Reklama

Wiadomości

Jordania ostrzega Izrael przed zmianami na Wzgórzu Świątynnym

Jordania ostrzegła Izrael przed zmianami na Wzgórzu Świątynnym (po arabsku Haram al-Szarif) w Jerozolimie. „Każda próba zmiany status quo na Wzgórzu Świątynnym spowoduje definitywne szkody w stosunkach między Jordanią i Izraelem”, poinformowały media izraelskie powołując się na źródła jordańskie.

[ TEMATY ]

Jerozolima

Izrael

Jordania

Wikipedia/autor: Berthold Werner; własność publiczna

Model Świątyni Jerozolimskiej z czasów Jezusa Chrystusa.

Model Świątyni Jerozolimskiej z czasów Jezusa Chrystusa.

Ostrzeżenie z Ammanu nastąpiło po zwycięstwie wyborczym prawicowej koalicji, popierającej byłego premiera Benjamina Netanjahu. Jego prawdopodobny partner koalicyjny, skupiony wokół radykalnie prawicowego polityka Itamara Ben-Gvira narodowo-religijny sojusz Religijny Syjonizm, od dawna naciskał na to, by Izrael zaznaczył swoją suwerenność nad świętym miejscem. Sojusz domaga się przede wszystkim praw do modlitwy dla Żydów na Wzgórzu Świątynnym.

Prowokacyjne wizyty Ben-Gvira w Haram al-Sharif nabrałyby większego znaczenia, gdyby czynił to jako minister w izraelskim rządzie, zacytowały media izraelskie informatora jordańskiego. Jeśli Ben-Gvir wejdzie do rządu, chciałby objąć tekę bezpieczeństw publicznego. Tym samym w ramach jego obowiązków byłoby zapewnienie spokoju i porządku w świętych miejscach.

Tuż przed wyborami 1 listopada Netanjahu podkreślał, że nie zmieni status quo w świętym miejscu, do którego roszczą sobie prawo muzułmanie i Żydzi. Jak na razie miejsce jest otwarte do zwiedzania dla niemuzułmanów, ale prawo do modlitwy jest zarezerwowane dla muzułmanów.

Reklama

Wzgórze Świątynne jest ważnym świętym miejscem dla Żydów, muzułmanów i chrześcijan. Do czasu zniszczenia przez Rzymian w 70 roku, na tym miejscu znajdowała się Świątynia Jerozolimska, najświętsze miejsce judaizmu. Z miejscem tym związane są liczne tradycje biblijne i religijne, takie jak ofiara Izaaka czy, ze strony islamskiej, podróż Mahometa do nieba.

W przeszłości wizyty nacjonalistycznych Izraelczyków i żydowskie żądania dotyczące praw do modlitwy na Wzgórzu Świątynnym wielokrotnie wywoływały protesty Palestyńczyków, niekiedy gwałtowne. Kiedy ówczesny lider opozycji, a później premier Izraela Ariel Szaron demonstracyjnie odwiedził Wzgórze Świątynne w 2000 roku, wywołał drugą Intifadę, czyli powstanie palestyńskie.

2022-11-10 21:03

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas Polska pomaga syryjskim uchodźcom w Jordanii

[ TEMATY ]

uchodźcy

Caritas

Jordania

Caritas Polska

Caritas Polska kontynuuje pomoc finansową dla uchodźców syryjskich w Jordanii. Od 2016 r. programy pomocowe objęły ponad 1200 rodzin, a budżet projektów sięgnął 6 mln zł. Jordania gości drugą po Libanie największą społeczność uchodźców w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Jesienią br. nastąpi kontynuacja działań Caritas Polska w Jordanii. 82 rodziny uchodźców syryjskich i 36 najuboższych rodzin jordańskich otrzyma pomoc finansową. Objęcie pomocą również najbardziej potrzebujących rodzin jordańskich zapobiega napięciom między uchodźcami a społeczeństwem goszczącym, które na skutek kryzysu na rynku nieruchomości oraz ograniczonej liczby miejsc pracy musi konkurować z uchodźcami gotowymi zaakceptować niższe płace i gorsze warunki mieszkalne. Ponadto uwzględnienie jordańskich beneficjentów na poziomie 30% jest uwarunkowane przez prawodawstwo jordańskie.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję