Reklama

Kościół

Warszawa: zmarł o. Władysław Edward Kaczyński – były rektor Angelicum

22 października, w liturgiczne wspomnienia św. Jana Pawła II o godz. 17.05 zmarł w Warszawie o. Edward Władysław Kaczyński, dominikanin, w latach 1993-2002 rektor Papieskiego Uniwersytetu św. Tomasza w Rzymie.

[ TEMATY ]

śmierć

Karol Porwich/Niedziela

Edward Kaczyński urodził się 1 września 1937 roku w Trzciance koło Wyszkowa w diecezji łomżyńskiej. Po maturze wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego, przyjmując imię Władysław. W 1958 roku złożył pierwszą profesję zakonną, a trzy lata później – śluby wieczyste. 11 czerwca 1964 roku przyjął w Krakowie święcenia kapłańskie z rąk kard. Karola Wojtyły.

Przez większość życia pracował naukowo. W 1967 roku uzyskał licencjat kanoniczny na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Kontynuował studia w Rzymie, gdzie w 1970 roku obronił na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza (Angelicum) doktorat z teologii. Następnie studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie i w dominikańskiej École Biblique et Archéologique w Jerozolimie, uzyskując licencjat kanoniczny z Pisma Świętego.

Na kilkadziesiąt lat o. Władysław związał się z Angelicum – od 1973 roku wykładał teologię moralną fundamentalną. Przedmiotem jego zainteresowań – obok zagadnień teologii moralnej i biblijnej – były współczesne zagadnienia metodologiczne i metaetyczne. Szczególną uwagę poświęcił antropologii i etyce Karola Wojtyły. W latach 1980-1986 był dziekanem wydziału teologicznego Angelicum, a w latach 1993-2002 rektorem tej uczelni.

Podziel się cytatem

Reklama

Ojciec Władysław przez 42 lata mieszkał i pracował w Rzymie. Od 2005 roku był prezesem Papieskiej Akademii św. Tomasza, a wcześniej konsultorem wielu watykańskich dykasterii – m.in. Kongregacji Nauki Wiary, Kongregacji Edukacji Katolickiej i Kongregacji ds. Biskupów i Duchowieństwa.

W 1998 roku ówczesny generał Zakonu Kaznodziejskiego, o. Timothy Radcliffe nadał mu tytuł mistrza świętej teologii. To najwyższy tytuł naukowy przyznawany w Zakonie Dominikańskim przez Generała za wybitne osiągnięcia naukowe.

W 2009 roku o. Kaczyński wrócił na stałe do Polski i zamieszkał w klasztorze na warszawskim Służewie. Wydał ponad 150 publikacji naukowych. W roku 2008 nakładem Instytutu Wydawniczego PAX ukazały się „Moje spotkania z Janem Pawłem II”, a rok wcześniej w tej samej oficynie wydano zbiór studiów „Prawda – dobro – sumienie”.

2022-10-22 21:41

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin: zmarł ks. Andrzej Dymer

[ TEMATY ]

śmierć

Po długiej chorobie zmarł ks. Andrzej Dymer, do niedawna dyrektor Instytutu Medycznego w Szczecinie, a wcześniej m.in. założyciel Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w tym mieście. Kapłan miał wykorzystywać seksualnie m.in. nieletnich podopiecznych ogniska młodzieżowego w Szczecinie. Toczyły się w jego sprawie zarówno postępowania cywilne, jak i kanoniczne. Informację o śmierci ks. Dymera KAI potwierdziła w kurii szczecińsko-kamieńskiej.

Kuria szczecińsko-kamieńska ma wkrótce wydać w tej sprawie komunikat.


Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Bielawa. Wyróżniony za wrażliwość na drugiego człowieka

2023-02-03 09:00

[ TEMATY ]

Bielawa

ks. Daniel Marcinkiewicz

ks. Mirosław Benedyk

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Ks. kan. Daniel Marcinkiewicz z parafią w Bielawie związany jest od blisko 20 lat

Wieloletni duszpasterz parafii Wniebowzięcia NMP ks. kan. Daniel Marcinkiewicz, został dostrzeżony przez świeckie media i nominowany do prestiżowej nagrody.

Kapituła konkursowa jednego z dolnośląskich dzienników, przyznała nominację ks. Marcinkiewiczowi do tytułu Osobowość Roku 2022 powiatu dzierżoniowskiego, w kategorii „Działalność społeczna i charytatywna”. Tym samym doceniono wkład i pracę kapłana w życie lokalnej społeczności, który od wielu lat pomaga najbardziej potrzebującym mieszkańcom Bielawy, przygotowując i wydając im paczki żywnościowe. Niedziela Świdnicka nie raz informowała o działalności charytatywnej kapłana, który nie tylko karmi, ale i wychowuje swoich podopiecznych.

CZYTAJ DALEJ

Nieść radość w chorobie

2023-02-03 20:37

Ewa Melerska

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Bycie z chorymi pozwala im zapomnieć o trudach codzienności

Przed nami XXXI Światowy Dzień Chorego. Uroczyste obchody tego dnia odbędą się 10 lutego br. Najpierw w katedrze wrocławskiej, a później na auli PWT. O tym, jaki będzie przebieg tego wydarzenia oraz dlaczego warto przyjść, opowiada Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

W kalendarzu Dzień Chorego przypada 11 lutego, natomiast centralne obchody w archidiecezji wrocławskiej zaplanowane są dzień wcześniej. -Ze względu na placówki opiekujące się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, centralne obchody zostały przeniesione, na piątek - 10 lutego. -podkreśla P. Trawka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję