Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: kochajmy ludzi, jakimi są, kochajmy Polskę, jaka jest, kochajmy Kościół, jaki jest!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

– Kiedy Naród Wybrany stawał na granicy swojego kraju, kiedy do niego wchodził po niewoli, wtedy Mojżesz zatrzymał ich przed Jordanem i powiedział: kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie życie, żebyście żyli. Ciągle wchodzimy do wolnego kraju, ciągle wchodzimy do ziemi naszej niepodległości, ciągle wchodzimy do ziemi, która jest naszą matką, która jest naszą ojczyzną - wybierajmy życie! – mówił metropolita łódzki podczas uroczystości 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Łodzi rozpoczęły się Mszą św. o godzinie 10:00 sprawowaną w katedrze łódzkiej, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki. Na uroczystości przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych. Licznie obecne były poczty sztandarowe z łódzkich szkół, przedstawiciele wojska, policji i innych służb miejskich.

O dwóch obrazach ludzkich społeczności, ludzkich wspólnot, w których żyjemy mówił w homilii abp Grzegorz Ryś. Nawiązując do Liturgii słowa Bożego, metropolita łódzki zauważył, że - są ludzie, którzy zatrzymują się na tym, co tu i teraz, które mierzy się głównie poziomem konsumpcji, żeby dobrze zjeść, żeby żyć wygodnie, żeby było przyjemnie. Nie jest dramatem to, że chcą jeść i pić, budować, sadzić, czy kupować, dramatem jest to, że nie widzą nic poza tym, mimo tego, że dziej się to tak, jak za dni Noego, który budował arkę w samym środku suchego lądu. (…) Każdy z nas ma taką arkę na swojej półce w domu, bo arka znaczy tyle co Słowo. Całe życie w zasięgu ręki, ale nie ma czasu na nie, bo jedzą, piją, sprzedają, kupują, sadzą i budują. Zapatrzeni tu i teraz nie widzimy nawet ludzi, których stawia nam Bóg przed oczy! To jest jeden obraz społeczności, którą nam Pan pokazuje – podkreślił hierarcha.

Reklama

- Co oznaczy nie odrzucać Wcielenia, to znaczy kochać ludzi jakimi są! Kochać Polskę, jaka jest. Kochać Kościół, jaki jest. To, co jest wcielone jest zawsze mniejsze, niż marzenie. Możesz całe życie marzyć o tym, że postawisz dom - to zamieszkaj w tym marzeniu. Możesz go zbudować - zawsze będzie gorszy niż ten, który planowałeś. Co gorsza, za chwilę trzeba będzie go remontować, ale ma jedną zaletę - jest i masz, gdzie żyć. Logika Bożej miłości do nas jest mi taka – że jest ona logiką Wcielenia. Bóg nie pozostaje na poziomie teorii! Słowo Boga kocha Wcielenie. Słowo Boga, które jest wcielone przyjmuje na siebie różne ograniczenia. Można mieć ciągle marzenia o ludziach i nigdy nie kochać tych, którzy są obok ciebie, bo nie przystają do twoich marzeń. Żeby kochać to, co Wcielone trzeba pokory, by nie odrzucać tego, co Wcielone, bo Miłość jest pokorna – zauważył abp Grzegorz. Kończąc, metropolita łódzki powiedział - jak Naród Wybrany, kiedy stawał na granicy swojego kraju, kiedy do niego wchodził po niewoli, wtedy Mojżesz zatrzymał ich przed Jordanem i powiedział: kładę przed wami życie i śmierć, błogosławieństwo i przekleństwo. Wybierajcie życie, żebyście żyli. Ciągle wchodzimy do wolnego kraju, ciągle wchodzimy do ziemi naszej niepodległości, ciągle wchodzimy do ziemi, która jest naszą matką, która jest naszą ojczyzną - wybierajmy życie! – zakończył.

W dzisiejszych - łódzkich - obchodach Święta Niepodległości wzięli udział także przedstawiciele bratnich Kościołów chrześcijańskich: bp Jan Cieślar z Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, bp senior Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko – Reformowanego oraz ks. prot. Adam Weremijewicz – Kapelan Służb Mundurowych z Kościoła Prawosławnego.

Po błogosławieństwie wierni, jak również poczty sztandarowe, przedstawiciele władz i duchowieństwa przeszli przed Grób Nieznanego Żołnierza. Tam złożono kwiaty, znicze. Przy dźwiękach Hymnu została wciągnięta na maszt Flaga Narodowa. Odbyła się uroczysta zmiana warty.

Reklama

Okolicznościowe przemówienie wygłosił dr Tobiasz Bocheński – wojewoda łódzki. Następnie przedstawiciele wojska odczytali Apel Poległych i oddali salwę honorową.

Uroczystość zakończyła defilada kompanii honorowych.

2022-11-11 16:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pascha jest opowiadaniem o wolności

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W pierwszych zdaniach homilii abp Grzegorz Ryś odniósł się do wieczerzy paschalnej, która jest opowiadaniem o wolności i wyzwoleniu najsłabszych. To moment, kiedy słabość staje się mocą.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Polska pokazała, że można być żywą Ewangelią dla Ukrainy.

2023-01-30 21:43

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Leon Dubrawski

Biskup Leon Dubrawski

Od prawie roku Ukraina dzielnie broni się przed inwazją rosyjską. Od samego początku Polacy dzielnie wspierają naród ukraiński. O pomocy Ukrainie, wdzięczności Polakom i trudzie wojny opowiada biskup Leon Dubawski, ordynariusz diecezji kamieniecko-podolskiej oraz wiceprzewodniczący Episkopatu Ukrainy.

Od początku wojny Polacy otworzyli swoje serca i domy, aby pomagać mieszkańcom Ukrainy w ciężkim dla nich czasie wojny. Czy prawie rok od rozpoczęcia wojny ta pomoc nadal jest udzielana?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję