Reklama

Kościół

Dzieci z całej Polski modlą się w ramach nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlą się z nami dzieci z różnych zakątków Polski. Widzimy też zainteresowanie Polonii. Przygotowaliśmy materiały dla parafii polskich i polonijnych, więc zapraszamy wszystkich do włączania się i organizowania modlitwy w swoich środowiskach – powiedziała Family News Service Malwina Wyszyńska, koordynator nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca dla dzieci w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

[ TEMATY ]

modlitwa

Family News Service

Materiał prasowy

Krzeptówki to centrum głoszenia orędzia fatimskiego w Polsce. W każdą pierwszą sobotę miesiąca sanktuarium organizuje nabożeństwo wynagradzające, o które prosiła Matka Boża w Fatimie. Od 2 kwietnia br. odbywa się ono także w formule przeznaczonej dla dzieci. „Matka Boża objawiła się przecież małym dzieciom, które ufnie podjęły przekazane im zadanie. To samo czynią dziś ich rówieśnicy” – podkreśliła Malwina Wyszyńska.

pierwszesobotydladzieci.pl

Organizatorka podkreśliła dużą rolę rodziców w zachęcaniu dzieci do uczestnictwa w nabożeństwie pierwszych sobót. „Warto zacząć od zapoznania dzieci z historią objawień w Fatimie i życiem fatimskich wizjonerów. Na naszej stronie www.pierwszesobotydladzieci.pl znajduje się sekcja wideo, gdzie udostępniliśmy filmy animowane” – podkreśliła koordynator.

Specjalne zaproszenie do dzieci skierował rektor Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ks. Carlos Cabecinhas. Zachęcił, aby potraktować pierwsze soboty jako akt miłości. „Skoro wiecie, że Matka Boża was kocha, pokażcie jak bardzo wy Ją miłujecie. Nieustannie okazujcie Matce Bożej i Jej Niepokalanemu Sercu waszą wielką miłość” – powiedział ks. Cabecinhas.

pierwszesobotydladzieci.pl

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca na Krzeptówkach w Zakopanem składa się z czterech elementów: jedna część różańca św., 15-minutowa medytacja nad jedną lub kilkoma tajemnicami, msza z Komunią św. oraz spowiedź. Wszystkie warunki należy odprawiać w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Dzieci w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16:00 mogą odbyć takie nabożeństwo przygotowane specjalnie dla nich, po którym rozpoczyna się nabożeństwo dla dorosłych.

Mali czciciele Maryi mogą też zbierać podpisy uczestnictwa na obrazkach. Po skompletowaniu pięciu podpisów dzieci mogą wysłać obrazki do sanktuarium, dzięki czemu zostaną wpisane do specjalnej księgi. Zostanie ona przekazana do Fatimy, gdzie za dzieci odprawiona będzie msza św.

Reklama

Dzieci, ich bliscy i opiekunowie mogą włączyć się we wspólną modlitwę na kilka sposobów. Jedna opcja to uczestnictwo dzieci w pierwszych sobotach w sanktuarium na Krzeptówkach. „Przyjeżdżają do nas rodziny nawet z dalekich zakątków Polski. Mamy rodziny z Rzeszowa, Łodzi, nawet z Gdańska, które przybywają specjalnie na to nabożeństwo” – zaznaczyła koordynator modlitwy przy zakopiańskim sanktuarium. Dzieci mogą też łączyć się z sanktuarium poprzez transmisję internetową albo odprawiać pierwsze soboty we własnej parafii. Można korzystać z materiałów dostępnych na stronie www.pierwszesobotydladzieci.pl. W przypadku uczestnictwa online mszę i spowiedź trzeba odprawić w swoim kościele. Do spowiedzi można przystąpić w pierwszą sobotę lub wcześniej, gdy w ten dzień nie ma takiej możliwości.

Pierwsze nabożeństwo dla dzieci odbyło się w pierwszą sobotę kwietnia br., kiedy przypadała też kolejna rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Poza tym kościół na Krzeptówkach jest wotum wdzięczności za uratowanie życia papieża Polaka przez Matkę Bożą Fatimską. W pierwszym nabożeństwie dla dzieci uczestniczyło online ok. 7 000. „Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania ze strony dzieci oraz ich rodziców i opiekunów, a także szkół” – zaznaczyła Malwina Wyszyńska. Organizatorzy zachęcają, aby nie poprzestawać na pięciu pierwszych sobotach, ale żeby stały się one comiesięczną praktyką.

Z każdym miesiącem przybywa dzieci i rodzin uczestniczących online i stacjonarnie. Malwina Wyszyńska jest wdzięczna rodzicom i dziadkom za zaangażowanie w fatimską formację dzieci i wnuków. „Dzięki determinacji starszych uczestnictwo dzieci jest możliwe. Słyszymy wiele ciepłych słów radości i wdzięczności ze strony tych rodzin. Odzywają się do nas osoby świeckie, które chcą podjąć tę inicjatywę i zrealizować nabożeństwo w swojej parafii. Właśnie osoby świeckie są szczególnie zaproszone, aby promować oraz inicjować to dzieło w swoich parafiach i środowiskach” – powiedziała koordynator pierwszych sobót na Krzeptówkach. Obecnie pierwsze soboty dla dzieci organizuje ponad 30 parafii.

Reklama

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca związane jest z objawieniami Maryi, która przekazała Łucji, jednej z wizjonerek fatimskich, cztery warunki tego nabożeństwa. Polskim centrum propagowania ducha fatimskiego jest Sanktuarium Narodowe na Krzeptówkach w Zakopanem, które stanowi wotum wdzięczności za uratowanie życia św. Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 r., kiedy przypadała rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie.

Więcej informacji: pierwszesobotydladzieci.pl, pierwszesoboty.pl, sekretariatfatimski.pl, smbf.pl

2022-11-05 07:20

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

29 kwietnia - Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

[ TEMATY ]

Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

Family News Service

archiwum Ryszard Wyszyński

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

Odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy przy ścianie śmierci - z nazwiskami kilkunastu duchownych katolickich, którzy zginęli w obozie Gross- Rosen w Rogoźnicy

- Polskie duchowieństwo było dla Niemców symbolem polskości, którą należało wymazać zgodnie z niemiecką narodowosocjalistyczną ideą rasową – mówi dr Paweł Więckowski, historyk z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Dziś przypada ogólnopolski Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego.

Ustanowione w 2002 roku przez polski Episkopat wspomnienie cudownego ocalenia za przyczyną św. Józefa polskich księży, więźniów obozu koncentracyjnego w Dachau, ma na celu upamiętnienie kapłanów, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu.

CZYTAJ DALEJ

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Wszyscy potrzebujemy uskrzydlającej wizji, która umocni nas w przekonaniu, że warto żyć i codziennie się trudzić, poświęcając wszystko dla bliźnich. Wielka wizja, która jest nie wyimaginowaną ideologią, lecz odzwierciedleniem rzeczywistości, jest nam potrzebna co najmniej na równi z wodą, powietrzem i chlebem. Ona też wzajemnie nas zbliża i jednoczy. Jest również u podstaw wielkiej kultury. Niestety, całościowe wizje bardzo się od siebie różnią, a to rodzi głębokie podziały, walki i wojny – w rodzinach, w większych społecznościach i między narodami. W Piśmie Świętym poznajemy Bożą wizję ludzkiego życia. Trzeba ją coraz bardziej uwewnętrzniać i często stawiać przed oczami, by mieć duchowy dom, w którym będziemy się czuć bezpiecznie i dobrze. Słuchając Boga i kontaktując się z Nim na modlitwie oraz w sakramentach świętych, znajdujemy wszystko, co najważniejsze: właśnie bezpieczny dom, pożywny chleb, życiodajną wodę i światło, które rozjaśnia wnętrze i drogę przez czas i przestrzeń. W doli i niedoli, „w słabości i w bojaźni”.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję