Reklama

Wiadomości

Dyplomaci RP odwiedzą polskie groby na świecie, m.in. w Berlinie, Paryżu, Madrycie i Pekinie

Z okazji dnia Wszystkich Świętych dyplomaci RP odwiedzają polskie groby m.in. w Berlinie, Paryżu, Madrycie i Pekinie. Na berlińskim cmentarzu Altglienicke z udziałem kierownictwa ambasady, polskich duchownych i środowisk polonijnych odbędzie się uroczystość przy kwaterze ofiar II wojny światowej.

[ TEMATY ]

Polska

Polska

cmentarz

groby

Karol Porwich/Niedziela

Na 1370 skremowanych osób w zbiorowej mogile spoczywają prochy 435 Polek i Polaków zamordowanych w KL Sachsenhausen i Miejscu Straceń Ploetzensee.

Przedstawiciele ambasady oraz ataszatu obrony odwiedzą również ok. 25 miejsc pamięci i cmentarzy we wschodnich Niemczech, gdzie znajdują się polskie groby. W sposób szczególny zostanie uczczona pamięć ofiar II wojny światowej, byłych niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Buchenwald, Mittelbau-Dora, Ravensbruck i Sachsenhausen.

W Paryżu polscy dyplomaci złożą we wtorek kwiaty i zapalą znicze na grobach ambasadora Kajetana Morawskiego w Lally-en-Val, Cypriana Kamila Norwida i innych Polaków na cmentarzu w Montmorency, Józefa Czapskiego i Jerzego Giedroycia w Le Mesnil-le-Roi oraz Fryderyka Chopina na stołecznym cmentarzu Pere Lachaise.

Na dwóch madryckich nekropoliach, cmentarzu południowym oraz cmentarzu św. Izydora, pracownicy polskiej ambasady zapalą znicze na grobach polskich weteranów wojennych. W Barcelonie konsulat RP połączy obchody Wszystkich Świętych z odsłonięciem popiersia Jana Pawła II. Dodatkowo w Borja planowane jest zapalenie lampki na grobie żołnierki Armii Krajowej i łączniczki w powstaniu warszawskim, Lilianie Skorel.

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino z okazji Wszystkich Świętych zaplanowana jest msza święta. Następnie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym poległych żołnierzy 2. Korpusu Polskiego w San Vittore del Lazio, miasteczku leżącym kilka kilometrów od Monte Cassino oraz na włoskim Cmentarzu Wojennym w Mignano Monte Lungo, gdzie spoczywają żołnierze Królewskiej Armii Włoch, którzy zginęli w walce z Niemcami w 1943 roku. Po południu na rzymskim cmentarzu Prima Porta oprawiona zostanie msza święta w kaplicy przy kwaterze polskiej.

W Moskwie już w sobotę ambasador Krzysztof Krajewski odwiedził Cmentarz Doński, gdzie znajdują się symboliczne groby przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, zwabionych i uprowadzonych do ZSRR, a następnie skazanych w 1945 r. w procesie szesnastu: gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" i zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj, Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego". Ambasador Krajewski złożył również w sobotę kwiaty przy Kamieniu Sołowieckim w centrum Moskwy - pomniku upamiętniającym ofiary terroru politycznego w ZSRR. Głaz przywieziony z Wysp Sołowieckich, miejsca pierwszych w ZSRR łagrów dla więźniów politycznych, znajduje się tuż obok gmachu Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB).

Reklama

W Londynie przedstawiciele ambasady RP mają odwiedzić groby zasłużonych Polaków, którzy zostali pochowani na cmentarzach w brytyjskiej stolicy. Co roku składane są kwiaty i zapalane znicze na polskich grobach na cmentarzu Gunnersbury oraz kolumbarium przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Ponadto ambasada finansuje znicze w ramach dorocznej Akcji Znicz, czyli sprzątaniu polskich grobów.

Na Węgrzech obchody dnia Wszystkich Świętych odbędą się na polskiej kwaterze na budapeszteńskim cmentarzu Rakoskeresztur: odprawiona zostanie msza święta, złożone zostaną kwiaty, również od ambasady. Rakoskeresztar to największa polska nekropolia na Węgrzech i pochowanych jest tam m.in. ponad 100 polskich żołnierzy z czasów II wojny światowej.

W Szwecji główne uroczystości przy udziale konsula RP odbyły się w sobotę na katolickim cmentarzu Haga Norra w w podsztokholmskiej gminie Solna, gdzie pochowani są ministrowie rządu II RP, dyplomaci, żołnierze, a także więźniowie hitlerowskich obozów koncentracyjnych. Konsul Maciej Zamościk, szwedzka Polonia oraz przedstawiciele polskiej szkoły złożyli wieńce i kwiaty, a groby bohaterów niepodległościowych oznaczono biało-czerwonymi flagami.

Przedstawiciele Ambasady RP w Rydze będą składać kwiaty na grobie Ity Kozakiewicz – zmarłej w latach 90. polskiej działaczki, deputowanej do łotewskiego parlamentu.

Reklama

W Pekinie polscy dyplomaci złożą wiązanki kwiatów i zapalą znicze na grobach Polaków pochowanych na stołecznym cmentarzu Babaoshan. W 2021 r. odwiedzili grób tragicznie zmarłego w 1951 roku ppłk. Włodzimierza Sasima, attache obrony w Chinach i Korei, a także pochowanego w zbiorowej mogile korespondenta PAP red. Jeremiego Starca, który zginął w 1955 roku w katastrofie lotniczej na trasie Hongkong-Indonezja.(PAP)

bml/ ksta/ zat/ sw/ aw/ mrf/ zys/ ndz/ anb/ bjn/ baj/

2022-10-31 17:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Indie: dewastacja chrześcijańskich cmentarzy

[ TEMATY ]

cmentarz

pixabay.com

Te akty wandalizmu są zaplanowane przez osoby zainteresowane tym, by siać niezgodę między wspólnotami religijnymi i podsycać nienawiść religijną – powiedział metropolita Goa i Damão w Indiach na wieść o kolejnych wypadkach niszczenia cmentarzy chrześcijańskich w tym kraju.

Abp Filipe Neri Ferrão zaapelował jednocześnie do wyznawców wszystkich religii, aby powstrzymali się od akcji odwetowych i nie rozniecali nienawiści religijnej. Przypominając, że stan Goa ma długą tradycję zgody międzyreligijnej i pokoju, wezwał, by za wszelką cenę żyć tymi wartościami.

CZYTAJ DALEJ

Dobra święta

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

patron

święta

św. Agata

Bergognone/Wikipedia

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska

Św. Agata Sycylijska ur. ok. 236 r. zm. w 251 r.
Dlaczego Agata Sycylijska, której liturgiczne wspomnienie obchodzone jest 5 lutego, to dobra święta? Dlatego, że jej imię oznacza z greki po prostu „dobra”.

W naszej polskiej tradycji z tą świętą, która żyła w III wieku, a zatem była związana z początkami Kościoła, wiąże się wiele mądrych ludowych porzekadeł. Oto te najbardziej znane: „Gdy św. Agata po błocie brodzi, człek w Zmartwychwstanie po lodzie chodzi”; „Św. Agata pożary zgniata”; „Chleb i sól św. Agaty od ognia strzeże chaty” czy „Gdzie św. Agata, bezpieczna tam chata”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję