Reklama

Jubileusz kapłaństwa abp. Pylaka i rocznica cudu lubelskiego

Zokazji 60. rocznicy święceń kapłańskich arcybiskupa seniora archidiecezji lubelskiej Bolesława Pylaka oraz 59. rocznicy tzw. cudu lubelskiego, kiedy to na obrazie Matki Bożej pojawiły się łzy, 3 lipca w archikatedrze lubelskiej została odprawiona uroczysta Msza św.
Eucharystii przewodniczył bp Marian Buczek z diecezji charkowsko-zaporoskiej na Ukrainie, a koncelebrowali m.in. bp Wacław Depo z Zamościa i bp Henryk Tomasik z Siedlec. Jubilat ze względu na stan zdrowia nie mógł uczestniczyć w uroczystościach.
Homilię wygłosił sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.
- Człowiek to istota szukająca, szuka przez całe życie i nigdy nie jest zadowolony z tego, co odnalazł. W sercu człowieka tkwią pragnienia tak wielkie, że nic, co skończone, nie potrafi ich zapełnić - mówił.
Po Eucharystii rzesza wiernych wyruszyła na ulice Lublina w procesji różańcowej.
Łzy na obrazie Matki Bożej, znajdującym się w bocznej kaplicy w archikatedrze lubelskiej, zauważono 3 lipca 1949 r. Wiadomość dotarła do kościelnego, który po obejrzeniu wizerunku opowiedział o zdarzeniu wikariuszowi. Do katedry zaczął napływać tłum wiernych, ze względów bezpieczeństwa biskup pomocniczy polecił zamknąć na noc świątynię.
Następnego dnia bp Piotr Kałwa powołał komisję do zbadania zjawiska. Skład chemiczny łez pozostał nieznany. Ustalono, że na pewno nie były to krople wody pochodzące z kropidła ani skroplona para wodna.
Bp Kałwa skierował list do wiernych, utrzymany w ostrożnym tonie. Było to wywołane także obawą przed możliwymi konsekwencjami ze strony władz. List potwierdzał nadprzyrodzone moce płynące z obrazu Matki Bożej.
Wiadomość o płaczącym obrazie szybko rozniosła się po Polsce. Napływ ludzi był ogromny. Stwierdzono uzdrowienia, świadectwa spisywano w zakrystii w specjalnej księdze, która zaginęła w czasie rewizji UB w katedrze.
Władza starała się przeciwdziałać kultowi. 17 lipca na placu Litewskim władze zorganizowały wiec przeciw „politykierom w sutannach”. W wyniku prowokacji UB pod komisariat MO udała się grupa ludzi, by uwolnić aresztowanych wcześniej porządkowych - urządzono łapankę i aresztowano ich. W związku z masowymi aresztowaniami 18 lipca Kuria wystosowała pismo do duchowieństwa z prośbą, by powstrzymać wiernych od pielgrzymek. Aresztowano także wikariuszy z katedry, kościelnych, zastępcę organisty, lekarza z komisji i siostrę szarytkę. Dzięki osobistej interwencji prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego aresztowani opuścili więzienie w lipcu 1950 r.
Dopiero w 1975 r. w katedrze zorganizowano uroczystość rocznicową. W 1981 r. obraz przeniesiono procesjonalnie w otoczeniu ok. 30 tys. wiernych ulicą Królewską. Obraz koronował 26 czerwca 1988 r.kard. Józef Glemp.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

72 lata idą razem przez życie!

2021-09-13 18:30

Niedziela toruńska 38/2021, str. VII

[ TEMATY ]

małżeństwo

Krystyna Afeltowicz

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Genowefa i Bernard Lindzińscy z Lidzbarka

Wielu mieszkańcom Lidzbarka z pewnością znane jest małżeństwo państwa Genowefy i Bernarda Lindzińskich. W tym roku obchodzili rocznicę 72-lecia pożycia małżeńskiego.

Oboje urodzili się w Lidzbarku i do dzisiaj tutaj mieszkają. Genowefa jest drugim dzieckiem z jedenaściorga rodzeństwa Genowefy i Alfonsa Rehmus. Najstarsza siostra wstąpiła do klasztoru i na Genowefie spoczął w tych bardzo trudnych czasach obowiązek pomocy w wychowywaniu młodszego rodzeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Koncert organowy w Lubojnie

2021-09-21 09:26

[ TEMATY ]

koncert organowy

Karol Porwich /Niedziela

Koncert organowy odbywa się z okazji rocznicy poświęcenia organów piszczałkowych w kościele parafialnym. W tym roku jest on także połączony z rocznicą konsekracji świątyni.

Podczas koncertu zaprezentują się artyści: Tomasz Sokołowski, organista, student Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, oraz tenor Paweł Żurawski. W programie znajdą się utwory takich kompozytorów jak: Jan Sebastian Bach, Stanisław Moniuszko, Felix Mendelsohn-Bartholdy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję