Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Piknik Niepodległościowy 11 listopada

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Po raz jedenasty na rynku łódzkiej Manufaktury odbędzie się Piknik Niepodległościowy z okazji Święta Niepodległości 11 listopada. Wypełnią go pokazy wojskowe, rekonstrukcyjne, a także wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego.

Na Rynku Włókniarek Łódzkich spotkamy rekonstruktorów postaci historycznych, kolekcjonerów sprzętu wojskowego, pasjonatów i artystów. Wielką nowością będzie Wirtualny Teatr Historii - mobilna atrakcja, realizowana przez Biuro Programu „Niepodległa”. Dzięki technologii VR zwiedzający przeniosą się w świat historycznych wydarzeń i przedwojennej kultury popularnej, m.in. spotkają się z przedwojenną tenisistką Jadwigą Jędrzejewską lub aktorem Aleksandrem Żabczyńskim, a nawet niejednym z bohaterów, historycznych „ojców niepodległości”. Odwiedzić będzie można stanowiska  wielu instytucji kultury m.in. Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Instytutu Pamięci Narodowej i łódzkich harcerzy. Po pandemicznej przerwie, ponownie zaprezentują się Strzelcy Kaniowscy,  Hallerczycy, żołnierze przedwojennego Wojska Polskiego, będzie można podziwiać samochody i pojazdy pancerne. Na scenie zagra pochodząca z regionu łódzkiego orkiestra Stowarzyszenia Clonova, stylizowana – strojami i repertuarem – na przedwojenną orkiestrę wojskową.

W specjalnym namiocie Stowarzyszenia Wspieramy Ukrainę „Razem” prezentowane będą prace naszych przyjaciół w Ukrainy. Są wśród nich kobiety, które wykonują wspaniałe rękodzieło, w tym zabawki, taka praca i dzielenie się jej owocami pomaga im walczyć z depresją i samotnością. Tą wystawą przedstawiciele Stowarzyszenia chcą podziękować Polakom za pomoc okazaną Ukraińcom. O godzinie 12, podobnie jak i w innych miastach Polski, uczestnicy zaśpiewają hymn państwowy. Około godziny 14.00 na rynek Manufaktury wjedzie uroczyście sam Marszałek Piłsudski, powitany na scenie przez władze miasta.  Popołudniowa część Pikniku upłynie pod znakiem śpiewanek patriotycznych intonowanych przez harcerzy i harcerki ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Około godz. 17 druhowie rozpalą i poprowadzą uroczyste ognisko „Skry Niepodległości”.

Z kolei wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński zaprasza na Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi, gdzie odbędzie się msza w intencji Ojczyzny, a tuż po niej na uroczystości państwowe przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. Wypełnią je uroczysta zmiana warty, odśpiewanie hymnu państwowego, niepodległościowy apel pamięci, złożenie wieńców i kwiatów oraz defilada kompanii honorowych. - Nie byłoby tego szczęśliwego dnia, gdyby nie olbrzymi wysiłek naszych przodków. Piłsudski, Dmowski, Korfanty, Paderewski, Witos, Daszyński i wielu innych Bohaterów przywróciło nam wolność. Wszystkich Ich mamy prawo nazywać wielkimi za to, że swoim wysiłkiem i walką przywrócili nam suwerenność i niepodległość. Świętujmy razem Narodowe Święto Niepodległości – zaprasza na obchody wojewoda łódzki.

2022-11-11 09:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bełchatów: Wyśpiewajmy pamięć

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Prywatne

O Powstańcach Warszawskich 1944 roku w dniu jutrzejszym odbędzie się wyjątkowy koncert w ogrodach parafii pw. Narodzenia NMP. Podczas uroczystości wyśpiewane będą pieśni patriotyczne oraz piosenki, które towarzyszyły żołnierzom i cywilom walczącym o niepodległość Narodu.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Franciszek spotka się z Cyrylem jedynie w warunkach pokoju

„Ojciec Święty nie traci nadziei na spotkanie za Patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, ale może do niego dojść tylko w sytuacji pokojowej, tak by rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii teologicznych” – powiedział w rozmowie z korespondentem agencji Tass, sekretarz Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, abp Paul Richard Gallagher.

Abp Gallagher podkreślił ponadto że przygotowania do spotkania zwierzchników obu Kościołów chrześcijańskich rozpoczną się dopiero na początku okresu pokoju. „Papież chce spotkać się z Cyrylem nie w czasie wojny, by nic nie odwracało uwagi od kwestii teologicznych” - wyjaśnił wysoki przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Abp Gallagher dodał, że sam jest w stałym kontakcie z szefem Wydziału ds. Zewnętrznych Stosunków Kościelnych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, metropolitą wołokołamskim Antonim.

CZYTAJ DALEJ

Praga: rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne

2023-02-06 07:53

Episkopat News

W Pradze rozpoczęło się europejskie synodalne zgromadzenie kontynentalne. Potrwa ono do 12 lutego. Inaugurującej je Mszy św. przewodniczył miejscowy arcybiskup Jan Graubner, przewodniczący Czeskiej Konferencji Biskupiej.

W bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w kompleksie klasztornym norbertanów na Strahowie zgromadzili się katolicy z całej Europy. W koncelebrze uczestniczyli przewodniczący konferencji biskupich państw naszego kontynentu, w tym abp Stanisław Gądecki z Polski. Mszę odprawiali także dwaj kardynałowie z Watykanu: Mario Grech, sekretarz generalny Synodu Biskupów, i Marc Ouellet, prefekt Dykasterii ds. Biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję