Reklama

Kościół

Watykan: polskie siostry zakonne spotkały się z Benedyktem XVI

W minioną środę dwie siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, pracujące na co dzień w Rzymie, miały okazję osobistej rozmowy z papieżem seniorem Benedyktem XVI.

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

©Fondazione Joseph Ratzinger

Polki, współpracujące z kard. Gerhardem Müllerem, spotkały się z Benedyktem XVI w Ogrodach Watykańskich, na terenie których znajduje się klasztor Mater Ecclesiae, obecna rezydencja papieża seniora. Krótkie spotkanie, w którym wziął udział także były prefekt Kongregacji Nauki Wiary, było spontaniczne i niezapowiedziane, a upamiętniającą je fotografię udostępniła w sieci Fundacja Josepha Ratzingera.

Sama Prefektura Domu Papieskiego, którą kieruje abp Georg Gänswein, będący zarazem osobistym sekretarzem Benedykta XVI, nie podaje do publicznej wiadomości informacji o gościach odwiedzających papieża seniora, ani o podejmowanych przez niego aktywnościach. Także siostry Anna i Renata, które uczestniczyły w środowym spotkaniu, nie komentują go, prosząc o uszanowanie prywatności Benedykta XVI.

Wbrew informacjom, które powielają niektórzy odwiedzający Rzym, "przypadkowe" spotkanie z papieżem w Ogrodach Watykańskich w ramach spaceru oferowanego przez Muzea Watykańskie nie jest możliwe, ponieważ zarówno turyści, jak i pracownicy Stolicy Apostolskiej, mogą poruszać się po nich jedynie w wyznaczonych godzinach. Szerszy dostęp do tego miejsca zarezerwowany jest jedynie dla mieszkańców Watykanu, w gronie których znajduje się zarówno Benedykt XVI, jak i kard. Müller.

2022-11-10 09:38

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pokorny naśladowca Maryi w niepokornym świecie - paulini i pielgrzymi o Benedykcie XVI

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasna Góra

Wraz z całym Kościołem Jasna Góra dziękuje Bogu za pontyfikat śp. papieża seniora. To dziękczynienie wybrzmiewa też podczas jasnogórskiej modlitwy apelowej. Jutro, w dniu pogrzebu, Msza św. w intencji Benedykta XVI sprawowana będzie o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem przełożonego generalnego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.

Paulini przypominają o maryjności Benedykta XVI. O. Paweł Subik podczas wieczornej modlitwy przytoczył słowa tego wyjątkowego pielgrzyma, który w jednym z swych rozważań wyznał: „że im jest starszy, tym postać Maryi staje się dla niego ważniejsza i bliższa”. Zakonnik podkreślił, że słowa te obrazują drogę dojrzewania osobistej relacji Benedykta XVI z Matką Najświętszą.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

[ TEMATY ]

Franciszek

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

– W październiku 2022 roku miałem okazję spotkać się z Ojcem Świętym Franciszkiem. Papież pobłogosławił wówczas ikonę Czarnej Madonny dla naszych parafii św. Wojciecha (katolicka) i św. Kutberta (anglikańska). Mogliśmy dłuższą chwilę porozmawiać (jak na warunki audiencji generalnej) o naszym unikatowym i pionierskim projekcie ekumenicznym. Ojciec Święty był żywo zainteresowany tym tematem. Spojrzał mi głęboko w oczy i powiedział (o ekumenizmie): "Innej drogi nie ma". Przekazałem też Franciszkowi ważny list dotyczący naszej wspólnoty. Obiecał, że list przeczyta i na niego odpisze. Odpowiedź nadeszła pod koniec stycznia – opowiada w rozmowie z KAI ks. Bartosz Rajewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję