Reklama

Niedziela Częstochowska

Owocna współpraca wiary i rozumu. Inauguracja roku akademickiego w WIT

– Nasza uczelnia coraz bardziej pragnie widzieć swoją misję związaną z przekazem wiary i pragnie być jej użytecznym i skutecznym narzędziem w łonie Kościoła częstochowskiego – powiedział ks. dr Mikołaj Węgrzyn, dyrektor Wyższego Instytutu Teologicznego im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie. 21 października uczelnia uroczyście zainaugurowała rok akademicki 2022/23.

Od bieżącego roku akademickiego uczelnia została afiliowana do Akademii Katolickiej w Warszawie. Wcześniej funkcjonowała ona pod auspicjami Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i Papieskiej Akademii Teologicznej.

– W nowy rok akademicki wkraczamy z ufnością, ale i z pewnym niepokojem – przyznał w przemówieniu inauguracyjnym ks. Węgrzyn. Zwracając uwagę na fakt, że wszystko wokół się zmienia, jako receptę na odnalezienie stałości wskazał logoterapię, czyli terapię polegającą na poszukiwaniu sensu, której twórcą jest austriacki neurolog i psychoterapeuta Viktor Frankl.

Maciej Orman/Niedziela

„Współczesny człowiek ma za co żyć, ale nie ma po co żyć. Ma środki, ale nie ma sensu” – powtórzył za naukowcem ks. Węgrzyn. Odwołując się do jego myśli, dyrektor WIT podkreślił, że człowiek „ponad wszystko ma prawo odkrywać sens – sens swojego życia i działania, który nawet w najtrudniejszych okolicznościach pozwala znaleźć siłę do dalszej pracy nad sobą, do przezwyciężenia codziennych trudności”. – Odkrycie sensu leczy, a nawet ratuje życie – powiedział ks. Węgrzyn.

Maciej Orman/Niedziela

Dyrektor WIT zaznaczył, że w dzisiejszych czasach coraz bardziej dotkliwego braku kapłanów szczególne znaczenie ma urząd katechistów i przytoczył fragment dekretu o działalności misyjnej Kościoła „Ad gentes divinitus” Soboru Watykańskiego II: „Dlatego ich wykształcenie powinno się tak zorganizować i dostosować do postępu kultury, aby mogli jako dzielni współpracownicy kapłanów jak najlepiej wykonywać swoje zadanie, obarczone coraz to nowymi i poważniejszymi obowiązkami. Należy więc powiększyć liczbę szkół diecezjalnych i krajowych, w których przyszli katechiści kształciliby się tak w nauce katolickiej, szczególnie nauce Pisma Świętego i liturgii, jak również w metodyce katechetycznej i praktyce duszpasterskiej, a siebie samych urabialiby według zasad chrześcijańskich, starając się o stałe pielęgnowanie pobożności i świętości życia”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

– To ma sens, co więcej – jest ciągle aktualne, może nawet jeszcze bardziej niż wówczas, kiedy zostało napisane. Potrzebne są: formy, przepisy, statuty, dekrety i regulacje prawne, ale przede wszystkim jest sens – wyjaśnił ks. Węgrzyn.

Dyrektor WIT zauważył, że wysiłkowi studiowania teologii w Instytucie towarzyszy formacja do dojrzałego chrześcijaństwa i podjęcie różnych form ewangelizacji we współczesnym świecie. – Nasza uczelnia coraz bardziej pragnie widzieć swoją misję związaną z przekazem wiary i pragnie być jej użytecznym i skutecznym narzędziem w łonie Kościoła częstochowskiego, zwłaszcza wobec wiernych świeckich i osób konsekrowanych – zadeklarował.

Maciej Orman/Niedziela

Dyrektorem nowo powstałego Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie został ks. dr Kamil Zadrożny. Profesorom, wykładowcom i studentom WIT życzył głębokiego umiłowania Pana Boga i studiowania świętej teologii.

Następnie miała miejsce immatrykulacja studentów I roku. Po ślubowaniu otrzymali oni indeksy od abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, i ks. dr. Kamila Zadrożnego.

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup Depo wręczył również dekrety wykładowcom rozpoczynającym pracę w WIT. Są to: ks. dr Mariusz Kocoł, ks. dr Błażej Małolepszy i ks. dr Michał Jędrzejski.

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym punktem uroczystości był wykład inauguracyjny pt. „Zbawienie dusz jako podstawowa zasada prawna Kościoła”, który wygłosił ks. dr Michał Wieczorek, wikariusz sądowy Sądu Metropolitalnego w Częstochowie i wykładowca WIT. – Zbawienie dusz jako najwyższe prawo Kościoła musi wyprzedzać wszystkie inne normy, prawa, okoliczności i mentalność działania. Kościół ze swej istoty prowadzi ludzi do zbawienia i taki cel ma przyświecać wszystkim jego członkom – zaznaczył.

W przemówieniu końcowym abp Depo stwierdził, że każda inauguracja kolejnego roku studiów jest „celebracją prawdy, dobra i piękna, zdobywanych zarówno przez studentów, jak i nauczycieli-formatorów”. Za Janem Pawłem II podkreślił „komplementarność łaski wiary, która jest Bożym światłem i natchnieniem, ale z wysiłkiem ludzkiego rozumu”. W tym kontekście metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że na uczelniach w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Toruniu „rozpowszechnił się jakiś koronawirus intelektualny, który uważa sprawy religii, a zarazem teologii za spadek kulturowy z przeszłości”. Cytując profesorów uniwersyteckich, zauważył, że „mówienie o dwóch płciach wskazywane jest jako nieuctwo naukowe i teologia”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Prosząc o szczególną opiekę i pomoc Najświętszą Maryję Pannę, Stolicę Mądrości i Królową Polski oraz św. Jana Pawła II, abp Depo życzył wszystkim „owocnego współdziałania rozumu i wiary”.

Część oficjalną poprzedziła Msza św. w kaplicy Zesłania Ducha Świętego pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego, który wygłosił również homilię. Podczas uroczystości śpiewał Chór Archikatedry i Wyższego Instytutu Teologicznego Basilica Cantans pod dyr. Włodzimierza Krawczyńskiego.

Maciej Orman/Niedziela

– Od zawsze interesowałam się teologią. Jestem blisko Kościoła. Posługuję jako lektor w parafii Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Pichlicach, w diecezji kaliskiej i chcę pogłębiać moje zamiłowanie do Boga i teologii – tak w rozmowie z „Niedzielą” Milena Szczęsna, studentka I roku, uzasadniała podjęcie studiów teologicznych. Dodała, że bardzo chce zostać katechetką.

Dla Magdaleny Rachel, również z diecezji kaliskiej, studia teologiczne to spełnienie marzeń z młodości. – Kiedyś chciałam podjąć studia, ale życie tak się potoczyło, że najpierw założyłam rodzinę i wychowałam dzieci. Teraz, kiedy pociechy podrosły, podjęłam ten trud. Jest to też pogłębianie wiary. Myślę, że skoro Pan Bóg pozwolił mi rozpocząć studia, to pozwoli je również zakończyć – przyznała.

2022-10-21 20:53

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Podzielili się miłością. Koncert dla cieszyńskiego hospicjum

2023-01-31 20:59

[ TEMATY ]

hospicjum

koncert kolęd

Mariusz Jaszczurowski

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Podziękowania dla chóru Gorol z Jabłonkowa.

Zespoły kolędowały dla hospicjum.

W kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie odbył się Koncert Kolęd, który miał charakter charytatywny. Zespół Regionalny Istebna oraz Chór Gorol z Jabłonkowa zaśpiewały na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję