Reklama

Kościół

Wiedeń: Polonijna pielgrzymka szlakiem Jana Pawła II w intencji Austrii

Już po raz piąty z inicjatywy Radia Droga odbyła się piesza pielgrzymka Polaków mieszkających w Wiedniu, łącząca dwa miejsca upamiętniające patrona Polonii Austriackiej św. Jana Pawła II. – Krzyż Papieski w Donaupark i Polskie Sanktuarium Narodowe na Kahlenbergu. W tym roku termin pielgrzymki zbiegł się ze Świętem Narodowym Austrii, które przypada na 26 października. Dlatego pątnicy postanowili pomodlić się w tym dniu za ich drugą ojczyznę – Austrię

[ TEMATY ]

Austria

św. Jan Paweł II

©Joanna Łukaszuk-Ritter

Grupa pielgrzymkowa w drodze na Kahlenberg

Grupa pielgrzymkowa w drodze na Kahlenberg

Kilkudziesięcioosobowa grupa Polaków spotkała się przy Krzyżu Papieskim w Parku Naddunajskim, gdzie wspólną modlitwą rozpoczęli pielgrzymkę. To historyczne miejsce – tu podczas pierwszej podróży apostolskiej do Austrii w 1983 r. Jan Paweł II celebrował Mszę św. na zakończenie Katholikentag. Z tej okazji na 20-hektarowej łące, zwanej od tej pory „Łąką Papieską" (Papstwiese), wzniesiony został imponujący 40-metrowy stalowy krzyż o wadze 56 ton, który, mimo prób usunięcia go, przetrwał do dnia dzisiejszego. W 2012 r. po przeprowadzonej renowacji Krzyż Papieski został uroczyście pobłogosławiony przez kard. Christopha Schönborna. Z czasem krzyż stał się miejscem modlitwy dla grup religijnych, które regularnie odprawiają tu nabożeństwa. Wśród uczestników pielgrzymki były osoby, które doskonale pamiętają dzień 11 września 1983 r., kiedy to, mimo ulewnego deszczu, zgromadziło się w tym miejscu ponad 300 tys. wiernych, również wielu żyjących w Austrii Polaków. Zapamiętali oni także słowa Papieża Polaka, który mówił o tym, że człowiek na nowo może odnaleźć nadzieję i odzyskać utraconą odwagę. Z tymi uczuciami polonijni pątnicy z Wiednia podążają już od 30 lat za krzyżem pielgrzymkowym, na którym wygrawerowane są słowa „Przez Maryję do Jezusa", pamiętając o tym, że to Jej zawierzył się bezgranicznie św. Jan Paweł II i prosząc, abyśmy i my oddawali się bez reszty Maryi.

Modlitwa w intencji Austrii

„Modlimy się w intencji Austrii, bo jest ona nam bliska. Tu żyjemy i pracujemy, tu wychowujemy nasze dzieci. Przez te wszystkie lata kraj ten stał się naszą drugą ojczyzną. Modlimy się za nią zarówno na comiesięcznych pielgrzymkach do groty Matki Bożej z Lourdes w Maria Gugging, jak i codziennie na antenie naszego skromnego internetowego radia.” – podkreślił pan Stanisław Salamon, organizator pielgrzymki i redaktor naczelny katolickiego Radia Droga.

©Joanna Łukaszuk-Ritter

Kahlenberg. Kościół św. Josefa. Polskie Sanktuarium Narodowe

Kahlenberg. Kościół św. Josefa. Polskie Sanktuarium Narodowe

©Joanna Łukaszuk-Ritter

Kahlenberg. Kościół św. Josefa. Kaplica MB Częstochowskiej

Kahlenberg. Kościół św. Josefa. Kaplica MB Częstochowskiej

Ważnym impulsem tej pielgrzymki były odbywające się kilka dni wcześniej w wiedeńskiej parafii Mariahilf rekolekcje prowadzone przez o. Antonella Cadeddu pod hasłem „Niechaj zstąpi Duch Twój i odnowi ziemię“. Rozważane były fragmenty z Księgi Ezechiela o „Ożywieniu wysuszonych kości" (Ez 37, 1-14), w którym jest mowa o tym jak Pan Bóg wysyła swojego proroka Ezechiela po to, aby modlił się nad wyschłymi kośćmi. „Każdy z nas jest powołany, żeby prorokować, modlić się, żeby dawać z siebie więcej. Pan Bóg wylewa swego ducha tam, gdzie my się modlimy“ – mówiła pani Natalia Hanna, redaktor Radia Droga, która idzie w pielgrzymce na Kahlenberg zachęcona przez ojca Antonella, aby modlić się w intencji Wiednia, „tym bardziej, że dziś obchodzimy Święto Narodowe Austrii."

Reklama

Spod Krzyża Papieskiego w skupieniu i modlitwie pątnicy przeszli wzdłuż Dunaju, mijając Nussberg i Kahlenbergerdorf. Wspinaczka po skalistych schodach na wzgórze Leopoldsberg była doskonałym momentem do odmówienia Drogi Krzyżowej. Po pokonaniu trasy liczącej ok. 11 km grupa pielgrzymkowa osiągnęła swój cel – kościół św. Józefa na Kahlenbergu – Polskie Sanktuarium Narodowe, a także miejsce upamiętniające św. Jana Pawła II. Na murach kościoła widnieje tablica przypominająca wizytę Papieża Polaka 13 września 1983 r. oraz odsłonięta przez niego tablica upamiętniająca zwycięstwo króla Jana III Sobieskiego w trzechsetną rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. Natomiast w kościele znajduje się poświęcona przez Jana Pawła II kaplica pw. Matki Bożej Częstochowskiej z cenną kopią Ikony Jasnogórskiej podarowaną przez ojców Paulinów.

Pątników przywitał u progu kościoła ks. Krzysztof Tessmer, który sprawował Mszę św. w intencji Austrii z prośbą o silną wiarę dla Narodu Austriackiego. Na zakończenie nabożeństwa uczestnicy pielgrzymki otrzymali błogosławieństwo krzyżem pielgrzymkowym.

2022-10-28 07:47

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: na uznanie Jana Pawła II Doktorem Kościoła i patronem Europy trzeba będzie poczekać

O tym, dlaczego Jan Paweł II zasługuje na tytuł Doktora Kościoła i patrona Europy oraz z jakich przyczyn trzeba będzie jeszcze na to poczekać - mówił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zabrał głos w pierwszej części konferencji pt. „Kościół św. Jana Pawła II – niepodległość ducha”, która odbywa się w siedzibie Sekretariatu KEP w Warszawie.

Abp Gądecki poinformował, że 22 października 2019 r. polski episkopat skierował do Stolicy Apostolskiej prośbę o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i współpatronem Europy, zwracając się też z prośbą o wsparcie tej idei do innych episkopatów. Przypomniał, że tytuł Doktora Kościoła przyznaje się świętym, którzy wnieśli znaczący wkład w doktrynę i misję ewangelizacyjną Kościoła. Zwrócił uwagę, że idea patronów europejskich wywodzi się z koncepcji patronów poszczególnych narodów. W XX w., w dobie integracji, ale też odchodzenia od wartości chrześcijańskich dotychczas spajających kontynent, zaczęto poszukiwać świętych, którzy wskazywaliby właściwy kierunek przemian cywilizacyjnych.

CZYTAJ DALEJ

Afrykańskie orędzie Maryi. Objawienia w Kibeho

2023-01-30 19:58

[ TEMATY ]

Objawienia w Kibeho

Karol Porwich/Niedziela

Objawienia w Kibeho to pierwsze oficjalnie uznane przez Kościół afrykańskie spotkania z Maryją. Orędzie nie ma jednak charakteru lokalnego, nie dotyczy wyłącznie Rwandy, jego treść ma walor uniwersalny. To niezwykłe, że Matka Boża wybrała tak egzotyczne dla nas miejsce, by przypomnieć o swej matczynej miłości.

Alphonsine, Anathalie, Marie-Claire. A także Stephanie, Agnes, Emmanuel oraz Vestine. To imiona siedmiorga młodych ludzi, świadków objawień Matki Najświętszej w Afryce. Maryja posłużyła się wobec nich tymi samymi środkami wyrazu, co w innych objawieniach. Ukazała im swą niebiańską postać i skierowała do nich swoje słowo. Tym samym nadała objawieniom w Kibeho wymiar uniwersalny. Ale Jej orędzie zostało powtórzone przez wizjonerów w sposób niezwykły: za pomocą śpiewu, tańca, gestów, nawet postu. Taki jest „język” mieszkańców Rwandy. Dla nas jednak ich kolorowe media są mało zrozumiałe. Aby zgłębić treść objawień w Kibeho, musimy opowiedzieć je po swojemu. A mamy do tego prawo, nawet obowiązek.

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję