Reklama

Szczególny przystanek na zielonym szlaku

Rafał Wałach
Edycja rzeszowska 42/2002

Przy zielonym szlaku turystycznym z Folusza do Mrukowej stała stara kapliczka i była już w złym stanie. Domyślić się można było, że była kiedyś poświęcona Matce Bożej.
Kapliczkę tę wystawiono w 1930 r. jako wotum dziękczynne za uratowanie życia po wypadku przy pracach leśnych. Po latach wnuk pierwszego fundatora - leśnik w Magurskim Parku Narodowym - ufundował nowy wystrój kapliczki, z myślą o tym, aby na terenie parku narodowego było miejsce na szczególny przystanek w wędrówce, na chwilę zamyślenia. Nowy wystrój kapliczki stanowi figura św. Franciszka z ptakami na dłoniach, a za nią na tylnej ścianie wnęki jest płaskorzeźba: na drzewie sowa, a pod drzewem wilk i sarenka. Kompozycja ta przypomina legendy o św. Franciszku, który jest patronem Magurskiego Parku Narodowego. Odnowioną kapliczkę poświęcił proboszcz parafii w Foluszu ks. Henryk Maguda 16 października 1999 r.
Jest to szczególny przystanek na chwile zamyślenia. Co przyciąga tak wielu do wędrówek dolinami potoków zlewających się w Kłopotnicę w okolicach Folusza? Po tych wędrówkach z lepszym zrozumieniem można odczytać słowa z Księgi Powtórzonego Prawa: "... Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi pięknej, ziemi obfitującej w potoki, źródła i strumienie, które tryskają w dolinie oraz na górze (...) będziesz błogosławił Pana, Boga twego, za piękną ziemię, którą ci dał" (Pwt 8,7 i 8,10). Tu za psalmistą łatwiej powtórzyć: "Ty zdroje kierujesz do strumieni, co pośród gór się sączą: poją one wszelkie zwierzęta polne (...); nad nimi mieszka ptactwo powietrzne, spomiędzy gałęzi głos swój wydaje" (Ps 104,10-12). Tu, gdzie zbiega się tyle potoków, może można usłyszeć "głos Jego jak głos wielu wód" (Ap 1,15)? Oby ten Głos nie wypowiadał "biada!" za szkody wyrządzane przez człowieka przyrodzie i środowisku. Dlatego przy tej kapliczce trzeba stanąć i modlić się: "Święty Franciszku, buduj arkę! Ratuj świat przed nowym potopem: - żelastwa, asfaltu, dymów, hałasu, papierów, śmieci, brzydoty, kłamstwa, zbrodni. Błagaj Chrystusa, by zechciał wejść do tej arki i objąć ster!" (Sergiusz Riabinin 1978 r.). Autor tej modlitwy chyba nie obrazi się, jeżeli do atrybutów "nowego potopu" dołączy się ścieki, a także spaliny z niesprawnych ciężarówek, autobusów, ciąg ników i samochodów osobowych. Tych atrybutów jest znacznie więcej. W szczytowej wnęce kapliczki umieszczona jest figurka Chrystusa frasobliwego. Byłoby o jeden frasunek mniej, gdyby wszyscy szanowali przyrodę! Turyści spotykający się na szlakach górskich pozdrawiają się - taki od dawna utrwala się zwyczaj. A na miejskich ulicach? Marta Reszczyńska-Stypińska w Modlitwie do św. Franciszka z 1960 r. prosi: "(...) Bracie jelenia i dzika i ptasiej rzeszy, obudź się z cichych zachwyceń w mrokach kościoła, bo czas ze słowem, jak z chlebem, na ziemię śpieszyć. Święty Franciszku z Asyżu: wilki dookoła. Gdy zstąpisz boso w chłód ulic na ziemię biedną, może zwierzęta uklękną i cud się ziśći: spotkany człowiek przez mgnienie bliźniemu w oczy popatrzy bez nienawiści".
Potrzebny jest taki szczególny przystanek przy zielonym szlaku!

Abp Hoser: rośnie liczba pielgrzymów w Medziugoriu

2019-08-17 16:52

ts / Medziugorie (KAI)

Do Medziugoria w Bośni i Hercegowinie przybywa coraz więcej pielgrzymów. Rocznie docierają tu nawet trzy miliony pielgrzymów, większość w okresie letnim. Mówi o tym w wywiadzie dla włoskiej agencji SIR abp Henryk Hoser, którego papież Franciszek mianował specjalnym wizytatorem apostolskim parafii w Medziugoriu.

Artur Stelmasiak

Według polskiego arcybiskupa, większość pielgrzymów pochodzi z Włoch i Polski. Licznie nawiedzają to miejsce także mieszkańcy Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i innych krajów bałkańskich. Tych wszystkich ludzi trzeba otoczyć opieką, co jest dużym wyzwaniem logistycznym, ale także duchowym. „Mamy do dyspozycji 16 kabin dla tłumaczy podczas nabożeństw i katechez”, poinformował abp Hoser. Jednocześnie zaznaczył, że osobiście jest odpowiedzialny za duszpasterstwo w parafii Medziugorie.

Na początku sierpnia w Medziugoriu odbył się 10. Międzynarodowy Festiwal Młodzieży z udziałem 50 tys. młodych ludzi z różnych krajów. Nowością był fakt, że dzięki zezwoleniu papieża z maja br., była możliwa obecność 14 kardynałów, arcybiskupów i biskupów, w tym kilku z Watykanu. Ośmiodniowe spotkanie rozpoczęła 1 sierpnia Mszą św. pod przewodnictwem wikariusza Ojca Świętego dla Rzymu kard. Angelo De Donatisa, wraz z którym liturgię koncelebrowało 620 arcybiskupów, biskupów i kapłanów. Kard. De Donatis przekazał zebranym pozdrowienia od papieża Franciszka. Jedną z katechez wygłosił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Rino Fisichella. Kierowana przez niego rada jest odpowiedzialna m.in. za sprawy związane z miejscami pielgrzymkowymi.

W swoim przesłaniu do uczestników spotkania kard. Christoph Schönborn z Wiednia zwrócił uwagę, że papież Franciszek wielokrotnie dawał do zrozumienia, iż „Medziugorie jest miejscem błogosławionym, w którym Matka Boża, Gospa, jest tak blisko ludzi i udziela tak wiele pomocy”.

Medziugorie jest celem licznych pielgrzymek od chwili pierwszych domniemanych objawień Maryjnych w 1981 r. Kard. Schönborn, który odwiedził to miejsce w 2010 r. przy okazji festiwalu młodzieży, w jednej z rozmów wskazał, że Maryja z Medziugoriu od samego początku – a więc na 10 lat przed wybuchem wojny w Jugosławii – czczona była przede wszystkim jako Królowa Pokoju. „W Medziugoriu stało się jasne, że pojednanie z Bogiem jest warunkiem pojednania miedzy ludźmi” - stwierdził arcybiskup Wiednia. Zauważył zarazem, że w orędziach niewiele jest apeli moralnych, a raczej są to apele o nawrócenie serc, gdyż wówczas można wiele spraw uporządkować w oparciu o swój „ład serca”. „Być może powinniśmy w Kościele zainspirować się tą koncepcją Maryjną” - stwierdził kard. Schönborn.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Nowenna trwa

2019-08-18 17:18

Beata Pieczykura

Pierwszego dnia nowenny przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej 17 sierpnia na Jasną Górę Mszy św. na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Wacław Depo. Ksiądz Arcybiskup modlił się o światło prawdy w Duchu Świętym.

Beata Pieczykura/Niedziela
Zobacz zdjęcia: Nowenna trwa

Dziś 18 sierpnia w nowennie uczestniczyć będą częstochowskie parafie: św. Antoniego z Padwy, św. Andrzeja Świerada i Benedykta, św. Jacka, św. Zygmunta, św. Jana z Dukli i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem