Reklama

Błogosławiony ksiądz Jan wzywa nas do świadectwa miłosierdzia

Niedziela przemyska 42/2002

Drodzy Diecezjanie!
Trwa w nas jeszcze radość, jaką przeżyliśmy na krakowskich Błoniach, kiedy to Ojciec Święty włączył ks. Jana Wojciecha Balickiego do grona błogosławionych. Była to nie tylko nasza radość. W przemówieniu na Anioł Pański, tuż po zakończeniu beatyfikacyjnej Mszy św., Ojciec Święty dał wyraz swojej radości i powiedział o oczekiwaniach z racji wyniesienia przemyskiego kapłana. Przypomnijmy sobie te słowa: "Nie mogę zapomnieć o archidiecezji przemyskiej, która dziś raduje się z wyniesienia do chwały błogosławionych ks. Jana Balickiego (...) proszę Boga, aby kult tego nowego Patrona przynosił w sercach wszystkich obfite owoce łaski".
I oto nadchodzi dzień 24 października, w którym zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej obchodzić będziemy liturgiczne wspomnienie naszego nowego Błogosławionego.
Chciałbym, aby był to dzień wyjątkowy dla całej naszej archidiecezji, obchodzony nie tylko ten jeden raz, ale każdego roku. Widać bowiem wyraźnie, że Ojcu Świętemu chodzi o to, aby szczególna refleksja i modlitwa formowała naszą wiarę i nasze codzienne życie. Pokora Błogosławionego miała owocny wpływ na zachowanie się wobec drugiego człowieka, a także na codzienną ocenę siebie w relacji do Pana Boga.
W ostatnim komunikacie z okazji 58. Tygodnia Miłosierdzia zwracałem uwagę na potrzebę wrażliwości na ludzką biedę. Daliście temu wyraz waszym duchowym i materialnym wsparciem, za co serdecznie dziękuję.
Postać bł. Księdza Jana winna nam przypominać, że miłosierdzie nie jest jednorazowym aktem, jakąś formą kościelnej akcyjności. Wskazując na bł. Księdza Jana, Papież wytyczył nam drogę. "Służbą miłosierdzia było życie bł. Jana Balickiego. Jako kapłan miał zawsze otwarte serce dla wszystkich potrzebujących. Jego posługa miłosierdzia przejawiała się w niesieniu pomocy chorym i ubogim, ale szczególnie mocno wyraziła się przez posługę w konfesjonale" (Jan Paweł II).
Nie zostawiać biednych samym sobie...
Ten pierwszy i każdy kolejny dzień liturgicznego wspomnienia winien zaowocować zwiększoną troską o los ludzi biednych. Różne są te parafialne biedy. Znamy je dobrze, czasem nie wiemy, jak im pomóc, nie utwierdzając w bezczynności. Nie można jednak ustawać w wysiłku uruchomienia wrażliwości. Niech zatem dni poprzedzające wspomnienie będą czasem spotkań katechetycznych, w grupach żywego Kościoła poświęconych refleksji - komu i jak możemy pomóc.
Widzę tu duże pole dla Akcji Katolickiej. Tam, gdzie to możliwe, a nawet trudne, warto by się wybrać do wiejskich sklepów, barów i zaproponować, aby w dniu wspomnienia nie podawać alkoholu. Przecież na wioskach, a w wielkim procencie nasza diecezja jest wiejska, sklepy te prowadzą ludzie wierzący. To oni, podjąwszy taką inicjatywę, staliby się apostołami trzeźwości. Oni najlepiej wiedzą, jak wiele zła dzieje się poprzez alkohol.
Niełatwo było młodemu wikaremu z Polnej wkraczać do czterech żydowskich karczm, by upomnieć pijących tam mężczyzn, że rozpoczyna się czas Gorzkich Żali i należałoby podjąć akty współczucia cierpiącemu Jezusowi. Naśladując naszych patronów, nie chcemy pominąć ich odwagi, nawet za cenę ewentualnego upokorzenia.
Ten dzień może być także okazją do modlitewnego zastanowienia się przez nasze rodziny, zwłaszcza te modlące się w Kręgach Domowego Kościoła, czy nie mogliby zaprosić do swojego domu na najbliższe święta dziecka z Domów Dziecka i pozwolić mu przeżyć święta w radości i cieple, ucząc jednocześnie pięknej polskiej tradycji świętowania Bożego Narodzenia.
Pomóc swojemu ubóstwu...
W przededniu wspomnienia warto by może pomyśleć o tym, jak jeszcze bardziej docenić wartość spowiedzi świętej. Błogosławiony Rektor, o czym świadczą wspomnienia świadków, wykorzystywał każde spotkanie do zachęty, aby ludzie korzystali z sakramentu pokuty. On wierzył w Miłosierdzie Boże i tu przybliżał je najskuteczniej. Te nieraz przypadkowe spotkania rodziły wielkie nawrócenia.
Choćby godzinna obecność księdza w konfesjonale przed każdą Mszą św. stwarza przecież okazję spowiedzi odbywanej z wiarą w skuteczność metody duszpasterskiej naszego Błogosławionego spowiednika i przyprowadzi do tego miejsca szczególnego miłosierdzia tych, którzy może potrzebują czasu i cierpliwości kierownika duchowego. Wiem, że to utrudzenie dla kapłanów, ale i źródło nowe do umocnienia wewnętrznego. Nadarza się okazja, abyśmy wszyscy, kapłani i wierni, zreflektowali swój stosunek do praktyki spowiedzi, do jej pogłębienia i uczynienia z niej drogi pracy nad sobą poprzez kierownictwo duchowe. Sprawa jest prosta. Częstsza spowiedź powinna stać się momentem wyznawania grzechów, ale i zwycięstw, świadczących o pracy nad sobą.
Adoracyjna wdzięczność
Ks. Jan Balicki po powrocie ze studiów w Rzymie zachęcił proboszcza katedry do praktyki wieczornych nabożeństw eucharystycznych. Wiemy, że wówczas Msze Święte odprawiane były tylko rano, wieczorem katedra była zamknięta. Po namowach proboszcz uległ "gwałtownikowi" sprawy Bożej i zaryzykował. Okazało się, że było to wyjście naprzeciw potrzebom wielu ludzkich serc. Dziś mamy wieczorem Mszę św. i możliwość spotkania z Jezusem Eucharystycznym. Zachęcam przeto, aby właśnie w sam dzień wspomnienia zgromadzić się na godzinną adorację Jezusa Eucharystycznego. Warto w tej modlitwie ująć intencję licznych i godnych powołań do życia kapłańskiego, zakonnego czy apostolskiego. Na pewno winien znaleźć się tu akcent ekspiacyjny za brak należytego dziękczynienia po Komunii św. Znany jest epizod rozmowy bł. Jana z pewnym kapłanem, który ubolewał, że wierni, a i kapłani, po Komunii św. natychmiast wychodzą z kościoła. Kapłan ów twierdził, że choćby z piętnaście minut zostali. Wtedy błogosławiony Rektor westchnął - "Piętnaście minut? Cóż to jest piętnaście minut".
Przyjmijcie, Bracia i Siostry, ten list jako wyraz wdzięczności za wielkie dary Kościoła. Co z nimi zrobimy, zależy już od Nas, tworzących poszczególne parafie. Ufam, że czas poświęcony na szerzenie kultu bł. Księdza Jana nie będzie stracony. Niech duchową strawą nadchodzącego dnia będą słowa samego Błogosławionego, zapisane w jego notatkach pod datą 21 września 1940 r.:
Dobrze, Panie, żeś mnie upokorzył... dobrze... to na to, abym się poprawiał ciągle, czyli nawracał do Pana Jezusa - wzoru wszelkiej świętości. A więc zwrócę uwagę na:
1. coraz doskonalsze umartwienie i skupienie we wszystkim;
2. bojaźń Boga i lęk przed Jego obrażaniem;
3. nieustającą prośbę o unikanie najmniejszego nawet grzechu;
4. częsty żal wzbudzany za najmniejsze przewinienia.
Razem z naszymi świętymi czcicielami Matki Najświętszej - bł. Józefem Sebastianem i bł. Janem Balickim łączę się z Wami w różańcowej modlitwie i od serca błogosławię.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi wzywają do uwolnienia porwanych seminarzystów

2020-01-17 16:04

[ TEMATY ]

klerycy

porwanie

Nigeria

Vatican News/©yupachingping - stock.adobe.com

Biskupi i księża apelują o uwolnienie czterech seminarzystów porwanych w Kadunie, w Nigerii. Klerycy zostali uprowadzeni w nocy 8 stycznia przez nieznanych sprawców. Miejscowe źródła poinformowały ponadto, że porywacze nawiązali kontakt z ich rodzinami, ale nie żądali okupu.

W związku z licznymi porwaniami i zabójstwami chrześcijan w Nigerii przez islamskich terrorystów, istnieje poważna obawa o życie uprowadzonych. „Czemu świat milczy w obliczu eksterminacji nigeryjskich chrześcijan? Pomóżcie nam!” – apeluje ks. Joseph Bature Fidelis.

Czujemy się bardzo samotni - „Sytuację chrześcijan w Nigerii można śmiało nazwać prześladowaniem, zwłaszcza na północy kraju, gdzie większość stanowią muzułmanie. Od grudnia ubiegłego roku terroryści z Boko Haram działają z jeszcze większą brutalnością. Dowodem na to jest historia dziesięciu chrześcijan porwanych i bestialsko zamordowanych przez to ugrupowanie w Boże Narodzenie. Droga, na której zostali oni porwani, jest dziś właściwie nieprzejezdna dla chrześcijan, jest tam bardzo niebezpiecznie. Dlaczego tak się dzieje? Boko Haram chce kontroli nad regionem i robi wszystko, aby ją zdobyć, dlatego wielu chrześcijan stamtąd wypędzono, a innych zabito. Pilnie potrzebujemy pomocy rządów europejskich i prosimy o modlitwę, ponieważ czujemy się bardzo osamotnieni.“

Czterech uprowadzonych to młodzi studenci pierwszego roku filozofii z seminarium Dobrego Pasterza w Kadunie, w wieku od 18 do 23 lat. Zostali porwani przez kilku uzbrojonych mężczyzn, którzy sforsowali ogrodzenie seminarium i w otworzyli chaotyczny ogień.
Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Mogło ich być bardzo dużo, bo w seminarium mieszka 268 kleryków.

Porwania chrześcijan w tym rejonie są niestety czymś zwyczajnym. Boko Haram i inne islamskie grupy terrorystyczne używają brutalnych metod, aby umocnić swoją władzę. Chcą zwrócić na siebie uwagę mediów, zasilić szeregi nowymi bojownikami i wymusić pieniądze od rodzin porwanych na prowadzenie terrorystycznej działalności.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: Zapamiętam bp Stefanka jako człowieka wielkiego serca

2020-01-18 13:10

[ TEMATY ]

abp Stanisław Gądecki

bp Stanisław Stefanek

Radio Maryja/Monika Bilska

ks. bp Stanisław Stefanek

Zapamiętam go jako człowieka wielkiego serca, zawsze szczerego i życzliwego ludziom. Był człowiekiem dialogu i nieustannie szukał porozumienia. Najważniejsza była dla niego służba człowiekowi i rodzinie – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Episkopatu Polski, wspominając zmarłego 17 stycznia biskupa Stanisława Stefanka.

Abp Gądecki przypomniał, że bp Stefanek był mocno związany z Poznaniem. „Tutaj studiował teologię, tutaj został też wyświęcony na prezbitera przez abp. Antoniego Baraniaka i zawsze czuł głęboki związek z tym miastem” – zaznaczył. Przewodniczący Episkopatu przypomniał też najważniejsze rysy kapłaństwa zmarłego biskupa seniora diecezji łomżyńskiej. Podkreślił, że niezwykle ważna była dla niego była Biblia, rodzina, służba człowiekowi i praca dla Kościoła w Episkopacie Polski.

Przewodniczący Episkopatu podkreślił: „Bardzo ważne w jego życiu i kapłaństwie było głębokie zainteresowanie Pismem Świętym. Studiował na Sekcji Biblijnej Wydziału Teologicznego KUL i wielką wagę przywiązywał do popularyzacji Biblii. Prowadził wykłady z egzegezy Starego Testamentu w Wyższym Seminarium Duchownym księży Chrystusowców w Poznaniu”.

Jak zaznaczył abp Gądecki nie da się mówić o bp. Stefanku nie wspominając jego życzliwości dla wszystkich ludzi. „Był człowiekiem bardzo otwartym, chciał się dzielić wiedzą i wykorzystywać ją dla dobra ludzi. Dlatego tak zaangażował się w pracę dla dobra rodzin. Przez wiele lat kierował Instytutem Studiów nad Rodziną. To właśnie rodzina, troska o każde życie i o małżonków były centrum jego działalności. Bronił godności rodziny i upominał się o jej prawa” – mówił.

Abp Stanisław Gądecki przypomniał także o wspólnej pracy z biskupem Stefankiem w ramach Konferencji Episkopatu Polski. „Aktywnie uczestniczył w pracach Episkopatu. Był członkiem Komisji ds. Rodziny, Komisji ds. Misji, Komisji ds. Zakonnych i Komisji ds. Liturgii. W 1993 roku został członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny” – podkreślił.

Bp senior diecezji łomżyńskiej Stanisław Stefanek TChr zmarł 17 stycznia w Lublinie. Był biskupem łomżyńskim w latach 1996-2011, a wcześniej biskupem pomocniczym szczecińsko-kamieńskim w latach 1980–1996. Miał 84 lata w tym 60 lat kapłaństwa i prawie 40 lat biskupstwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję