Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 42/2002

Bratkowice - Poświęcenie Figury Matki Bożej Fatimskiej

5 października bp Edward Białogłowski poświęcił w parafii św. Jana Chrzciciela w Bratkowicach figurę Matki Bożej Fatimskiej. Fundatorem Figury jest ks. Stanisław Rogala, pochodzący z Bratkowic, emerytowany proboszcz Futomy. W homilii wygłoszonej podczas uroczystej Mszy św. Ksiądz Biskup zachęcał do częstego odmawiania Różańca, modlitwy, która jest źródłem nadziei.
W trosce o rozwój duchowy dzieci, oddano do użytku nową świetlicę parafialną. W uroczystościach uczestniczył dziekan dekanatu trzciańskiego, ks. Józef Kościelny, przedstawiciele władz gminnych oraz licznie przybyła wspólnota parafialna.

Rzeszów - Spotkanie Przyjaciół Radia VIA

5 października bp Edward Białogłowski przewodniczył spotkaniu korespondentów dekanalnych oraz przedstawicieli Kół Przyjaciół Katolickiego Radia VIA. Podczas dyskusji dzielono się doświadczeniami i spostrzeżeniami z dotychczasowych działań mających propagować diecezjalną rozgłośnię. Zastanawiano się także nad tym, jak dotrzeć do tych części diecezji, w których słuchalność Radia jest niewielka. Spotkanie zakończyło się Mszą św. odprawioną w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie, w intencji pracowników i przyjaciół rozgłośni. W homilii Ksiądz Biskup mówił o misji mediów w dochodzeniu do prawdy i jej głoszeniu. Zwracał też uwagę na właściwy odbiór przez słuchacza podawanych informacji.

Rudna Wielka - Poświęcenie Gimnazjum

W Rudnej Wielkiej oddano do użytku nowo powstałe Gimnazjum. 5 października placówkę poświęcił bp Edward Białogłowski. Uroczystości rozpoczęła Msza św. z udziałem nauczycieli, uczniów oraz rodziców.
"Szkołę nazywa się czasem drugim domem. Im więcej jest w niej domu i serca, tym większa skuteczność przemieniania serc"- mówił w homilii Ksiądz Biskup. Dzieciom i młodzieży życzy czerpania mądrości życiowej od wychowawców. W uroczystościach poświęcenia Gimnazjum uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych.

Reklama

Strzyżów - Jubileusz Szkół

5 października bp Kazimierz Górny gościł w Strzyżowie, gdzie uczestniczył w obchodach jubileuszu 90--lecia Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego. Uroczysta Msza św. zgromadziła przedstawicieli władz miejskich, absolwentów, nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół. Na uroczystość przybyło też 11 księży, absolwentów Liceum Ogólnokształcącego. Honorowym gościem był ks. dr Jan Niemiec, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Grudku na Ukrainie. W kazaniu ks. inf. Józef Sondej, były katecheta w Strzyżowie, przypomniał historię szkoły i podkreślił wkład absolwentów w walkę o niepodległą Polskę. Liturgię ubogacił występ chóru pod dyrekcją Grzegorza Oliwy. Po Eucharystii odbył się koncert jubileuszowy. Po nim nauczyciele i uczniowie złożyli kwiaty na grobach zmarłych profesorów szkoły. Jubileuszowe obchody zakończył bal absolwentów.

Rzeszów - Przegląd piosenki

Każdy ma szanse na sukces - pod takim hasłem 5 października odbyła się trzecia edycja Przeglądu Piosenki Osób Niepełnosprawnych. Na scenie Teatru "Maska" w Rzeszowie wystąpiło 27 wykonawców z terenu Podkarpacia. Konkurs miał pokazać niepełnosprawnym, że mogą żyć na prawach ludzi zdrowych. Miał też zachęcić przedstawicieli władz do czynnego angażowania się w niesienie pomocy niepełnosprawnym. Imprezę zorganizowano dzięki staraniom Teresy Tomaka, przewodniczącej Związku Stowarzyszeń Pomocy Osobom Niepełnosprawnym powiatu rzeszowskiego. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i miejskich oraz przedstawiciele PFRON.

Bratkowice - Dzień Jedności z Niepełnosprawnymi

6 października w Bratkowicach odbył się Trzeci Gminny Dzień Jedności z Osobami Niepełnosprawnymi. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem ks. kan. Józefa Kościelnego, dziekana dekanatu trzciańskiego, odprawiona w intencji niepełnosprawnych i wolontariuszy. "Przez Krzyż Chrystusa trzeba patrzeć na nasze życie" - przypominał w homilii Kaznodzieja. Podkreślał, że trzeba dążyć do tego, by zdrowi uczyli się żyć wspólnie z niepełnosprawnymi i starali się rozumieć ich cierpienie. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych i gminnych. Przekazali oni niepełnosprawnym drobne upominki. Organizatorem Dnia Jedności było Stowarzyszenie Ludzi Niepełnosprawnych działających w gminie Świlcza.

Gogołów - Pielgrzymka do Krzyża

6 października mieszkańcy Gogołowa w dekanacie brzosteckim pielgrzymowali do Krzyża stojącego na jednym ze wzgórz otaczających wieś. Pielgrzymkę zorganizowano w ramach 58. Tygodnia Miłosierdzia. W czasie rozważania Drogi Krzyżowej modlono się w intencji solidarności z potrzebującymi. Mszy św. odprawionej pod Krzyżem przewodniczył ks. prał. Emil Midura, dziekan dekanatu brzosteckiego. W homilii Kaznodzieja zwrócił uwagę na potrzebę świadczenia miłosierdzia drugiemu człowiekowi.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kanada: władze Quebecu zapowiadają likwidację religii w szkołach

2020-01-15 21:10

[ TEMATY ]

prześladowania

BOŻENA SZTAJNER

Władze Quebecu - francuskojęzycznej prowincji Kanady - chcą wycofać ze szkół zajęcia z etyki i kultury religijnej. Zamiast tego dzieci będą uczęszczać na lekcje wychowania seksualnego, praworządności, demokracji, kultury i obywatelstwa cyfrowego.

Walka z religią w szkole to jedno z następstw nowego prawa o świeckości państwa. Za dwa lata kultura religijna ma zniknąć z podręczników. Zdaniem rządzących wspominanie o niej w szkole dyskryminuje ateistów.

Biskupi Quebecu wezwali władze do ponownego rozważenia tej decyzji. Podkreślili, że zajęcia te, które miały w istocie formę religioznawstwa, przyczyniały się do wzajemnego poznania i poszanowania mieszkańców regionu, chroniąc tym samym młodych przed wpływami radykalnych ideologii. Episkopat przypomniał ponadto, że to rodzice powinni mieć decydujące zdanie w sprawie wychowania swych dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Pomaganie w duchu ekumenizmu

2020-01-17 14:03

[ TEMATY ]

rodzina

ekumenizm

Caritas

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

źródło: maretiał prasowy Caritas Polska

Proboszcz parafii Kościoła chaldejskiego podpisuje się pod podziękowaniami dla Caritas Polska od syryjskich partnerów programu Rodzina Rodzinie

Życzliwymi bądźmy – tak brzmi hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, trwającego od 18 do 25 stycznia. – Nasza postawa wobec tych, którym pomagamy i tych, z którymi w niesieniu pomocy współpracujemy, powinna być nacechowana życzliwością – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan to inicjatywa Paula Wattsona, żyjącego na przełomie XIX i XX w. pioniera ruchu ekumenicznego, który był anglikańskim duchownym, a następnie przystąpił do wspólnoty Kościoła katolickiego. Jest to okres obfitujący w inicjatywy o charakterze ekumenicznym – nabożeństwa, spotkania, wspólne modlitwy, odbywające się w świątyniach różnych konfesji. Idea ekumenizmu jest nieustannie obecna także w działalności charytatywnej, jaką Caritas prowadzi w różnych rejonach świata.

– W samej Syrii jest ponad 10 odłamów chrześcijaństwa i przedstawiciele większości z nich są partnerami w programie „Rodzina Rodzinie” realizowanym przez Caritas Polska. Wszyscy współpracują ramię w ramię, niosąc pomoc rodzinom poszkodowanym w wyniku działań wojennych. Trudno o lepszy przykład jedności chrześcijan – uważa Sylwia Hazboun, koordynatorka programu „Rodzina Rodzinie”.

Ekumeniczna współpraca nie zawsze ma charakter instytucjonalny, niekiedy odbywa się na poziomie indywidualnych relacji międzyludzkich.

Doskonałym przykładem jest historia Modeste Habiyaremye z Rwandy. Urodzony w rodzinie protestanckiej chłopiec wcześnie został sierotą. Wychowywany przez dalszych krewnych, został objęty programem „Adopcja Serca” dzięki działającym w Rwandzie polskim siostrom od aniołów. Pozwoliło to na sfinansowanie jego edukacji. Dziś, jako absolwent studiów biomedycznych, sam opiekuje się niepełnosprawnymi dziećmi – współpracuje z katolickimi misjonarkami, które kiedyś mu pomogły. Siostry od aniołów, prowadzące w Rwandzie szereg przedsięwzięć pomocowych, korzystają ze wsparcia Caritas Polska.

– Modeste pięknie mówi o tym, jak praca na rzecz innych umacnia jego wiarę. Jego postawa niesie głęboko chrześcijańskie przesłanie, a to, co przeżył i to, czego obecnie dokonuje, pokazuje, jak wspaniałe owoce może przynieść ekumeniczna harmonia – mówi Maurycy Pieńkowski z Caritas Polska, który podczas wizyty w Nyakinamie przyglądał się pracy młodego rwandyjskiego naukowca z jego małymi podopiecznymi.

Obchodzony w styczniu Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest również okazją do przypomnienia krajowych inicjatyw ekumenicznych, w które zaangażowana jest Caritas Polska.

Należą do nich Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, którego symbolem jest świeca Caritas, Jałmużna Wielkopostna, czyli zbiórka do specjalnych skarbonek na rzecz osób starszych i chorych, a także gala Ubi Caritas, mająca na celu uhonorowanie osób i instytucji angażujących się w pomoc potrzebującym. Ekumenicznymi partnerami Caritas w przedsięwzięciach realizowanych w Polsce są Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Prawosławny Ośrodek Miłosierdzia Eleos.

– Można powiedzieć, że zaczerpnięty z Dziejów Apostolskich cytat, będący mottem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, znakomicie oddaje istotę naszej współpracy. Nasza postawa wobec tych, którym pomagamy i tych, z którymi w niesieniu pomocy współpracujemy – powinna być nacechowana życzliwością. Tą zasadą zawsze staramy się kierować w naszych działaniach – podsumowuje ks. Marcin Iżycki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję