Reklama

Franciszek

Watykan: Papież jedzie do Bahrajnu; to pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju

Papież Franciszek wyrusza w czwartek rano w czterodniową podróż do Bahrajnu. To będzie pierwsza w historii papieska wizyta w tym kraju. Głównym celem 39. zagranicznej podróży Franciszka jest udział w forum dialogu pod hasłem: „Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji”.

Małe królestwo na archipelagu 33 wysp w Zatoce Perskiej będzie 58. krajem odwiedzanym przez tego papieża podczas jego trwającego prawie dekadę pontyfikatu.

Wizyta minie pod znakiem dialogu z islamem, braterstwa na rzecz pokoju i spotkania ze wspólnotą chrześcijańską.

Podziel się cytatem

Na dwa dni przed podróżą Franciszek powiedział wiernym w Watykanie: "Będzie to podróż pod znakiem dialogu: wezmę udział w forum na temat niezbędnej konieczności zbliżenia Wschodu i Zachodu dla dobra ludzkiego współistnienia. Będę też miał okazję spotkać się z przedstawicielami religii, zwłaszcza islamu".

"Proszę wszystkich o towarzyszenie mi modlitwą, aby każde spotkanie i wydarzenie było owocną okazją do wspierania, w imię Boga, sprawy braterstwa i pokoju, których nasze czasy tak bardzo i pilnie potrzebują" - dodał.

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kardynał Pietro Parolin powiedział watykańskim mediom: "w świecie, naznaczonym przez napięcia, spory i konflikty", podróż będzie "przesłaniem jedności, spójności i pokoju".

Reklama

Podkreślił, że idea wizyty narodziła się dzięki zaproszeniu, jakie wystosował do Franciszka król Bahrajnu Hamad ibn Isa Al Chalifa.

To kolejne państwo, w którym papież odwiedzi zamieszkałą tam mniejszość katolików. Jest ich około 160 tysięcy. Stanowią oni mniej niż 10 proc. ludności i są to głównie pracujący tam imigranci z Azji.

Według danych przedstawionych przez Watykan w Bahrajnie jest jeden biskup, 13 księży diecezjalnych, siedmiu zakonników i siedem zakonnic.

Papież odleci z rzymskiego lotniska Fiumicino przed godz. 10 rano. Po pięciu godzinach lotu papieski samolot wyląduje w bazie lotniczej w miejscowości Awali w centrum kraju, niedaleko jego stolicy Manamy. Franciszka powita 72-letni król.

Następnie papież pojedzie do Pałacu Królewskiego Sakhir na oficjalną ceremonią powitania i rozmowę z monarchą oraz jego rodziną. Na dziedzińcu podczas spotkania z przedstawicielami władz i społeczeństwa przemówienia wygłoszą najpierw król, a potem papież.

W piątek Franciszek weźmie udział w ceremonii zamknięcia rozpoczętego dzień wcześniej w Awali Forum Dialogu pod hasłem: "Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji".

Obecny będzie między innymi wielki imam sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze szejk Ahmad Al-Tajjeb, najbliższy i stały rozmówca papieża ze świata islamu. W forum udział wezmą obok króla Bahrajnu reprezentanci religii i przywódcy z wielu krajów, przede wszystkim regionu. Jako jego cel organizatorzy przedstawiają budowę mostów dialogu, krzewienie idei globalnej koegzystencji i braterstwa dla pokoju.

Zwraca się uwagę na to, że już po raz trzeci, po wizytach w Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2019 r. i w Kazachstanie we wrześniu tego roku Franciszek odwiedzi kraj o większości muzułmańskiej, zaproszony przez władze na organizowane przez nie wydarzenie, którego jest nadzwyczajnym gościem.

Reklama

Nigdy wcześniej w dziejach podróży jego poprzedników nie było wizyt o takim charakterze.

Podziel się cytatem

Po udziale w zamknięciu forum dialogu Franciszek odwiedzi meczet przy Pałacu Królewskim spotka się tam z Muzułmańską Radą Starszych. To założona w 2014 roku międzynarodowa organizacja z siedzibą w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, której zadaniem jest krzewienie pokoju we wspólnotach islamskich, obrona wartości humanitarnych i zasad tolerancji.

Na zakończenie drugiego dnia wizyty papież weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym i modlitwie o pokój w katedrze Matki Bożej Arabskiej, patronki Zatoki Perskiej w Awali.

W sobotę odprawi Mszę na narodowym stadionie w Bahrajnie w mieście Ar-Rifa , na której oczekuje się prawie 30 tys. wiernych, także przybyłych z innych krajów regionu, w tym z Kuwejtu, Omanu, Arabii Saudyjskiej. Odwiedzi też szkołę katolicką.

W niedzielę w stolicy - Manamie, w kościele Świętego Serca, zbudowanym w 1939 roku, Franciszek spotka się z katolickim duchowieństwem, wygłosi przemówienie i odmówi modlitwę Anioł Pański.

Reklama

Wczesnym popołudniem miejscowego czasu wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.

Międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka oczekują, że papież zabierze głos w sprawie ich łamania i kwestii więźniów politycznych oraz prześladowań szyickiej większości w królestwie rządzonym twardą ręką przez sunnicką dynastię.

To ostatnia papieska pielgrzymka, zapowiedziana na ten rok, po wizytach na Malcie, w Kanadzie i Kazachstanie.

2022-11-03 07:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o modlitwę, wychowanie i działania na rzecz pokoju i współistnienia

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Bahrajnie

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

O podejmowanie modlitwy, wychowania i działań na rzecz pokoju i współistnienia zaapelował Franciszek zwracając się do uczestników kończącego się w Awali "Bahrajńskiego Forum na rzecz Dialogu: Wschód i Zachód dla ludzkiego współistnienia". Papież wezwał uczestników tego spotkania „abyśmy razem byli prorokami współżycia, twórcami jedności, budowniczymi pokoju”.

Wasza Królewska Wysokość, Wasze Królewskie Wysokości, Drogi Bracie, Doktorze al-Tajebie, Wielki Imamie Al-Azharu, Drogi Bracie Bartłomieju, Patriarcho Ekumeniczny, Szanowni Przedstawiciele władz religijnych i cywilnych, Panie i Panowie!

CZYTAJ DALEJ

Katolicy, którzy odłączą się od Kościoła pójdą do piekła?

2023-05-29 21:17

[ TEMATY ]

duchowość

piekło

Adobe Stock

Niektórzy tak, a niektórzy nie. Nie wiemy, ilu z nich będzie zbawionych, a ilu nie, wiemy natomiast, iż odejście od Kościoła jest zawsze pomyłką.

Na początek wyjaśnijmy sobie, co sprawia, że jesteśmy członkami Kościoła. Papież Pius XII opisał to dokładnie w encyklice Mystici Corporis Christi (1943), pisząc, iż członkami Kościoła są ci, „którzy sakrament odrodzenia na chrzcie św. przyjęli i wyznają prawdziwą wiarę, a nie pozbawili się sami w niegodny sposób łączności z Kościołem, ani też władza prawowita nie wyłączyła ich z grona wiernych za bardzo ciężkie przewinienia”. Zatem mamy trzy czynniki identyfikujące prawdziwego katolika: po pierwsze ważny sakrament chrztu św., po drugie wyznanie wiary katolickiej oraz po trzecie jedność ze świętym Kościołem. Poprzez zaistnienie tych trzech znaków „potrójnie podlegamy” władzy Kościoła: pod względem sakramentu (chrzest), pod względem nauczania (wyznanie wiary) oraz pod względem władzy pasterskiej (posłuszeństwo wobec autorytetu Kościoła). W momencie, w którym zostajesz ochrzczony, na twojej duszy zostaje odciśnięty niezatarty ślad duchowy. Już nigdy nie będziesz potrzebował powtórnego chrztu, ponieważ nie da się anulować tego sakramentu. Nawet najgorszy grzech, łącznie z herezją i apostazją, nie jest w stanie zlikwidować ważnego chrztu. Osoba ochrzczona zawsze będzie ochrzczona (podobnie jak osoba bierzmowana zawsze będzie bierzmowana, jak i osoba, która przyjęła sakrament święceń, zawsze będzie wyświęcona – bierzmowanie i sakrament święceń także pozostawiają niezatarte ślady w duszy). Jezus nauczał, że chrzest jest koniecznie potrzebny dla osiągnięcia Królestwa Bożego (J 3,5). W przypadku udzielania tego sakramentu dorosłej osobie chrzest musi zostać poprzedzony wyznaniem wiary. Oczywiście, ci, którzy przyjmują chrzest jako małe dzieci, są z tego zwolnieni, ponieważ są jeszcze niezdolni do świadomego wyznania wiary. W każdym razie mogą być ochrzczeni, a ich rodzice chrzestni dokonują aktu wyznania wiary w ich imieniu.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej

2023-05-29 16:25

[ TEMATY ]

straż graniczna

Andrzej Duda

PAP/Marcin Bielecki

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która umożliwi powołanie Wyższej Szkoły Straży Granicznej w Koszalinie, a także zmieni nazwy Wyższej Szkoły Policji i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej na Akademię Policji w Szczytnie i Akademię Pożarnicza. Ta ustawa ma historyczne znaczenie - powiedział.

Prezydent ustawę wprowadzającą zmiany w szkolnictwie wyższym nadzorowanym przez MSWiA podpisał w poniedziałek podczas uroczystości w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Koszalinie. To ten ośrodek zostanie przekształcony w Wyższą Szkołę SG.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję