Reklama

Konsekracja Kościoła w Nieledwi

Ks. Henryk Krukowski
Edycja zamojsko-lubaczowska 42/2002

Świątynia to budowla składająca się z wielu elementów kamiennych, ceramicznych, drewnianych i żelaznych zespolonych w jedną całość. Przede wszystkim jednak jest ona wiernym odbiciem żywego Kościoła Chrystusowego, który składa się z wielu członków i gromadzi się w niedzielę i w inne uroczystości w tym miejscu, składając Bogu ofiarę Ciała i Krwi Jezusa. Miejsce - budowla, w której zbiera się Kościół Żywy, nazwano także kościołem. W naszej Ojczyźnie, buduje się w dalszym ciągu nowe kościoły, które jak za czasów króla Salomona trzeba konsekrować, czyli oddać je wyłącznie na chwałę Boga. 21 września odbyła się konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Nieledwi.

Dom Boży

Wielkim wydarzeniem w dziejach Narodu Wybranego było wybudowanie przez króla Salomona nowej świątyni na cześć Pana Zastępów. Gdy budowę i przyozdabianie zakończono, przyszedł czas jej poświęcenia, czyli oddania dzieła ludzkich rąk na własność Bogu. Wówczas Salomon stanął przy ołtarzu i gorliwie modlił się za lud, prosząc Boga o stałą obecność i opiekę nad nim. Zdawał sobie sprawę, że jest to tylko dzieło pracy wielu ludzi nie mogące ogarnąć samego Stworzyciela, dlatego pyta: "Czy jednak naprawdę zamieszka Bóg na ziemi? Przecież niebo i niebiosa najwyższe nie mogą Cię objąć, a tym mniej ta świątynia, którą zbudowałem" (1 Krl 8, 27). Z dalszej lektury Słowa Bożego dowiadujemy się, że Bóg rozprasza wątpliwości Salomona, dając mu taką oto odpowiedź: "Wysłuchałem twoją modlitwę i twoje błaganie, które zanosiłeś przede Mną. Uświęciłem tę świątynię, którą zbudowałeś dla umieszczenia w niej na wieki mego imienia" (1 Krl 9, 3). Świątynię jerozolimską wiele razy burzono, potem znowu odbudowywano i poświęcano.
Z Ewangelii dowiadujemy się, że Jezus obdarza świątynię szacunkiem, mówiąc o niej "mój dom ma być domem modlitwy dla wszystkich narodów" (Mk 11,17). Dlatego tak chętnie do niego śpieszy, gdy ma lat dwanaście i pozostaje tam kilka dni, a potem przybywa na każde święto modląc się i nauczając. Gdy Dom Boży był znieważany przez handlujących wziął do ręki bicz i "wyrzucił wszystkich sprzedających i kupujących w świątyni" (Mt 21,12). Świątynia jerozolimska nie stała się jednak najważniejszym miejscem świętym chrześcijan, ponieważ tę funkcję przejął Wieczernik. To właśnie w Wieczerniku miało miejsce ustanowienie Najświętszego Sakramentu oraz zesłanie Ducha Świętego. Mimo tego, że Wieczernik stał się centrum Kościoła jerozolimskiego, Apostołowie w dalszym ciągu odwiedzali świątynię, modlili się w niej i nauczali do chwili, gdy zostali z niej wypędzeni lub zabici. Z czasem, gdy wierzących w Chrystusa przybywało, powstała też konieczność budowania nowych świątyń. Budowano je w Ziemi Świętej, budowano w Rzymie i Konstantynopolu, budowano potem w wielu innych częściach świata z kamienia lub z drewna, zawsze na chwałę Bożą.

Pod opieką Matki Bożej

Dzień 21 września 2002 r. pozostanie na długo w pamięci mieszkańców Nieledwi. Parafia dobrze się przygotowała do tej wielkiej uroczystości przez rekolekcje i spowiedź.
Licznie zebrane rzesze wiernych w podniosłym nastroju oczekiwały na przyjazd bp. Jana Śrutwy, którego zaproszono, by dokonał konsekracji nowo zbudowanego kościoła parafialnego pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej. Razem z parafianami oczekiwali kapłani obydwu dekanatów hrubieszowskich i kapłani archidiecezji lubelskiej - koledzy Księdza Proboszcza. Świątynia w Nieledwi została zbudowana przez wiernych i proboszcza ks. kan. Aleksandra Miszczaka w latach 1983 - 1987. Po skończeniu budowy pozostało wyposażenie wnętrza w marmurowy ołtarz, witraże i wszystko co jest potrzebne do kultu.
Po powitaniu Księdza Biskupa rozpoczęła się przy ołtarzu polowym piękna i wzruszająca liturgia poświęcenia nowego kościoła. Orszak procesyjny udał się w kierunku głównych drzwi kościoła, które pozostały zamknięte aż do przybycia Pasterza. Po odpowiedniej modlitwie procesja weszła do kościoła i rozpoczęła się bogata Liturgia Słowa przy wygaszonych światłach i nie nakrytym ołtarzu.
W ścianach kościoła umieszczono cztery marmurowe krzyże i świeczniki symbolizujące czterech Ewangelistów. Krzyże te zostały namaszczone poświęconym olejem przez dziekana ks. Andrzeja Puzona, którego Ksiądz Biskup upoważnił do tej czynności, następnie okadzone. Punktem kulminacyjnym uroczystości było namaszczenie ołtarza, dokonał tego Pasterz Diecezji. Na ołtarzu umieszczono naczynie z rozżarzonymi węglami, do którego Ksiądz Biskup wrzucił kadzidło. Woń kadzidła rozeszła się po całym kościele i wtedy zaświeciło słońce przebijając deszczowe chmury, które stało się znakiem, że chwała Boża to miejsce napełniła i uświęciła. Następnie zapalono wszystkie światła i po procesji z darami rozpoczęła się Liturgia Eucharystyczna na ołtarzu namaszczonym świętym olejem, w którym wcześniej złożono relikwie św. s. Faustyny.
Po skończonej Mszy św. zaproszeni goście udali się na posiłek do miejscowej szkoły.

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Kard. Nycz powołał komitet do spraw przygotowania uroczystości beatyfikacyjnych kard. Wyszyńskiego

2019-12-11 19:45

archidiecezja warszawska / Warszawa (KAI)

Metropolia warszawski powołał komitet organizacyjny beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, która odbędzie się 7 czerwca 2020 roku na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Członkowie poszczególnych komisji oraz sekcji odebrali 11 grudnia w Domu Arcybiskupów Warszawskich nominacje z rąk kard. Nycza. Całość przygotowań będzie koordynował bp Rafał Markowski.

BOŻENA SZTAJNER

W skład komitetu powołanego przez metropolitę warszawskiego weszli księża i świeccy - w sumie 86 osób, z którymi współpracować będą także obecni podczas uroczystości przedstawiciele władz państwowych i władz Warszawy, a także wojska i policji. - Wszyscy powinni się włączyć w tę beatyfikację, która ma, oprócz ściśle religijnego i kościelnego charakteru, również wymiar narodowo-państwowy - podkreślił kard. Kazimierz Nycz.

Komitet zajmie się przygotowaniem uroczystości na pl. Piłsudskiego, procesją z relikwiami do Świątyni Opatrzności Bożej oraz zorganizowaniem - kilka tygodni przed beatyfikacją - koncertu poświęconego kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i Janowi Pawłowi II z okazji setnej roczny urodzin Papieża Polaka. - Nie możemy zapomnieć o tym jubileuszu, koncentrując się na beatyfikacji, dlatego postanowiliśmy oba te wydarzenia połączyć - podkreślił metropolita warszawski.

Całość przygotowań do beatyfikacji będzie koordynował bp Rafał Markowski. Komitet składa się z następujących komisji i sekcji, których przewodniczącymi zostali:

- komisja teologiczno-historyczna - bp Piotr Jarecki - komisja artystyczna - bp Michał Janocha - komisja liturgiczna - ks. Bartosz Szoplik - komisja muzyczna - ks. Piotr Markisz - komisja przygotowująca uroczystości na pl. Piłsudskiego - ks. Sławomir Nowakowski - sekcja porządkowa - ks. Marek Mętrak - sekcja rezerwacji i kart wstępu - ks. Łukasz Przybylski - sekcja ds. parkingów - ks. Marcin Szczerbiński - sekcja ds. opieki medycznej - ks. Władysław Duda - komisja przygotowująca procesję do Świątyni Opatrzności Bożej - ks. Tadeusz Aleksandrowicz - komisja ds. relikwii - ks. Janusz Bodzon - komisja medialna - ks. Przemysław Śliwiński - komisja obsługi biskupów i gości - ks. Matteo Campagnaro - komisja finansowo-sponsoringowa -ks. Marian Raciński

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 7 czerwca 2020 roku o godz. 12.00 na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem