Reklama

Wiadomości

Prezydent: ważne jest budowanie relacji gospodarczych z zaufanymi partnerami, jak Macedonia Północna

Wobec załamania się architektury bezpieczeństwa ważne jest budowanie silnych relacji gospodarczych z zaufanymi partnerami, jak Macedonia Północna - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Wzmacnianie współpracy ekonomicznej naszych krajów to priorytet - mówił prezydent Macedonii Północnej Stewo Pendarowski.

Prezydent Macedonii Północnej przebywa z wizytą w Warszawie. W poniedziałek Stewo Pendarowski spotkał się z prezydentem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim. Po południu prezydenci Polski i Macedonii Północnej wzięli natomiast udział w spotkaniu gospodarczym.

"Zacieśnianie współpracy gospodarczej, w tym handlowej, inwestycyjnej i biznesowej pomiędzy Polską a Macedonią Północną jest ważnym celem, który współrealizują w dużej mierze właśnie przedsiębiorcy, inwestorzy z obu naszych krajów" - mówił prezydent Duda podczas spotkania.

Wskazywał, że dobre stosunki obu krajów tworzą przyjazne warunki do zwiększania wymiany handlowej i pogłębiania współpracy między polskimi i macedońskimi przedsiębiorcami.

Podkreślił, że starania Macedonii Północnej o przyjęcie do UE zasługują na uznanie i pozytywnie wpływają na polsko-macedońską współpracę inwestycyjną, dzięki tworzeniu coraz bardziej dogodnych i atrakcyjnych warunków dla przedsiębiorców.

Podziel się cytatem

Reklama

Duda zwrócił przy tym uwagę na kryzys gospodarczy, który ogarnął całą Europę i dużą część świata, wywołany najpierw przez pandemię Covid-19, a potem także przez rosyjską agresję na Ukrainę. "Skutki inwazji rosyjskiej na Ukrainę są widoczne w wielu obszarach: od bezpieczeństwa energetycznego po żywnościowe. Dla niektórych państw rosyjski rynek zamknął się, dla innych skończyły się dostawy tanich surowców energetycznych – to wszystko w oczywisty sposób wpływa na nasze gospodarki" - mówił Duda.

Zdaniem prezydenta "wobec załamania się dotychczasowej architektury bezpieczeństwa i systemów współpracy ekonomicznej szczególnie ważne jest, byśmy budowali silne i stabilne stosunki gospodarcze z odpowiednimi, zaufanymi partnerami w Europie". "Macedonia z całą pewnością dla Polski i Polaków jest właśnie jednym z nich" - podkreślił Duda.

Wskazywał, że polsko-macedońska współpraca umacnia się; jak mówił, polski eksport do Macedonii Północnej za siedem miesięcy 2022 r. wyniósł 88,5 mln euro, co oznacza blisko 17-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Z kolei import z Macedonii Północnej do Polski - wskazywał - wzrósł w tym okresie o 41 proc. i wyniósł 195,6 mln euro, natomiast wzajemne obroty towarowe zwiększyły się o 32 proc., osiągając wartość ponad 248 mln euro.

"Choć uważam te wskaźniki za satysfakcjonujące, to dostrzegam nadal istotne możliwości zwiększenia naszej wymiany towarowej" - oświadczył prezydent.

Duda zauważył, że polscy inwestorzy oceniają macedoński rynek bardzo pozytywnie. Przekonywał, że w czasach globalnego kryzysu ekonomicznego należy dywersyfikować źródła swych inwestycji. Zachęcał więc polskich przedsiębiorców do patrzenia nie tylko w kierunku Europy Zachodniej, ale także szukania możliwości w dobrze prosperującym rejonie bałkańskim i w ramach geograficznego obszaru Trójmorza. Jak mówił, obszary te to "idealne miejsce" m.in. do inwestowania w rozbudowę infrastruktury transportowej.

Reklama

"Widzę również duży potencjał inwestycyjny dla polskich przedsiębiorców w dziedzinach takich, jak: przemysł energetyczny, w tym odnawialne źródła energii i energia geotermalna, górnictwo, poprzez wydobycie metali szlachetnych i eksploatację zasobów mineralnych, turystykę, budownictwo, ochronę środowiska, a także rolnictwo" - wyliczał prezydent. Zachęcał również macedońskich inwestorów do pogłębiania współpracy gospodarczej z Polską. Zapewnił, że nasz kraj jest otwarty na przedsiębiorców z Macedonii Północnej.

"Mamy nadzieję wrócić do spotkań przedsiębiorców w ramach forów biznesu już na wiosnę 2023 roku, organizując - przy współpracy MSZ i PAIH - forum biznesu Polska-Bałkany Zachodnie. Ta perspektywa napawa mnie optymizmem, bo stanowiłaby kolejny krok w intensyfikowaniu polsko-macedońskiej współpracy i aktywności inwestycyjnej i eksportowej" - zaznaczył prezydent Duda.

Prezydent Macedonii Północnej podkreślał z kolei, że dalsze systemowe i strukturalne wzmacnianie współpracy ekonomicznej między Polską i jego krajem jest priorytetem, ponieważ korzyści z tej współpracy płyną nie tylko do przedsiębiorców, ale także do obywateli obu krajów. "Nasze państwa mają wszystkie konieczne warunki, żeby zwiększyć współpracę gospodarczą: solidne podstawy prawne, istniejącą już sieć kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami i właściwymi instytucjami" - mówił Pendarowski.

Przypomniał, że od 2018 r. istnieje regularne połączenie lotnicze na linii Skopje-Warszawa. "Naszym zadaniem, zadaniem polityków jest stworzenie warunków oraz umożliwienie współpracy w zakresie biznesu, dlatego nieprzypadkowo Polska jest jednym z czterech państw, w których mamy swojego doradcę w dziedzinie ekonomii" - podkreślił macedoński prezydent.

Reklama

Zwrócił uwagę, że po 17 latach oczekiwania, w tym roku Macedonia Północna rozpoczęła negocjacje w sprawie przystąpienia do UE i równolegle przygotowuje się do poważnych reform koniecznych, aby dołączyć do Unii. "Oczekujemy, że wpłyną one pozytywnie na cały biznes i dalszą współpracę ekonomiczną z państwami członkowskimi Unii" - powiedział Pendarowski.

Podziel się cytatem

Głos podczas spotkania zabrał również m.in. charge d'affaires Macedonii Północnej w Polsce Ilija Psałtirow, który podkreślił, że wśród najważniejszych filarów polsko-macedońskiej współpracy, które Macedonia chciałaby wzmocnić, są: handel, inwestycje i turystyka. Podkreślił m.in., że Polska w ostatnich latach jest wśród pięciu rynków najistotniejszych dla turystyki Macedonii.

"W tej chwili mamy najbardziej konkurencyjne warunki do współpracy międzynarodowej w Macedonii, dlatego jesteśmy otwarci na wszelkiego rodzaju współpracę ze strony polskich przedsiębiorców, którzy chcieliby inwestować za granicą. Mamy otwarte serca, (...) by umożliwić polskim przedsiębiorcom warunki do współpracy" - zaznaczył Psałtirow.

Reklama

Zdzisław Sokal z zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu mówił z kolei, że PAIH ma narzędzia do wspierania przedsiębiorców, zaangażowała się też w pomoc dla Ukrainy. "Uruchomiliśmy pomoc w zakresie wspierania małego i średniego biznesu, w zakresie relokacji do Polski. Utworzyliśmy również warunki, takie techniczne, dla biznesu ukraińskiego, który może w Polsce dalej prowadzić swoją działalność" - wyliczał.

Sokal podkreślał również, że powstała baza danych polskich firm deklarujących udział w odbudowie Ukrainy obejmująca w tej chwili 2 tys. firm. "Wydaje się, że jest miejsce również - w tej odbudowie Ukrainy, w stworzeniu jakichś fundamentów dla rozwoju gospodarczego, (...), by nasze gospodarki właściwie funkcjonowały - i dla Macedonii. Zapraszamy państwa do współpracy z nami, z Polską, z naszymi firmami. Jesteśmy sąsiadami Ukrainy, mamy wiedzę, mamy doświadczenie w tym zakresie i absolutnie jest miejsce do współpracy z Macedonią w zakresie odbudowy tej bieżącej, jak również odbudowy tej dalszej" - podkreślił Sokal. (PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ reb/ mok/

2022-10-24 17:56

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wytwarzanie bożej żywności

Niedziela Ogólnopolska 2/2019, str. 36-37

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Grzegorz Boguszewski

Jan Krzysztof Ardanowski

Jan Krzysztof Ardanowski

WIESŁAWA LEWANDOWSKA: – Jakie będzie polskie rolnictwo w niedalekiej przyszłości, Panie Ministrze? Czy zgodnie z globalnymi trendami będzie nastawione na wielkoformatową produkcję taniej żywności, czy może zachowa swą obecną specyfikę, bardziej sprzyjającą ekologii i klimatowi?

CZYTAJ DALEJ

Abp Grušas dla KAI: końcowy dokument zgromadzenia w Pradze bez propozycji reform

2023-02-08 15:23

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Propozycje reform w Kościele nie będą tematem dokumentu końcowego europejskiego zgromadzenia synodalnego, jakie w dniach 5-12 lutego odbywa się w Pradze. Potwierdził to przewodniczący Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) abp Gintaras Grušas.

Odpowiadając na pytanie KAI, metropolita wileński oświadczył, że nie taki jest cel dokumentu ani samego procesu synodalnego. Zaznaczył, że „nie mamy przedstawiać rozwiązań problemów, mamy doświadczać synodalności:. Spodziewa się jednak, że problemy i „rany”, o których mówiono w czasie zgromadzenia, będą w nim wspomniane. – Ale to nie jest dokument programowy, nie będziemy więc w nim proponować ostatecznych rozwiązań problemów, jakie występują w Kościele – podkreślił abp Grušas.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję