Reklama

Niedziela Świdnicka

Wigilia Uroczystości Wszystkich Świętych

Świdnica-Katedra. Wigilia uroczystości Wszystkich Świętych

W wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych, o ich obcowaniu i pamiątkach na ziemi, a także o miękkich prześladowaniach chrześcijan i obciachu mówił ks. Bogdan Ferdek.

[ TEMATY ]

Świdnica

Świdnica ‑ Katedra

ks. Bogdan Ferdek

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Liturgii przewodniczył ks. Julian Nastałek w asyście świdnickich diakonów

Liturgii przewodniczył ks. Julian Nastałek w asyście świdnickich diakonów

Profesora teologii dogmatycznej na wieczorną modlitwę Kościoła do świdnickiej katedry zaprosił duszpasterz tradycji łacińskiej w diecezji świdnickiej ks. Julian Nastałek.

Communio sanctorum

- Prawdę o świętych obcowaniu przeżywamy w czasie każdej Mszy świętej - mówił kapłan, podając za przykład Pierwszą Modlitwę Eucharystyczną i chociażby Liturgię Godzin, gdzie wspólne śpiewy, łączą się z chórami tych, którzy są w niebie i w ten sposób chwalony jest Bóg. - Obcowanie świętych to także kult obrazów. W ujęciu filozoficznym, obraz przedłuża czyjąś obecność w jego nieobecności. Można powiedzieć, że w obrazie świętego, jest w bardzo niedoskonały sposób, obecny sam pierwowzór - akcentował. I trzeci rodzaj obecności świętych, o których wspomniał homileta, są relikwie, czyli cząsteczki świętego lub jakaś rzecz, którą posługiwał się święty.

ks. Mirosław Benedyk

W tym miejscu dogmatyk przytoczył historię saksońskiego księcia z Wittenbergii, Fryderyka III Mądrego, który posiadał blisko 20 000 relikwii. - W uroczystość Wszystkich Świętych wierni mogli te relikwie zobaczyć. A zatem dość tłumnie napływali do Wittenbergii - opowiadał, wyjaśniając, że w tamtych czasach odpusty mierzono latami, miesiącami, dniami. - I gdy ktoś zobaczył wszystkie relikwie, które miał Fryderyk III Mądry, no to mógł zyskać prawie dwa miliony lat odpustu. Oczywiście nie dociekając, czy te relikwie były autentyczne. Ale Książe Fryderyk miła np. strzępy pieluch, którymi Pan Jezus miał być owinięty w żłobie. Miał spodnie św. Józefa, a nawet miał włosy Matki Bożej. Pomimo nadużyć Sobór Trydencki, który był odpowiedzią Kościoła na Reformację, pozostał przy kulcie relikwii zaznaczył ksiądz profesor. 

ks. Mirosław Benedyk

Różne rodzaje prześladowań

Homileta nawiązując do męczeńskich śmierci św. Stanisława Biskupa czy św. Wacława, współpatronów świdnickiej katedry, podkreślił, że ponieśli oni śmierć za wiarę w wyniku tzw. twardego prześladowania. -

Reklama

Dzisiaj często doznajemy tzw. miękkich prześladowań. Jednym z nich jest mem czyli komputerowa gra słowna, wesoła, śmieszna, która jednak posługuje się drwiną, aby pokazać, że ktoś nic nie znaczy, że  jest zerem i należy go unikać - wyjaśniał ks. prof. Ferdek, komentując, że wiele dzisiejszych memów dotyczy niestety papieża Jana Pawła II. - Jeżeli ktoś w środowisku będącym pod wpływem memów przyzna się do papieża, mówiąc coś o nim dobrego, to następuje tzw. obciach, czyli sytuacja niekomfortowa i wstydliwa tego człowieka, który przyznał się do osoby będącej przedmiotem drwin - wyjaśniał, dodając, że są to kwestie uciążliwe i szkodliwe dla naszej wiary.

- Do tych prześladowań często miękkich, ale w wielu regionach świata tych twardych, my w Polsce możemy dodać inne obawy, jak malejąca liczba wiernych, pustoszejące seminaria, czy wypisujący się z katechezy uczniowie, a także trudna wewnętrzna sytuacja Kościoła. To wszystko może budzić nasz niepokój - zauważył, dodając, że mimo wszystko święci przynoszą nam nadzieję.

ks. Mirosław Benedyk

- Kościół nie raz w swojej historii był już w przededniu swojego upadku. Nie raz już liczono Kościołowi godziny do końca. Nie raz Kościół przypominał boksera leżącego po nokaucie na ringu, nad którym stoi sędzia i go po prostu liczy. A jednak zawsze Duch Święty potrafił wyprowadzić Kościół z trudnych sytuacji. Potrafił Kościół ożywić - mówił ks. prof. Ferdek, zauważając, że niektórzy porównują nasze czasy do okresu Reformacji, 505 lat temu. - A jednak nasz Kościół przetrwał, nasz Kościół się odrodził dzięki Duchowi Świętemu - podkreślił, dodając, że Bóg nie dopuści, aby bramy piekielne zwyciężyły Jego Kościół - podsumował.

2022-10-31 23:29

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ignacy Dec o przestrzeniach działania Ducha Świętego

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

Zesłanie Ducha Świętego

Świdnica ‑ Katedra

Hubert Gościmski

Biskup senior w czasie głoszenia słowa Bożego

Biskup senior w czasie głoszenia słowa Bożego

O dostrzegalnych znakach działania Trzeciej Osoby Trójcy Świętej oraz miejscach, w których przebywa i uwidacznia się Jego wpływ, mówił bp Ignacy Dec w katedrze świdnickiej.

W swojej homilii biskup senior, po przypomnieniu znaczenia i skutków Pięćdziesiątnicy paschalnej w Jerozolimie, skupił się na przestrzeniach działania Ducha Świętego. Najpierw pochylił się nad wspólnotą Kościoła, która w mocy Ducha Świętego „naucza, sprawuje świętą liturgię i pełni dzieła miłości”. Także święci wspominani w liturgii „stali się heroldami wiary i miłości dzięki Duchowi Świętemu”.

CZYTAJ DALEJ

Tatry/ Z powodu zagrożenia lawinowego zamknięte szklaki turystyczne

2023-02-03 07:26

[ TEMATY ]

Tatry

Monika Książek

Popularne szlaki turystyczne do Morskiego Oka oraz do Doliny Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki zostały zamknięte z powodu wysokiego, czwartego stopnia zagrożenia lawinowego. Do odwołania zamknięte są również parkingi przed tymi szlakami – ogłosił Tatrzański Park Narodowy.

Z uwagi na niebezpieczeństwo samoistnego schodzenia lawin, TPN od piątku do odwołania wstrzymuje także sprzedaży biletów wstępu na tatrzańskie szlaki. Władze parku odradzają wszelki turystycznych wyjść w góry.

CZYTAJ DALEJ

Lwów – Dzień Życia Konsekrowanego i 125. rocznica posługi bł. Bernardyny Jabłońskiej

2023-02-03 21:10

[ TEMATY ]

Lwów

albertynki

Bernardyna Maria Jabłońska

Wikipedia/Archiwum sióstr Albertynek

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

Błogosławiona Bernardyna Maria Jabłońska

W Dniu Życia Konsekrowanego – 2 lutego i w 125. rocznicę rozpoczęcia posługi zakonnej przez bł. Bernardynę Jabłońską jej duchowe uczennice, albertynki Hieronima, Radosława i Dorotea odnowiły śluby zakonne w kościele św. Jana Pawła II we Lwowie. Symbolicznie, gdy odmawiały one modlitwę wyrażającą oddanie się na służbę Bogu w najuboższych, stała przy nich romska mama z kilkudniowym synem Grigorijem. Pochodzi ona z nieustannie niszczonego przez Rosjan miasta Bachmut w Donbasie i od pewnego czasu mieszka w parafialnym Domu św. Jana Pawła II.

Albertynki budują we Lwowie dom dla bezdomnych kobiet. Posługują w caritasowej kuchni dla ubogich, szukają ich na ulicach miasta, odwiedzają ich w domach. Od początku wojny pomagają licznym uchodźcom. Gdy tysiącami przybywali oni na dworzec, siostry rozdawały im jedzenie i pomagały w znalezieniu schronienia. W parafii św. Jana Pawła II mieszkają uchodźcy, dlatego ten kościół stał się miejscem odnowienia ślubów. Siostra Hieronima przedstawiła historię obecności swego Zgromadzenia we Lwowie, sięgającą 1892 roku oraz charyzmat i misję ich powołania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję