Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: pierwszy Ogólnopolski Kongres Liderek wspólnot Kobiet w Kościele

Blisko 100 kobiet zaangażowanych w diecezjalne i parafialne duszpasterstwa kobiet w całej Polsce uczestniczy w Łodzi w pierwszym Ogólnopolskim Kongresie Liderek i Duszpasterzy wspólnot Kobiet działających w Kościele Rzymskokatolickim w Polsce.

[ TEMATY ]

kongres

Ks. Paweł Kłys

Hasłem Kongresu jest: Chryzmat i apostolstwo Kobiet w Kościele. – Widzimy, że rozwija się co raz więcej wspólnot dla kobiet w Kościele. W ramach tworzącego się duszpasterstwa kobiet chcieliśmy zjednoczyć te wszystkie wspólnoty, byśmy mieli jeden cel, jedno działanie, jedną wspólną drogę. Tą drogą jest oczywiście rozwój duchowy i rozwój religijny kobiet w Kościele. – tłumaczy ks. dr. Paweł Gabara, gospodarz łódzkiego spotkania.

Jak podkreśla Rozalia Klima z Krakowa – spotkałyśmy się tutaj, aby się poznać, aby wspólnie zastanowić się nad tym, jaka jest misja i charyzmat kobiet w Kościele. Myślę, że jest to niezwykle ważne spotkanie – dla nas kobiet obecnych tutaj, bo daje ono fundament pod kolejne spotkania. Choć jesteśmy różne i działamy w różnych diecezjach, robimy bardzo różne rzeczy to jesteśmy w jedności i chcemy stać jako wspólnoty kobiece w jedności. Różnorodność w jedności – to też jest dla nas niezwykle ważne. – dodaje odpowiedzialna z Duszpasterstwo Kobiet w Archidiecezji Krakowskiej.

Podziel się cytatem

Reklama

W czasie całodniowego spotkania kobiety wysłuchają konferencji: Charyzmat kobiecości – dar i misja - s. Doroty Chwiła - salezjanki z KUL-u oraz Maria Magdalena i Piotr. Kobiety i apostołki apostołów – o. Pawła Drobota – redemptorysty.

W ogólnopolskim spotkaniu kobiet uczestniczy bp Wiesław Szlachetka - Delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Kobiet, który zwraca uwagę na to, że - to spotkanie, które odbywa się w Łodzi, został nazwane pierwszym Forum dla liderek i kapłanów zajmujących się grupami duszpasterskimi dla kobiet, a jego głównym celem jest rozeznanie obecności kobiety w Kościele w kontekście charyzmatu i apostolstwa. Zastanawiamy się nad charyzmatem kobiecości i nad rolą tego charyzmatu w apostolstwie, w budowaniu rzeczywistości w oparciu o wartości ewangeliczne. – tłumaczy hierarcha.

Kongres, to nie tylko czas słuchania, ale to również czas dzielenia się swoim doświadczeniem duszpasterstwa. Uczestniczki wezmą udział w pracy w grupach, ale także w kuluarowych spotkaniach w czasie przerw i wspólnych posiłków.

- Jesteśmy reprezentantkami różnych diecezji, które chcą się podzielić z innymi tym, co robimy w naszych diecezjach i w naszych wspólnotach. – dodaje. Rozalia Klima – odpowiedzialna za Duszpasterstwo Kobiet w Archidiecezji Krakowskiej.

Uwieńczeniem spotkania będzie Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz wspólna Eucharystia.

- Chcemy pokazać, że Kościół to nie jest wspólnota, który stoi bokiem do kobiety, a wręcz przeciwnie ma jasny przekaz, jasną ofertę, a kobiety w Kościele mają swoje bardzo twórcze miejsce. - podkreśla ks. Gabra, diecezjalny duszpasterz kobiet w Łodzi.

Podziel się cytatem

Jak zapowiadają organizatorzy, ten pierwszy kongres nie będzie ostatnim tego typu spotkaniem – chcemy, aby takie spotkania kobiet odbywały się cykliczne i pozwalały na wzajemne poznawanie się wspólnot Kobiet w Kościele.

2022-10-22 12:50

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”

Od 15 do 22 października potrwa w Warszawie, Rzeszowie, Lublinie, Łodzi, Częstochowie i Krakowie II Międzynarodowy Kongres Ruchu „Europa Christi”. Myślą przewodnią tegorocznego Kongresu będzie wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II. Gośćmi wydarzenia będą m.in. przedstawiciele rządu i parlamentarzyści, biskupi z Polski i Europy, znawcy katolickiej nauki społecznej.

Pierwsza sesja kongresowa pt. „Kościół w Europie” odbędzie się w poniedziałek 15 października na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Po wprowadzeniu ze strony ks. inf. Ireneusza Skubisia, moderatora Ruchu "Europa Christi", wykłady wygłoszą m.in. ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz z KUL ("Chrześcijańska koncepcja Europy według św. Jana Pawła II"), o. prof. Stipe Juricov („Biblijne korzenie wartości chrześcijańskich Europy”) oraz ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, który dokona ponownej interpretacji przemówienia św. Jana Pawła II w Parlamencie Europejskim.

CZYTAJ DALEJ

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

[ TEMATY ]

homilia

Adobe.Stock.pl

Dzisiejsza Liturgia Słowa zachęca nas do ponownej refleksji nad tym, czym jest chrześcijańskie świadectwo wiary. Święty Paweł pisze, że być uczniem Chrystusa to nie błyszczeć słowem i mądrością, by nie okazało się, że zamiast Chrystusa niesiemy siebie. Kiedy jesteśmy postawieni na świeczniku, potrzebujemy autentycznej pokory, która w św. Pawle przejawiała się w prawdzie o własnej słabości i bojaźni. Rzec by można współczesnym językiem, że Paweł, głosząc Ewangelię, miał po prostu tremę – świadom wielkiej odpowiedzialności, która została na nim złożona. Głosząc Chrystusa, chciał ukryć niejako siebie samego, tak by nasza wiara opierała się wyłącznie na Bogu, a nigdy na człowieku, który przecież może być zawodny.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

WMSD

msza żałobna

ks. Stanisław Pamuła

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. dr. hab. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Eucharystię koncelebrowało wielu kapłanów archidiecezji częstochowskiej. W liturgii uczestniczyła również najbliższa rodzina zmarłego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję