Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Błogosławieństwo biskupa od bólu głowy

W dniu 21 października wspominamy błogosławionego Jakuba Strzemię, patrona od bólu głowy i migreny. Parafia Najświętszego Zbawiciela jako jedyna w archidiecezji łódzkiej posiada relikwie tego biskupa.

W liturgiczne wspomnienie arcybiskupa Halicza mszę św. w parafii na Kozinach o godz. 18:00 w intencji uzdrowienia od migreny, bólów głowy, epilepsji celebrować będzie ks. Jan Furgała, proboszcz par. Nawiedzenia NMP w Ruśćcu, który przez kilka lat pracował na Ukrainie i był m.in. wikariuszem katedry we Lwowie. Po mszy św. odbędzie się nabożeństwo różańcowe zakończone błogosławieństwem Mitrą Błogosławionego Jakuba Strzemię.

Relikwie bł. Jakuba Strzemię – arcybiskupa Halicza – uroczyście wprowadził do parafii na Kozinach biskup Edward Kawa w 2019 roku. - Moja przygoda z błogosławionym Jakubem rozpoczęła się w 2016 roku od odwiedzin księdza Mikołaja Leskiva w Czerwonogradzie na Ukrainie, z którym udaliśmy się do ks. Jacka Waligóry. Kapłan pochwalił się, że niedawno katedrze lwowskiej odnaleziono skrzynie, w której znajdowały się szaty grobowe Jakuba Strzemię.

Szaty odrestaurowano i wystawiona na widok publiczny w Haliczu. Było to moje pierwsze spotkanie z biskupem halicko-lwowskim. Rok później podczas ponownej wizyty, ks. Waligóra zabrał mnie do Halicza na odpust Jakuba Strzemię. Stwierdziłem, że skoro Jakub Strzemię tak bardzo chce byśmy się spotykali, zapragnąłem mieć relikwie u siebie. Po załatwieniu niezbędnych formalności i przygotowaniu relikwiarza w kształcie mitry, udało się, że na wiosnę 2019 roku relikwie bł. Jakuba zagościły na stałe w naszej parafii Najświętszego Zbawiciela – opowiada ks. kan. Grzegorz Klimkiewicz, proboszcz i inicjator sprowadzenia relikwii błogosławionego biskupa do Polski. Od tej pory każdego roku we wspomnienie bł. Jakuba (21 października) odbywa się msza święta połączona z obrzędem błogosławieństwa mitrą Biskupa Halickiego. Rok temu metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś poświęcił obraz przedstawiający Błogosławionego.

Reklama

Parafia Najświętszego Zbawiciela posiada także relikwie św. Józefa Bilczewskiego, które w 2020 roku wprowadził metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oraz relikwie św. Stanisława Męczennika, które podarował i zainstalował w 2021 roku abp Marek Jędraszewski metropolita krakowski.

Jakub Strzemię (właśc. Jakub Strepa herbu Strzemię) urodził się na terenie diecezji krakowskiej w 1340 roku. Z czasem jego rodzina osiedliła się we Włodzimierzu na Rusi. Młody Jakub  wstąpił do zakonu franciszkanów i bardzo pragnął zostać misjonarzem na Rusi Czerwonej, przyłączonej ponownie do Polski przez króla Kazimierza Wielkiego. W 1391 roku papież Bonifacy IX ustanowił go arcybiskupem Halicza. Jakub Strzemię miał w planach przeniesienie stolicy arcybiskupiej z Halicza do Lwowa. Nie zdążył jednak tego uczynić, zmarł 20 października 1409 roku. W testamencie polecił, aby sprzedać paramenty biskupie, które ofiarował mu Władysław Jagiełło, a otrzymane pieniądze rozdać jako jałmużnę. Został pochowany w chórze zakonnym franciszkańskiego kościoła Świętego Krzyża we Lwowie.

2022-10-21 09:42

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Łódzka Caritas na Wielki Post 2022

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

30 tysięcy tekturowych skarbonek Jałmużny Wielkopostnej przygotowała Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Przez cały okres Wielkiego Postu wierni wrzucać będą do nich datki na rzecz potrzebujących. Zebrane pieniądze przeznaczone będą na pomoc osobom starszym. Jałmużna Wielkopostna organizowana jest w archidiecezji łódzkiej po raz 16. A u progu Wielkiego Postu, w Środę Popielcową, 2 marca 2022 roku, we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na charytatywną działalność Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Zapraszamy na rozważanie! 5. niedziela zwykła, rok A.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Jubileusz 60-lecia życia zakonnego s. Klary od Świętej Rodziny – Karmelitanki Bosej

2023-02-06 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W niedzielne południe – 5 lutego br. - w kościele zakonnym pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi siostra Klara od Świętej Rodziny – Karmelitanka Bosa – przeżywała jubileusz 60-lecia życia zakonnego. Każdy, kto choć raz odwiedził łódzki karmel, spotkał siostrę Klarę, która od wstąpienia do klasztoru po dziś dzień pełni posługę siostry zewnętrznej, która jest „pomostem” między klauzurą, a światem zewnętrznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję