Reklama

III Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę

Przedstawiciele wszystkich polskich diecezji zostali zaproszeni do udziału w III Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rowerowej na Jasną Górę. Pielgrzymka organizowana jest pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
Tegoroczni pielgrzymi na rowerach spotkają się w częstochowskiej katedrze 19 lipca, w ostatnim dniu pątniczego rajdu. Każda z grup rozpocznie pielgrzymkę w innym terminie i będzie jechać na Jasną Górę odmienną trasą, stąd spotkanie w katedrze będzie okazją do zapoznania się i zawiązania wspólnoty modlitwy.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Panie, do kogo pójdziemy...”. Choć pielgrzymi jadą na rowerach, to zawarta w haśle prawda nie traci na znaczeniu, a uwypukla eucharystyczny wymiar wspólnoty. Poszczególne grupy pielgrzymki codziennie uczestniczą we Mszy św., wspólnie się modlą, a także zwiedzają kościoły i poznają życie nawiedzanych wspólnot zakonnych. Każde z takich miejsc to również okazja, by zdobyć pieczątki i wpisy, które są potrzebne do otrzymania Kolarskiej Odznaki Pielgrzyma. O miejscach sakralnych na trasie pielgrzymki pątnicy opowiedzą podczas prezentacji grup w częstochowskiej katedrze.
19 lipca w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny z pielgrzymami spotka się częstochowski biskup pomocniczy Antoni Długosz. Obecny będzie także Lech Drożdżyński, prezes Związku Głównego PTTK, który patronuje pielgrzymce. Pątnicy w książeczkach i albumach odbiją okolicznościową pieczątkę z pielgrzymki i staną do pamiątkowego zdjęcia, a następnie udadzą się na Jasną Górę. W Kaplicy Matki Bożej o godz. 13.30 bp Długosz będzie przewodniczył Mszy św., podczas której pielgrzymi i ich rodziny zostaną zawierzeni Matce Bożej.
Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa pod patronatem Rady Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek po raz pierwszy przybyła na Jasną Górę w 2006 r. Wówczas pielgrzymi reprezentowali diecezje: gliwicką, pelplińską, siedlecką, toruńską, warszawsko-praską i archidiecezję częstochowską. Jak przypomina ks. Jerzy Grochowski, główny koordynator pielgrzymki, myśl o takiej pielgrzymce zrodziła się na wspólnym spotkaniu przedstawicieli Episkopatu Polski i władz Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Ks. Grochowski - który jest także kapelanem oddziału siedleckiego PTTK - podkreśla, że inicjatywa spotkania wyszła od strony świeckiej.
Warto dodać, że Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznaje Kolarską Odznakę Pielgrzyma. Aby zdobyć pierwszą odznakę - popularną, należy odwiedzić 25 kościołów. Kolarska Odznaka Pielgrzyma ma charakter ekumeniczny, bo uwzględnia nie tylko katolickie obiekty sakralne, ale również pozostałych Kościołów chrześcijańskich, a najwyższy stopień odznaki nosi nazwę „Chrześcijański Pielgrzym Świata”. Rowerzyści mogą zdobyć także odznaki „Miejsca Święte w Polsce”, „Szlakiem Architektury Sakralnej” czy „Szlakiem Cystersów w Polsce”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Abp Gallagher na Szczycie ONZ: nakarmienie głodnych to za mało

2021-09-25 15:35

Adobe Stock

W trwającym Szczycie Systemów Żywnościowych ONZ uczestniczą przedstawiciele Stolicy Apostolskiej. Abp Paul Gallagher, sekretarz ds. relacji z państwami, podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że istnieje pilna potrzeba zintensyfikowania międzynarodowych działań na rzecz przekształcania systemów żywnościowych oraz zwalczania braku bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienia. „Głód jest powodem do wstydu” – powiedział duchowny.

Watykański odpowiednik ministra spraw zagranicznych przypomniał słowa Papieża Franciszka, że głód w XXI wieku jest nie tylko tragedią ludzkości, ale także prawdziwym powodem do wstydu. Konieczne jest podjęcie skutecznych działań, zamiast nieustannego formułowania deklaracji i strategii. Według Ojca Świętego, należy dążyć m.in. do wzmocnienia lokalnych gospodarek i zapewnienia ogólnodostępnej zdrowej diety, przy jednoczenym ograniczeniu marnotrawienia żywności, zrównoważeniu środowiska i poszanowaniu lokalnych kultur.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję