Reklama

Świat

Niemcy: zmarł filozof religii ks. prof. Euglen Biser

[ TEMATY ]

odszedł do Pana

BOŻENA SZTAJNER

W wieku 96 lat zmarł 24 marca światowej sławy niemiecki filozof religii i katolicki teolog, ks. prof. Eugen Biser. Uważany był za pioniera „chrześcijaństwa terapeutycznego” i jedną z największych postaci teologii katolickiej. W liście gratulacyjnym z okazji jego 95. urodzin w styczniu ub. roku arcybiskup Monachium i Fryzyngi, kard. Reinhard Marx podkreślał jego „błogosławioną działalność w dziedzinie teologii” podczas wieloletniej pracy na Uniwersytecie w Monachium.

Ks. prof. Biser był w latach 1974- 1986 kierownikiem katedry światopoglądu chrześcijańskiego i filozofii religii im. Romano Guardiniego na uniwersytecie w Monachium. "W tej funkcji pomógł wielu osobom w zrozumieniu, że wiara wyzwala i w najgłębszym znaczeniu tego słowa czyni człowieka `błogosławionym`” – wspominał kard. Marx.

Reklama

Urodził się 6 stycznia 1918 roku w Oberbergen w Bawarii. Studia rozpoczął na uniwersytecie we Fryburgu Bryzgowijskim. Miał do wyboru medycynę i teologię, jako jedyne kierunki, które pozwalały odciąć się od szalejącego wówczas narodowego socjalizmu. Rozpoczęte w 1938 r. studia teologiczne przerwała wojna. Powrócił z niej ciężko ranny w bitwie pod Stalingradem. W 1946 roku dokończył studia we Fryburgu i w tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie. Następnie – do 1946 roku – pracował w Heidelbergu jako katecheta i pisał pracę doktorską z zakresu teologii, którą obronił w 1956 r. W 1961 r. uzyskał doktorat z filozofii, a w 1965 r. habilitował się w dziedzinie teologii fundamentalnej. Dorobek naukowy ks. Bisera obejmuje 150 książek i 1400 innych publikacji.

Od tego czasu był profesorem teologii fundamentalnej w Wyższej Szkole Filozoficzno-Teologicznej w Pasawie i na Uniwersytecie w Würzburgu, a także w innych uniwersytetach niemieckich. W latach 1974-1986 kierował katedrą światopoglądu chrześcijańskiego i filozofii religii im. Romano Guardiniego w Monachium.

Po przejściu na emeryturę w 1987 r. zainicjował studium Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium, którym kierował do 2007 r. Ponadto od 1979 r. był przez wiele lat kaznodzieją uniwersyteckim: niemal w każdą niedzielę wieczorem odprawiał Mszę św. i głosił kazania w uniwersyteckim kościele św. Ludwika w Monachium. Na te Msze św. przychodziło zawsze liczne grono wiernych.

Reklama

Pod koniec 2002 r. powstała Fundacja Eugena Bisera. Jej celem jest pielęgnowanie i kontynuacja dzieła wielkiego filozofa religii, a także wspieranie wolności, tolerancji i pokoju w państwie i społeczeństwie oraz umacnianie kultury europejskiej w jej aspekcie chrześcijańskim. Jednym z ważnych punktów działalności fundacji jest dialog między teologami chrześcijańskimi i islamskimi.

Laureat Nagrody Guardiniego opowiadał się nieustannie za tym, aby odkryć na nowo chrześcijaństwo jako „religię terapeutyczną”, jako antidotum na szerzącą się rezygnację. Rozwinął koncepcję teologiczną, która w oparciu o centrum wiary, osobę Jezusa Chrystusa, podejmuje dialog z ludźmi poszukującymi i kontestującymi.

Za swoje dzieło otrzymał liczne odznaczenia, m.in. najwyższy order Bawarii, a w 2002 r. Wydział Teologii Katolickiej w Grazu w Austrii przyznał mu doktorat honorowy. Przewodniczący Fundacji Eugena Bisera, Richard Heinzmann zwrócił uwagę na nieprzemijającą wartość prac ks. Bisera. Podkreślił, że dzieło wielkiego teologa uwzględnia całą koncepcję chrześcijaństwa w perspektywie przyszłości.

2014-03-26 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brazylia: zmarł kard. Serafim Fernandes de Araújo

[ TEMATY ]

kardynał

Brazylia

odszedł do Pana

L.C.Nottaasen / Foter.com / CC BY

W wieku 95 lat zmarł 8 października brazylijski kardynał Serafim Fernandes de Araújo, emerytowany metropolita Belo Horizonte.

Serafim Fernandes de Araújo urodził się 13 sierpnia 1924 r. Ukończył seminarium w Diamantinie i Papieski Uniwersytet Gregoriański w Rzymie, uzyskując tam doktoraty z teologii i prawa kanonicznego. Również w Wiecznym Mieście przyjął święcenia kapłańskie w 1949 r.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Proces beatyfikacyjny nysanki Franciszki Werner - edykt biskupa opolskiego

2021-09-27 13:08

Diecezja Opolska

Franciszka Werner (1817-1885)

Franciszka Werner (1817-1885)

Bp Andrzej Czaja wydał w poniedziałek 27 września wydał edykt w związku z procesem beatyfikacyjnym Franciszki Werner, nyskiej elżbietanki, drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety. Zwraca się w nim do osób posiadających jakiekolwiek dokumenty i pamiątki w tej sprawie o ich przekazanie do opolskiej kurii. Biskupi na 386. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wyrazili pozytywną opinię co do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego.

- 27 lutego 2020 roku postulator s. M. Margarita Cebula CSSE zwróciła się do mnie z prośbą o przeprowadzenie procesu beatyfikacyjnego Siostry Franciszki Werner, współzałożycielki i drugiej przełożonej generalnej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety – napisał w dokumencie biskup Andrzej Czaja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję