Reklama

Edukacja

Kraków: nowy wydział na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II

[ TEMATY ]

studia

Piotr Drzewiecki

Wydział Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie został erygowany przez Kongregację ds. Edukacji Katolickiej. To trzeci wydział prawa kanonicznego w Polsce.

19 marca Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej erygowała Wydział Prawa Kanonicznego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. „Jest to dla nas ważne z dwóch powodów. Po pierwsze stanowi dowód uznania dla naszych kanonistów (to trzeci wydział prawa kanonicznego w Polsce), a po drugie otwiera kolejną szansę rozwoju dla naszej uczelni” – mówi KAI Monika Wiertek, rzeczniczka UPJPII.

Reklama

Uczelnia kilka lat starała się o przekształcenie funkcjonującego od 1990 r. Instytutu Prawa Kanonicznego w Wydział Prawa Kanonicznego. Do tej pory IPK prowadził studia III stopnia na kierunku teologia, nadając stopień licencjata kościelnego z prawa kanonicznego. Mogli je rozpocząć absolwenci teologii lub prawa (po uzupełnieniu wiedzy z podstawowych działów teologii).

„Teraz rozpoczniemy starania o otwarcie nowego kierunku studiów jednolitych magisterskich (pięcioletnich) ‘prawo kanoniczne’ dla kandydatów po maturze” – informuje Wiertek. Absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie w sądach i administracji kościelnej, poradniach katolickich, na uczelniach i w seminariach jako wykładowcy.

Wydział Prawa Kanonicznego UPJPII w Krakowie jest trzecim w Polsce po tego typu jednostkach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Mamy nadzieję, że przyczyni się on do rozwoju naszego uniwersytetu i wzrostu liczby studentów” – mówi rzeczniczka UPJPII.

Pierwszym dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII został ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut.

2014-03-25 17:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zdalne sesje egzaminacyjne na wielu uczelniach w związku z pandemią koronawirusa

[ TEMATY ]

studia

koronawirus

kite_rin/fotolia.com

Zdalne sesje egzaminacyjne - z wykorzystaniem różnego rodzaju komunikatorów - odbędą się na wielu polskich uczelniach, również tych o profilu medycznym. Szkoły wyższe deklarują elastyczność w kwestiach organizacyjnych i możliwość wydłużenia sesji.

W związku z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirusa SARS-CoV-2 minister nauki i szkolnictwa wyższego podjął decyzję o zawieszeniu zajęć dydaktycznych na uczelniach od 12 marca. Według najnowszych wytycznych zamknięcie uczelni potrwać ma do 24 maja. Resort nauki zobligował uczelnie do kontynuowania kształcenia studentów w tym okresie w formie zdalnej. Pandemia spowodowała też zmiany w zbliżającej się sesji egzaminacyjnej, która z reguły odbywa się w Polsce w czerwcu i lipcu.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję