Reklama

Polska

Jasna Góra: Ludowcy z pamięcią o zmarłych przywódcach i działaczach ruchu

„A Polska winna trwać wiecznie” mówił Wincenty Witos, działacz polskiego ruchu ludowego, trzykrotny premier Rzeczypospolitej Polskiej. Dziś przed 77 rocznicą jego śmierci przypadającą 31 października na Jasną Górę przybyli przedstawiciele polskiego ruchu ludowego, aby wyrazić pamięć nie tylko o nim, ale także o innych zmarłych ludowcach.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

ludowcy

Karol Porwich/Niedziela

W pielgrzymce uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przedstawiciele ludowców podkreślali, że przyjechali na pielgrzymkę, aby prosić Matkę Bożą o pokój dla Polski, dobrą przyszłość dla rodzin i by modlić się w intencji zmarłych przywódców. - Chcemy pamiętać o zmarłych ludowcach, bo jak się nie pamięta o swojej historii, to nie można budować dobrej teraźniejszości - podkreślali.

- Wincenty Witos w okresie międzywojennym był przywódcą narodu polskiego. Dla mnie był mężem stanu i kiedy wróg stał u bram, to on jednoczył ludzi i nawoływał do obrony Polski - powiedział Mariusz Bądzior, starosta sieradzki, prezes PSL w Sieradzu.

Reklama

Starosta podkreślił, że ta pielgrzymka ma dla niego znaczenie symboliczne.

- Dziękujemy Matce Bożej za to, że jesteśmy i możemy tutaj być. Rolnicy, chłopi i ludzie wsi zawsze pamiętali o Bogu i Ojczyźnie, dlatego pielęgnujemy naszą historię – zauważył starosta sieradzki.

- Nawiązujemy do przedwojennych tradycji, dla nas wszystko kryje się w haśle „żywią i bronią”. Mieszkańcy polskich wsi zapewniają żywność, ale też tak, jak było np. w powstaniu warszawskim potrafią wyjść na front i walczyć. Do tego nawoływał Wincenty Witos i my o tym pamiętamy - powiedział z kolei Henryk Kiepura prezes śląskiego PSL, starosta powiatu kłobuckiego.

W Kaplicy Pamięci Narodu od 1994 r. wmurowane są tablice poświęcone trzem polskim działaczom: Romanowi Dmowskiemu, Wojciechowi Korfantemu i Wincentemu Witosowi. Po Mszy św. delegacja ludowców złożyła tutaj hołd zmarłym przedstawicielom ruchu ludowego.

2022-10-29 15:40

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto ludowców w Legnicy

Niedziela legnicka 25/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

ludowcy

Monika Łukaszów

Moment odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa

Moment odsłonięcia pomnika Wincentego Witosa

Odsłonięcie pomnika Wincentego Witosa, Msza św. oraz uroczysty przemarsz przez legnicki Rynek – tak wyglądały uroczystości związane z Wojewódzkim Świętem Ludowym, które odbyły się 9 czerwca br. w Legnicy

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w parafii św. Jana w intencji ludowców oraz wszystkich rolników ziemi dolnośląskiej. We franciszkańskiej świątyni zgromadzili się najważniejsi przedstawiciele dolnośląskich struktur PSL-u, m.in.: Tadeusz Samborski, prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Krajobrazy”, Kazimierz Burtny, wicestarosta Janina Mazur, a także wielu zaproszonych gości, w tym samorządowcy, parlamentarzyści oraz władze miasta Legnicy. Nie zabrakło także przedstawicieli różnych środowisk ludowców z terenu Dolnego Śląska, którzy na uroczystość przybyli z pocztami sztandarowymi.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

[ TEMATY ]

Jasna Góra

chór

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

- Wasz śpiew pomaga ludziom doświadczyć obecności Boga - mówił kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak na rozpoczęcie dziękczynnej Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Znaczek pocztowy ku pamięci Papieża Emeryta Benedykta XVI

2023-01-30 10:30

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Poczta Watykańska /materiał prasowy

31 styczna mija dokładnie miesiąc od śmierci Papieża Emeryta. Aby uczcić Benedykta XVI Poczta Watykańska wydaje nowy znaczek i specjalny stempel pocztowy.

Na znaczku umieszczono jest zdjęcie Papieża zrobione 21 lipca 2009 r. podczas jego wakacyjnego pobytu w Dolinie Aosty. Znaczek o wartości 1,25 euro został wydrukowany w Belgii, w drukarni Bpost, w nakładzie 105.000 egz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję