Reklama

Niedziela Rzeszowska

Nowy dom Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża w diecezji rzeszowskiej

„Otwarcie nowej placówki, nowego domu zakonnego, jest źródłem radości. Jest to tym większa radość, że coraz częściej, także w naszej diecezji, dochodzi do sytuacji, kiedy wspólnotę zakonną i dom trzeba zamknąć” – powiedział w czwartek bp Jan Wątroba podczas poświęcenia kaplicy i domu Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża w Domu Diecezjalnym Tabor w Rzeszowie.

[ TEMATY ]

siostry

Diecezja rzeszowska

diecezja.rzeszow.pl/

Diecezjalny Dom Tabor w Rzeszowie

Diecezjalny Dom Tabor w Rzeszowie

W słowach wprowadzenia ks. Daniel Drozd, dyrektor domu, mówił o „Taborze”, jako miejscu spotkania z Bogiem i człowiekiem. „Mam nadzieję, że przybycie sióstr zakonnych na Tabor będzie pomagać w spotkaniach z Bogiem, drugim człowiekiem i samym sobą” – powiedział duchowny.

Siostra Magdalena Mitał, przełożona domu w Rzeszowie, powiedziała, że na razie siostry rozeznają sytuację w Rzeszowie i w Domu Diecezjalnym Tabor. „Przyjechałyśmy z trzech różnych domów, z Czmońca, Mosiny i Szczecina. Mamy poczucie, że Pan Bóg zaprasza nas do tworzenia czegoś nowego. Poznajemy to miejsce, odkrywając, że Pan Bóg zaprasza nas do dzielenia się naszym charyzmatem, aby iść do świeckich i prowadzić wśród nich apostolstwo. (…) Nasłuchujemy, jak Pan chce, abyśmy tutaj były, tutaj dzieliły się swoją wiarą, doświadczeniem naszego charyzmatu, przeżywaniem krzyża, aby wszystko ofiarować za tych, którzy są daleko od Boga” – powiedziała s. Mitał.

We wprowadzeniu do Mszy św. bp Jan Wątroba zwrócił uwagę, że we współczesnych czasach częściej słyszy się o zamknięciach domów zakonnych niż otwarciach. „Otwarcie nowej placówki, nowego domu zakonnego, jest źródłem radości. Jest to tym większa radość, że coraz częściej, także w naszej diecezji, dochodzi do sytuacji, kiedy wspólnotę zakonną i dom trzeba zamknąć” – powiedział hierarcha.

W homilii bp Wątroba mówił o „doskonaleniu się w umiejętności świętych”. „Doskonalenie w umiejętności świętych wzywa nas do okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom – to jest kierunek, który podpowiada również dzisiejsze słowo Boże. Pan Jezus wzywa do miłości tych, którzy nas nienawidzą – to są prawdziwie ubodzy, godni zainteresowania, pomocy, modlitwy. Taki też jest charyzmat Sióstr Uczennic Krzyża” – powiedział biskup.

Po Komunii św. wszyscy uczestnicy Eucharystii przeszli z kaplicy do domu sióstr, który znajduje się na parterze Domu Diecezjalnego Tabor – tam, w małej kaplicy, bp Jan Wątroba umieścił w tabernakulum Najświętszy Sakrament i poświęcił pomieszczenia.

Reklama

Założycielką Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża jest s. Helena Christiana Mickiewicz, która po ośmiu latach od ślubów wieczystych w Zgromadzeniu Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu założyła Wspólnotę Sióstr Uczennic Krzyża. W sierpniu 1982 r. pierwsze kandydatki powierzyły się Bogu, składając swoje życie w ofierze za Kościół święty, a w sposób szczególny za tych, którzy są daleko od Boga. Ten fakt rozpoczął historyczne istnienie wspólnoty.

W 1984 r. bp Kazimierz Majdański przyjął tworzącą się wspólnotę na okres próbny do diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a 1 grudnia 1985 r. erygował nowicjat. Abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, 14 września 2015 r. dokonał kanonicznego erygowania Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża jako instytutu zakonnego na prawie diecezjalnym.

Obecnie wspólnotę tworzy 65 sióstr zakonnych. Dom Generalny znajduje się w Szczecinie. Siostry przebywają także w 12 innych domach na terenie Polski, a także w Kazachstanie.

2022-10-21 17:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakończyła się Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Diecezja rzeszowska

Pielgrzymka 2020

BP Jasnej Góry

W 43. Rzeszowskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę z powodu stanu epidemii uczestniczyło tylko 39 księży. Trzech księży codziennie wyruszało na pielgrzymi szlak. Pozostali wymieniali się w ramach pielgrzymkowej sztafety. W czwartek 13 sierpnia pątnicy weszli do Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Pielgrzymi przez dziesięć dni pokonali blisko 300 kilometrów. Hasłem wędrówki były słowa „Niewiasto Eucharystii, ucz świętowania”, a główną intencją modlitwa za Ojca Świętego, Kościół i ojczyznę.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: uratowała mnie Maryja

2023-06-02 20:58

[ TEMATY ]

świadectwo

Bliżej Życia z wiarą

Archiwum Mateusza Wałacha

Choć nie ma jeszcze 30 lat, w swoim życiu mocno doświadczył opieki Matki Bożej. Relacja z Nią przyprowadziła go do Jezusa i pozwoliła odkryć życiową drogę.

Rodzice od momentu, w którym dowiedzieli się, że są w ciąży, zawierzyli mnie Maryi z Jasnej Góry – mówi Mateusz Wałach. – Mama wielokrotnie pielgrzymowała do tego sanktuarium pieszo, z Krakowa, a tata podkreślał, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza Madonnie Jasnogórskiej. Na ostatniej prostej przed moim porodem wystąpiły komplikacje. Rodzice bez wahania powierzyli siebie i swoje nienarodzone dziecko Pani Częstochowskiej. Ona odpowiedziała na ten akt, bo urodziłem się 26 stycznia, w Godzinie Miłosierdzia – bez komplikacji. Stąd moje silne poczucie i wiara w to, że jestem wymodlony, a swoje życie zawdzięczam Maryi.

CZYTAJ DALEJ

Srebrny Jubileusz kapłaństwa

2023-06-02 19:58

ks. Maciej Flader

Jubilaci z abp. Józefem Michalikiem i przełożonymi

Jubilaci z abp. Józefem Michalikiem i przełożonymi

Srebrny jubileusz kapłaństwa obchodzą w tym roku księża, którzy otrzymali święcenia prezbiteratu dokładnie 31 maja 1998 roku. Szafarzem sakramentu kapłaństwa był ówczesny metropolita przemyski, abp Józef Michalik. To właśnie on w ostatnią środę, 31 maja br., przewodniczył Jubileuszowej Eucharystii w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, którą koncelebrowali księża jubilaci.

Kapłani od niedzieli przeżywali swoje rekolekcje w ośrodku rekolekcyjnym w Heluszu, które poprowadził ks. prał. Józef Trela. On także wygłosił okolicznościową homilię podczas uroczystej Eucharystii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję