Reklama

W świecie motyli

Okres lata to czas, gdy na łąkach pełnych kwiatów spotykamy roje motyli. One na kwiatach wyglądają najpiękniej, gdy żyją, gdy bezszelestnie latają obok nas, trzepocząc skrzydłami - jakby chwaląc się kolorowymi wzorami. One dodają życia kwiatom, z nich czerpią pożywienie, a nam sprawiają radość, gdy możemy je oglądać w całej okazałości ich rozłożonych skrzydeł. Są pełne kolorów, piękna, oryginalności. Poetka Alicja Zięba tak zaczyna swój wiersz o motylach:
Między motylem a każdym innym owadem
jest ta różnica, że każdym innym
człowiek się brzydzi,
za to motylem - zachwyca!...

Rusałka admirał to jeden z najpospolitszych dziennych motyli krajowych. Jego skrzydła odznaczają się pięknym ubarwieniem. Na aksamitnoczarnym tle ostro rysują się cynobrowe i białe plamy. Rozpiętość skrzydeł dochodzi do 60 mm.
Rusałka pawik jest jednym z naszych najpospolitszych motyli. Ma brązowe skrzydła a na każdym z nich znajduje się duże barwne „oczko”. Gąsienice motyla żerują w maju i w czerwcu na pokrzywie, chmielu i innych roślinach. Rusałka pawik wydaje dwa pokolenia rocznie.
Bielinek kapustnik jest motylem pospolitym, o białych skrzydłach z ciemnymi plamkami. Samiczki składają jaja na chwastach. W czerwcu zjawiają się motyle, które widzimy przez całe lato, zwłaszcza na liściach kapusty.
Zmierzchnica trupia główka to jeden z największych motyli w Polsce. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi ok. 12 cm. Na czarnym tułowiu ma charakterystyczny rysunek, przypominający ludzką czaszkę. Tylne skrzydła i odwłok są żółte w ciemne pasy. Motyl ten jest pochodzenia południowego i występuje raczej rzadko, a gdy się pojawi, to głównie na dyniach, jaśminie, bzie lilaku i na ziemniakach.
Z innych motyli występujących w Polsce spotkać można: zimówka ogołotniaka, błyszczkę jarzynówkę, piętnówkę kapustnicę, niepylaka apollo, barczatkę dębolistną i inne.
Motyle to jedna z najliczniejszych rodzin owadów, która związała swój rozwój z roślinami - czasem uprawianymi przez człowieka, ale najczęściej z tymi, które tworzą bogaty bukiet naszych łąk czy lasów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa powinna być „krótka”… - poznaj benedyktyński sposób na dobrą modlitwę!

2021-09-27 13:02

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Niezmiernie ważnym tematem codziennego życia mnichów jest modlitwa indywidualna. Jaka powinna być modlitwa? W jaki sposób dobrze się modlić?

Jednak św. Benedykt bardzo krótko pisze na jej temat w dwóch rozdziałach Reguły: w rozdziale 20 i 52:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję