Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Z prorokiem naszych czasów

Uroczysta Eucharystia, udzielenie sakramentu bierzmowania i wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki złożyły się na podsumowanie wizytacji kanonicznej w parafii Ducha Świętego na świdnickim Zawiszowie.

[ TEMATY ]

Świdnica

bp Marek Mendyk

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

ks. Tomasz Czubak

ks. Mirosław Benedyk

Bp Marek Mendyk w asyście ks. kan. Tomasza Czubaka i ks. prał. Rafała Kozłowskiego

Bp Marek Mendyk w asyście ks. kan. Tomasza Czubaka i ks. prał. Rafała Kozłowskiego

Głównym celebransem i szafarzem sakramentów był bp Marek Mendyk, który w uroczystej procesji wejścia, wraz z ks. kan. Tomaszem Czubakiem, proboszczem parafii wniósł, a następnie intronizował relikwie bł. ks. Popiełuszki.

Pamięć o nim trwa

Postać błogosławionego stała się punktem wyjścia w wygłoszonej przez biskupa świdnickiego homilii, której adresatem była przede wszystkim bierzmowana młodzież. – To prorok i męczennik naszych czasów, który od najmłodszych lat pielęgnował w sobie zażyłość z Panem Bogiem. Nieustraszony obrońca prawdy, sprawiedliwości, wolności i godności człowieka – wymieniał.

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Reklama

Dzień po wprowadzeniu relikwii kapelana Solidarności, na świdnickim Zawiszowie, z inicjatywy radnego Miasta Świdnicy Ryszarda Makowskiego, odsłonięto pamiątkową tablicę przy rondzie nazwanym imieniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tablicę poświęcił 27 października ks. proboszcz Tomasz Czubak, który wyraził radość, z rodzącego się na terenie parafii kultu polskiego męczennika.

Z życia parafii

Mszę świętą poprzedziło odczytanie przez księdza proboszcza, sprawozdania wizytacyjnego, w które z uwagą wsłuchiwał się nie tylko bp Marek Mendyk, ale i licznie zgromadzeni parafianie. Stojący na czele wspólnoty od 10 lat ks. kan. Tomasz Czubak przypomniał, że parafia Ducha Świętego istnieje od 1991 roku, a na jej terenie mieszka około 5 000 osób, pochodzących z różnych stron Polski. Jej pierwszym proboszczem był zmarły w 2013 roku ks. kan. Jerzy Skalski. Aktualnie ks. proboszcza wspiera wikariusz ks. Arkadiusz Harbar, ks. kan. Grzegorz Ławniczak i emerytowany kapłan ks. kan. Stanisław Skowron.

- Życie parafii koncentruje się wokół sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystii, w której systematycznie uczestniczy 17% wiernych. Smutkiem napawa fakt, że ponad 80% mieszkańców parafii nie korzysta z niedzielnej Mszy świętej. Patrząc na czas sprzed pandemii, ilość osób uczestniczących w niedzielnej Eucharystii zmniejszyła się o ponad 10% - relacjonował proboszcz, dostrzegając pozostałe zagrożenia w parafii, jak niż demograficzny, migracja zarobkowa czy małżeństwa niesakramentalne.

ks. Mirosław Benedyk

Służba Liturgiczna par. Ducha Świętego w Świdnicy

Służba Liturgiczna par. Ducha Świętego w Świdnicy

Duszpasterze stawiają sobie także wyzwania, którymi są nieustanna troska o dzieci, młodzież i o młode rodziny. Zwyczajna posługa duszpasterska z poszukiwaniem nowych sposobów dotarcia do ludzi z Ewangelią, a także troska o ministrantów i o nowe powołania. W parafii funkcjonują grupy duszpasterskie, jak Rada Parafialna, Róże Różańcowe, Towarzystwo Przyjaciół Seminarium, Służba Liturgiczna, Kręgi Domowego Kościoła, Chór Parafialny, Grupa Synodalna oraz schola dziecięca. Ks. Czubak wymienił także zrealizowane w ostatnich pięciu latach prace gospodarcze w kościele i na przyległym do niego terenie. Dziękując wiernym za materialną troskę o parafię, ks. proboszcz nakreślił plany na przyszłość, zapowiadając remont istniejącej świątyni wraz z jej upiększeniem.

2022-10-29 23:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Osiemnaste urodziny diecezji świdnickiej

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

bp Marek Mendyk

diecezja świdnicka

Zwiastowanie Pańskie

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk

Biskupi ze Świdnicy podczas uroczystości Zwiastowania Pańskiego

Biskupi ze Świdnicy podczas uroczystości Zwiastowania Pańskiego

Rocznicowe obchody odbyły się 25 marca w świdnickiej katedrze. W obliczu trwającej wojny bp Marek Mendyk zachęcał do pokonania lęku.

Homilię rozpoczął jednak od przypomnienia znaczenia daty na stałe wpisanej w historię diecezji. – Tajemnicę Wcielenia Syna Bożego czci Kościół osobną uroczystością Zwiastowania Pańskiego, obchodzoną na dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Data to oczywiście umowna, podobnie jak data narodzin Zbawiciela. I choć lud chrześcijański nadał celebrowaniu tej tajemnicy charakter przede wszystkim maryjny, reforma posoborowa przywróciła jej charakter chrystologiczny. Pierwszoplanową postacią w zwiastowanym i celebrowanym misterium jest Jezus Chrystus – podkreślał.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Kongo gotowe, aby przyjąć papieża: mieszkańcy liczą na owoce wizyty

2023-01-30 15:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Oczekujemy Ojca Świętego, wszystko jest już gotowe – mówi kongijski biskup Félicien Mwanama Galumbulula. Jak dodaje, w kościołach na prośbę miejscowego episkopatu odmawia się po każdej mszy specjalną modlitwę, aby ta pielgrzymka papieska przyczyniła się do pojednania w Demokratycznej Republice Konga. Ludność bardzo pragnie, aby papież przywrócił pokój.

Biskup diecezji Luiza zaznacza, że Kinszasa jest w pełni zmobilizowana. Miasto zapełniło się plakatami witającymi papieża oraz jego towarzyszy. Co ważniejsze, do stolicy ściągnęły tłumy ludzi przygotowujące się do wysłuchania następcy św. Piotra. Wcześniej Kościół prowadził specjalne przygotowania do pielgrzymki, m.in. organizując cykle katechez wyjaśniających znaczenie wizyty Franciszka. Bp Galumbulula tłumaczy, że dzisiaj dla Konga największym wyzwaniem jest konflikt na wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję