana Jezusa i Białokamieńskiej Pani zostały wykonane jako wotum wdzięczności ze złota, które wierni tej parafii podarowali dla Matki Bożej. Za co jako proboszcz składam wszystkim serdeczne podziękowanie. Będziemy koronować obraz pochodzący z terenu dzisiejszej Ukrainy, z miejscowości Biały Kamień dedykowanej św. Jerzemu – wyjaśniał ks. kan. Zbigniew Chromy dziękując arcybiskupowi Lwowa za przyjęcie zaproszenia.

Przypominał także, że w Ceremoniale Posługi Biskupiej czytamy, że zwyczaj wieńczenia królewską koroną głowy Bogurodzicy, a także Jej Syna jest przejawem szczególnej czci wiernych oraz że poprzez ten obrzęd wierni wyznają, że Najświętsza Dziewica słusznie jest uważana za Królową.

ks. Mirosław Benedyk

Mszę świętą koronacyjną sprawował abp Mieczysław Mokrzycki w bezpośredniej asyście bp Marka Mendyka i inf. Józefa Strugarka

Mszę świętą koronacyjną sprawował abp Mieczysław Mokrzycki w bezpośredniej asyście bp Marka Mendyka i inf. Józefa Strugarka

Temat rozwinął również główny celebrans w homilii, którą wygłosił tego dnia. - Koronacja jest jednym z głównych przejawów czci względem Matki Najświętszej. Maryja posiada godność królewską, jest Królową, ponieważ jest Matką Chrystusa Króla. Maryja raduje się chwałą nieba jako Królowa całego świata. Aby uczcić tę godność Maryi powstał zwyczaj ozdabiania królewskimi koronami wizerunków Maryi otaczanych wyjątkową czcią. Koronacja Obrazu Matki Bożej jest w pierwszym rzędzie przejawem synowskiej wdzięczności i miłości ludu Bożego względem Maryi, która swą macierzyńską opieką otacza ludy i narody. Jest również wezwaniem do wdzięczności za otrzymane za Jej pośrednictwem łaski i dobrodziejstwa Boże – wyjaśniał metropolita lwowski.

Przywieźli z Ukrainy

Zauważył, że w taki sposób właśnie uczcili wizerunek Macierzyńska Najświętszej Maryi Panny mieszkańcy Białego Kamienia, którzy do Wałbrzycha przywieźli go przed laty z Ukrainy.

Reklama

- Chcieli mieć i tutaj, na tej nowej ziemi, swoją Matkę. Chcieli mieć kogoś bardzo bliskiego, do kogo można przyjść i poczuć się bezpiecznie, jak u siebie w domu, w białokamieńskim domu. I chociaż od tamtych dramatycznych wydarzeń upłynęło wiele lat, to jednak nie ustała miłość do Matki, czego świadectwem jest dzisiejsza uroczystość koronacyjna - zauważył abp Mokrzycki.

Po homilii wraz z bp. Markiem Mendykiem i ks. kan. Zbigniewem Chromym nałożyli na skronie Jezusa i Maryi z wizerunku korony. Ceremonii towarzyszyły uroczyste śpiewy w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Jerycho”, a przy ołtarzu Mszę św. koncelebrowało kilkudziesięciu księży z trzech diecezji, bliżej związanych z Wałbrzychem i parafią św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej. Wszystkim zgromadzonych proboszcz podziękował za ich obecność i wsparcie w przygotowaniu uroczystości. Gość z Ukrainy wyraził natomiast wdzięczność Polakom za przyjęcie i pomoc pobratyńców uciekających przed wojną.


2022-10-10 01:14

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Twórzmy żywą koronę Maryi

Niedziela kielecka 31/2021, str. IV

[ TEMATY ]

koronacja obrazu

TER

Eucharystii przeodniczył kard. Stanisław Dziwisz

Eucharystii przeodniczył kard. Stanisław Dziwisz

Łaskami słynący obraz Matki Bożej Daleszyckiej został ukoronowany koronami papieskimi przez kard. Stanisława Dziwisza. Wydarzenie to wpisało się w obchody 800-lecia istnienia parafii.

Uroczystości rozpoczęły się procesją z kościoła parafialnego z obrazem Matki Bożej Daleszyckiej na miejski rynek. Tu w Eucharystii uczestniczyły setki osób, wśród nich: przedstawiciele Parlamentu, władz wojewódzkich i samorządowych. W koncelebrze wraz z kard. Dziwiszem przy ołtarzu modlili się: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, biskup senior Henryk Tomasik z diecezji radomskiej, biskup senior Piotr Skucha z diecezji sosnowieckiej, biskup pomocniczy arch. częstochowskiej Andrzej Przybylski oraz biskupi z Kielc Jan Piotrowski, Marian Florczyk i Andrzej Kaleta.

CZYTAJ DALEJ

Kanada/ Wywiad ostrzega, by nie ufać popularnym aplikacjom; m.in. takim jak chiński TikTok

2023-01-26 07:17

[ TEMATY ]

TikTok

pixabay.com

Kanadyjski wywiad elektroniczny przygotowuje zalecenia w sprawie chińskiej aplikacji TikTok i ostrzega użytkowników, by nie zezwalali na dostęp instalowanych aplikacji do prywatnych danych.

Rządowe centrum cyberbezpieczeństwa, którego częścią jest wywiad elektroniczny (CSE – Communications Security Establishment) przygotowuje nowe rekomendacje dla Kanadyjczyków w sprawie używania TikToka i innych aplikacji, które po zainstalowaniu na telefonie próbują uzyskać dostęp do przechowywanych prywatnych danych – podały kanadyjskie media. W minionych miesiącach w USA pracownikom federalnym zakazano korzystania z TikToka ze względu na bezpieczeństwo narodowe.

CZYTAJ DALEJ

Anioł uratował moje dziecko

2023-01-26 21:07

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Mieliście może kiedyś taką sytuację, że coś (ktoś?) niespodziewanie was budzi? Dzięki temu nie zaspaliście do pracy czy na pociąg. A może dzięki tej niespodziewanej pobudce uniknęliście jakiejś tragicznej sytuacji, która mogła się wydarzyć?

Autorka poniższego świadectwa jest przekonana, że usłyszała we śnie głos anioła, który dał jej wyraźne i konkretne polecenie. Tak to po latach wspomina: „Było to kwietniu w 2003 r. – tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Byłam wówczas w stanie błogosławionym i w nocy, zupełnie niespodziewanie, usłyszałam wyraźny wewnętrzny głos: „Jutro idź do lekarza!”. Ten głos był stanowczy, a jednocześnie subtelny. Nigdy wcześniej takiego w swym życiu nie słyszałam. Zaraz się przebudziłam, choć właściwie to nie czułam, żebym spała. To było dla mnie coś wyjątkowego i jednocześnie zaskakującego. Nawet się wówczas zastanowiłam: co to było? O co chodzi!? Było to we wtorek, tuż po północy. Pamiętam wyraźnie, bo tego właśnie dnia (raz w tygodniu) przyjmowała moja lekarka. To też mnie później utwierdziło, że ten niezwykły głos był głosem mojego Anioła Stróża, który – jak wkrótce miało się okazać – w nocy po prostu mnie ostrzegł, nakazując mi wizytę u lekarza...

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję