Reklama

Prezentacja parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej

Alina Ziętek- Salwik
Edycja rzeszowska 42/2002

Ropica Polska to wieś leżąca po prawej stronie rzeki Ropy. Zabudowania ciągną się wzdłuż drogi z Szymbarku i łączą się z Gorlicami. Jest to osada starsza od Gorlic, bo istniała już w XIII w., a w 1404 r. rządziła się już prawem niemieckim. Historia miejscowości ściśle związana jest z losami Gorlic. Na uwagę zasługuje stary wojskowy cmentarz z 1915 r. projektowany przez Hansa Mayera.
Sama parafia w Ropicy liczy 1500 wiernych, a ma niewiele ponad 20 lat. Od początku istnienia parafii obowiązki proboszcza pełni ks. kan. Stanisław Makowiecki.

Powołanie parafii

Pomimo długiej historii, Ropica dopiero od niedawna jest samodzielną parafią. 21 lipca 1981 r. bp Jerzy Ablewicz, biskup tarnowski, wydzielił z obszaru parafii pw. Narodzenia Matki Bożej w Gorlicach nową parafię Ropica Dolna - dzisiaj Ropica Polska. Tworzenie wspólnoty i budowę kościoła powierzono gorlickiemu wikariuszowi ks. Stanisławowi Makowieckiemu.
Pierwsze Msze św. sprawowane były w budynku po byłej karczmie. Chociaż stan budynku był zły, mieściła się tam także kancelaria parafialna i mieszkanie księdza. W pierwotnym zamierzeniu miał być budowany kościół wraz z domem katechetycznym. Ostatecznie zdecydowano się na osobny kościół i wolno stojącą plebanię. Projekt wykonał architekt z Gorlic Zbigniew Gąsior, konstruktorem był Jan Szymański, a kierownikiem budowy - Adam Baczyński.
Wiosną 1985 r. uzyskano pozwolenie na budowę i wkrótce rozpoczęto prace. Kościół stanął na gruntach Bernadety Barszcz, Stanisława Barszcza i Anny Michałowskiej.
Kamień węgielny poświęcił Jan Paweł II na krakowskich Błoniach w 1985 r., a wmurował go ordynariusz tarnowski bp Jerzy Ablewicz 31 sierpnia 1986 r. Od pierwszej niedzieli adwentu 1990 r. Msze św. odprawiane były w murach jeszcze nie wykończonej świątyni. Świątynię konsekrował bp Kazimierz Górny 10 kwietnia 1994 r.
W głównym ołtarzu umieszczony jest obraz Miłosierdzia Bożego. Wciąż trwają jeszcze prace przy upiększaniu wnętrza.
W parafii modli się 7 róż różańcowych. Działa Akcja Katolicka, grupa formacyjna młodzieży, Zespół Charytatywny. Oczywiście są ministranci i lektorzy. Z parafii pochodzi trzech kapłanów i siostra zakonna.

Milenijny Krzyż

Za wioską, na jednym z okolicznych wzniesień, 429 m n.p.m - na granicy archidiecezji przemyskiej i krakowskiej, diecezji rzeszowskiej i tarnowskiej, parafii ropickiej i Szymbarku - stoi niespełna 17-metrowy krzyż o rozpiętości ramion 8 m. Krzyż jest wotum wdzięczności parafian za wiarę i Miłosierdzie Boże. Stoi w miejscu, z którego ramionami obejmuje całą wioskę. Jest znakiem, którego nie można nie dostrzec. Przez swe usytuowanie jest równocześnie znakiem dla wszystkich mieszkańców doliny Ropy od Szymbarku, poprzez Gorlice po Sękową.
Budowę wotum rozpoczęto 14 września Roku Jubileuszowego, a uroczyste poświęcenie miało miejsce 14 września br. Betonowa, prosta, surowa forma krzyża zawiera w swych szczegółach wiele wymiarów duchowych, wyrażonych w sposób artystyczny.
Cokół wspiera się na skale, bo jak mówi Ewangelia, Kościół jest zbudowany na skale. Wyniesiony ponad teren symbolizuje Golgotę. Cokół jest monolitem, z którego w górę wznoszą się dwa pylony. Poniżej belki poziomej łączą się w jeden monolit krzyża. To też symbole. Wiara początków jedna, żywa, przez uwarunkowania geograficzne i kulturowe podzieliła się, chociaż w zasadach stanowi jedno. Połączenie się pylonów to ekumenizm. Nie jest on łatwy, co symbolizują zręby między pylonami - zanim staną się znowu monolitem.
Schody w cokole symbolizują drogę na Golgotę. Jest tam dziesięć stopni, a więc dokładnie tyle, ile zawiera Droga Krzyżowa do momentu ścisłego
Misterium Krzyża. Schody prowadzą na poziom płyty cokołu. Stacje XI-XIV są wyryte na pylonach. Dotyczą one bowiem ostatnich chwil życia Chrystusa, ściśle z krzyżem związanych. Schody wąskim traktem biegnąc między potężnymi pylonami, symbolizują trudy ziemskiej drogi do Ojca Niebieskiego, drogi, która wchodzi w krzyż. Za krzyżem, a właściwie przez jego pryzmat roztacza się piękna, malownicza panorama doliny Ropy. Tak i w życiu, wejście w naukę krzyża otworzy nam bramy Królestwa Niebieskiego.

Rzecznik KEP prosi w Rzymie o modlitwę, aby św. Jan Paweł II był ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy

2019-11-16 14:41

BPKEP / Rzym (KAI)

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Paweł Rytel-Andrianik, zwrócił się do uczestników konferencji pt. „30 lat bez Muru” zorganizowanej w Rzymie przez włoskie stowarzyszenie katolickie Alleanza Cattolica, o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II został ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy.

Bożena Sztajner/Niedziela
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

W swoim wykładzie rzecznik Episkopatu przypomniał, że św. Jan Paweł II spełnia trzy warunki, by zostać ogłoszonym Doktorem Kościoła: został ogłoszony przez Kościół świętym, wyróżnia się wyjątkowym stopniem świętości i jego przesłanie teologiczne jest aktualne w każdym czasie.

Ks. Rytel-Andrianik zauważył też, że 27-letni pontyfikat papieża Wojtyły przypadł na czas wielkich przemian w Europie i na świecie, ale jego nauczanie nawiązuje do bieżących kwestii, jak godność człowieka od jego poczęcia do naturalnej śmierci, właściwe korzystanie z wolności, godność pracy ludzkiej, towarzyszenie młodym w rozeznawaniu powołania, wartość modlitwy i cierpienia, godność ludzkiego ciała i miłości, rodzina chrześcijańska.

„W duchu listu przewodniczącego Episkopatu abp. Stanisława Gądeckiego do papieża Franciszka, zwracam się z prośbą o modlitwę i działania, aby św. Jan Paweł II mógł być ogłoszony Doktorem Kościoła i współpatronem Europy” – powiedział rzecznik Episkopatu.

Z kolei ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański wygłosił wykład nt. roli św. Jana Pawła II w upadku Muru Berlińskiego i jego zasług w tym doniosłym wydarzeniu, które zmieniło oblicze dotychczas podzielonej Europy.

Konferencję zakończy Eucharystia sprawowana w kościele San Salvatore in Lauro pod przewodnictwem abp. Giacomo Morandi, sekretarza Kongregacji Nauki Wiary.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem